Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak na podzim správně pečovat o pokojové rostliny

Lis 1618 Autor: Redakce

Podzim už nám opravdu klepe na dveře. Jak správně v tomto období zacházet s rostlinami, které máme na zahradě, jsme si již řekli v jednom z minulých článků. Myslíte ale, že o pokojové rostliny na podzim není potřeba nijak zvlášť pečovat? Ale ano, je. Všechny rostliny potřebují naši péči a ani ty pokojové netvoří výjimku.

Stav zimní strnulosti

zamiokulkasNa podzim přece jen již není takové teplo, takže s klidným svědomím můžeme snížit míru zálivky. Dále také už není potřeba tak často větrat, či rostliny přihnojovat. Jsou dokonce i druhy rostlin, které před příchodem zimy upadají do fáze, ve které zastavují svůj růst. Tuto zástavu růstu má na svědomí zejména úbytek přirozeného slunečního svitu. Tato zástava růstu se odborně nazývá zimní strnulost a tomuto stavu je také nutné přizpůsobit správnou péči o rostlinu, jinak bychom jí mohli velice uškodit. Co tedy musíme udělat? V první řadě je důležité prodloužit intervaly mezi jednotlivými zálivkami. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu, a pokud se vám bude zdát dostatečně vlhký, rostlinu nezalévejte! V tomto období je totiž velice citlivá na případné přelití a po chvilce by na něj reagovala úhynem. Na tento stav jsou nejcitlivější oblíbené dračince s kmínkem. Do stavu zimní strnulosti naopak neupadají banánovníky, fikusy, lopatkovce, toulitky či zamiokulkas. U těchto druhů rozhodně nemusíte mít strach z jejich případného přelití. Spíše naopak. Tyto rostliny vlhký substrát přímo vyžadují!

Správná vlhkost vzduchu

zalivka rosaMimo to, rostliny potřebují ke svému spokojenému životu i správnou vlhkost vzduchu. Velké množství z nich bude opravdu velice špatně snášet suchý vzduch umocnění teplem od zapnutého topení. Napadlo vás hned, že na radiátor dáte zvlhčovač vzduchu a problém bude vyřešen? Bohužel, to není tak jednoduché. Nejlepším řešením je položit pod květináč s květinou misku, která bude plná vody. Napadlo vás hned, že tím ale rostlinu budete zbytečně přelévat? V tomto případě s vámi naprosto souhlasíme. Proto do misky s vodou také například vyskládejte kamínky a až na ty dejte nádobu s květinou. Za tento postup vám budou rostliny vděčné a to pak zejména dracény, ty vás za tento postup budou přímo milovat.

Jak zatočit se škůdci?

skudci rostlin houskyRostliny si musí umět poradit se suchým a teplým prostředím a bohužel se v tomto prostředí daří také některým škůdcům. Zejména se na vašich rostlinách bude dařit sviluškám a puklicím. Tito škůdci budou z listů rostlin sát šťávu a projevovat se budou hnědými skvrnami a rostlina bude celkově slábnout. Nejúčinnější obranou proti těmto nepříjemným vetřelcům je opět zvlhčení vzduchu. Rostliny můžeme například vzít jednou za týden pod sprchu, v rámci prevence nyní můžeme i na radiátory umístit zvlhčovače vzduchu, a pokud nic nezabere, nezbyde nic jiného než si pomoci biologickými či chemickými prostředky, které běžně seženete v zahradnictvích či hobby marketech.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2018>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist