Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak množit magnolie?

Říj 1829 Autor: Redakce

Jak zaručit, že na vaší zahradě každý nechá oči? Jednoduše, zasaďte si na ní magnolii. Řadí se mezi nádherné, okrasné dřeviny. V období svého květu jsou rostlinou opravdu jen těžce přehlédnutelné. Velmi specifické jsou také svou velmi výraznou vůní. Jde o velmi mohutný keř, s krásně zbarvenými květy, kvůli kterým je rozhodně nepřehlédnutelný. Jeho množení však bohužel rozhodně není snadnou záležitostí, a pokud se do něho přesto jen pustíte, je nutné se řídit určitými body.

magnolie

Pěstování ze semínek

Vzít semínka a prostě je zasadit, co může být jednoduššího? U magnolie toto bohužel úplně neplatí, a pokud se rozhodneme o pokus magnolii namnožit pomocí semínek, musíme se držet dané postupu, jinak určitě nebudete úspěšní. Nesbírejte jen semínka, ale celé šištice. Ideálně ještě předtím než se zcela otevřou. U takových šištic je nezbytné, aby se mohl dokončit vývoj jejich embrya, a proto je nezbytné, abyste je minimálně na dva měsíce umístili do tepla a vlhka. Po uplynutí této doby je nutné odstranit jejich dužnatý obal. To vám nejlépe půjde v teplé vodě pomocí jejich drhnutí. Pokud to jde špatně, můžete si na pomoc vzít i ostrý písek. Pokud se vám podaří získat semena, bohužel stále ještě nemáte vyhráno a nemůžete je rovnou zasadit. U semen ještě musí proběhnout stratifikace, neboli jejich dozrání. Toho dosáhneme tím, že semena necháme až do jara ve vlhkém perlitu, který dáme do mikrotenového sáčku. Ideální teplota pro tento proces je kolem 4 °C, a proto bude nejlepším místem vaše lednička. Čas na vysetí semen přichází až v dubnu, nebo květnu. Nejlepší bude, pokud semena zasadíte do vlhké prohřáté půdy. To se takto zjara těžko zajistí, a proto bývají ideální pařeniště, nebo skleníky. Tento způsob se sice může zdát poměrně zdlouhavý a náročný, ale je to jeden ze způsobů, který můžeme doporučit i laikovi.

magnolie

Řízkování

Pokud vás napadlo pro množení využít této metody, raději se do ní nepouštějte, pokud nejste opravdu odborník. Řízkování je totiž asi nejsložitější způsob ze všech. Provádí se tak, že v červenci/srpnu uřízneme na půl vyzrálé vrcholové řízky, které mají alespoň 2 listy. Jejich spodní část je pak třeba upravit řezem, který je následně nutné ošetřit pudrovým stimulátorem. Sázet je nutné, stejně jako u předchozího způsobu buď na pařeniště, nebo do skleníku. Sázíme do půdy, složené ze směsi rašeliny a písku. Poté, co máte zasazeno, truhlíky potáhněte folií a následně je dejte na tmavší místo.

Hřížení

Pokud jste v zahradničení začátečníci, ale i přesto byste se rádi pustili do množení takových krásek, kterými magnolie bez pochyby jsou, můžeme vám doporučit tento způsob. Je totiž považován za ten nejlehčí. V období od srpna do září si vyberte pěkný pružný výhon, který bude růst co možná nejblíže zemi. Poté si vedle rostliny připravte jámu, do které vámi vybraný výhon ohněte a zajistěte, aby v ní držel. Můžete ho přichytit kolíkem, nebo zatížit pomocí těžkého kamene. V místě, kde se výhon ohýbá, ho také můžete jemně naříznout. Díky tomu přispějete lepšímu zakořenění. Poté můžeme jámu zasypat. Nezapomeňte zem zalévat. Nikdy nesmí úplně vyschnout. Ve chvíli, kdy naše větvička zakoření, můžeme jí oddělit od původní rostliny a přesadit. Abyste poznali, že větvička zakořenila, nebojte se vždy jednou za čas pod zem podívat a zjistit, jak na tom vaše nová rostlina je.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist