Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak bojovat proti vymrzání a vysychání rostlin?

Zář 1329 Autor: Aneta Skotníková

Konec září, i když si to po létě stěží přiznáváme, s sebou přináší už ne moc teplé počasí. Nějaký ten den se sice můžeme radovat z babího léta, ale noci a rána už bývají chladná. Nemůžeme se tedy divit, že rtuť teploměru klesne pod 0 C°. S touto teplotou zároveň přichází ranní škrábání auta nebo vytažení teplého oblečení ze šatníků. Je na čase si uvědomit, že zima klepe na dveře. Čemu bychom ale měli věnovat velkou pozornost, je péče o rostliny, které budou po celou zimu vystaveny nepříznivým vlivům počasí, především pak hlubokým mrazům.

prikryti stromkuŘeč je o nejrůznějších trvalkách, skalničkách, koniferech, okrasných trávách a dalších rostlinách, u kterých očekáváme, že nám budou dělat radost i na jaře. Je tu riziko, že během zimních měsíců rostliny vymrznou nebo se vysuší. A jak se bránit? Asi všichni známe metody jako je přihrnování zeminy ke stonkům, zakrývání rostlin jutovou páskou, kůrou, listím nebo větvičkami. U stromů a jejich kmenů a větví se doporučuje taktéž jutová páska nebo bělení vápenným nátěrem. Když mrazy povolí a zem i kořeny rozmrznou, rostliny zalijte. Osvědčilo se i užití topných kabelů. U palem se doporučuje svázání lisů, aby voda nezatekla do srdíčka, místa, odkud rostou listy.

Velkým problémem bývá zimní sluníčko. Proti tomu se bráníme, jak již bylo řečeno, vápenným nátěrem kmenů, ale také zakrytí keřů a trvalek bílou netkanou textilií. Při dostatku sněhu je také vhodné ho přihrnovat k rostlinám. Nejen, že sníh slouží jako izolace prosti mrazu, ale navíc zabrání vysychání při jarním odtávání.

Fyziologická ochrana je ale základ

prizemni mrazikyPokud ale rostlinám nezajistíme fyziologickou ochranu, ochrana mechanická nebude tolik účinná. Výživa a závlaha jsou hlavní klíče, které povedou k jejich ochraně. Podzimní hnojiva jako jsou například kapalné hnojivo Fantazie podzim, organické hnojivo Trumf podzim nebo KP Draselné hnojivo Vinasse. Tato hnojiva zajistí, aby byly rostliny silnější a jejich pletiva vyzrálejší, což povede k vyšší odolnosti proti vymrzání. Vytáhlé a nedozrálé části rostlin zmrznou a stejně je budeme muset na jaře odstranit. Proto asi od srpna už v žádném případě nepoužívejte dusíkatá hnojiva, ale naopak podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku.

Biologickou ochranu vytvoříte i použitím ekologického přípravku Cropaid, který obsahuje bakterie produkující enzymy, které vyvolají odolnost vůči chladu. Zároveň tím posilují svůj metabolismus o aminokyseliny, cukry a minerály.

Okrasné rostliny a dřeviny na podzim vyživíte tekutým hnojivem Fantazie. Díky obsahu mořských řas huminových látek, zvýšíte odolnost proti vymrzání, ale i stresu a podpoříte vyzrání pletiv. Aplikuje se postřikem na list v 10% koncentraci, což je 40 ml hnojiva na 0,4 l vody nebo formou zálivky v 2% koncentraci – 20 ml hnojiva na 1 l vody. Přírodní organické hnojivo Trumf podzim  z péřové moučky, kakaových slupek a melasy vhodné pro stromy, keře, trvalky a trávníky zajistí vašim rostlinám bezpečné přezimování. Pro okrasné a ovocné dřeviny se dávkování provádí v množství 100 – 200 g na 1 m². Pro trávníky je to 100 -150 g na 1 m² a pro trvalky 100 g na 1 m². Dalším hnojivem pomáhajícím k přezimování je KP Draselné hnojivo Vinasse, který svým vysokým obsahem draslíku přispívá k vyšší produkci květů a plodů. Dávkování se liší podle druhu rostliny. Listová zelenina: 20-30 g/m², kořenová zelenina, drobné ovoce, ovocné dřeviny: 40 g/m², bylinky: 50-60 g/m², plodová zelenina: 50-80 g/m², trávníky: 50-100 g/m². Přírodní ochrana přípravkem Cropaid, kterým nebudete narušovat životní prostředí, se aplikuje postřikem s 0,5 % roztokem. Formou zálivky se aplikuje přípravek KP Proti vymrzání rostlin. Abyste omezili vymrzání dřevin, keřů, skalniček, trvalek i zeleniny, dávkujte 10 g na 40 l vody tak, aby se přípravek dostal až ke kořenům.

namrzla cervena repaJeště než před zimou ostříháte vaše venkovní rostliny, neměli byste zapomenout ani na dostatečnou zálivku, která se provádí před prvními mrazy. Když rostlina nemá vodu, uschne. Ať je léto nebo zima. A jak rostliny udržet co nejdéle ve vlhkosti? Při první podzimní závlaze je vhodné použít přípravek KP Proti vymrzání rostlin. Stačí aplikovat jen jednu dávku formou zálivky. Zabijete tím tak více much jednou ranou. Voda nebude odplavována z dosahu kořenového systému, bude posílena činnost půdní mikroflóry, zlepší se vitalita a zdravotní stav rostlin. Stačí jedna aplikace a vaše rostliny budou odolnější proti vymrzání, vysychání a ještě budou posíleny proti stresu.

Nyní víte, jak si poradit s mrazem, nepřítelem, který může ohrozit vaše rostliny. Tuhle zimu vaše záhonky nic nepřekvapí a budou jistě plně chráněny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak bojovat proti vymrzání a vysychání rostlin?
  • Peťa 19.4.2015 (23:17)

    Osobně jsem použil Cropaid a jsem spokojen. Nakupoval jsem na http://www.jarnimrazy.com, rychlé dodaní, dobrá cena. Jak jsem se posléze dozvěděl, tak jsou jediní, kteří cropaid v čr nabízejí.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist