Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Indonésie v plamenech

Lis 1505 Autor: Redakce
orangutan bornejský

orangutan bornejský

Indonéské Borneo…třetí největší ostrov na světě byl ještě v 50. letech 20. století celý pokryt tropickými deštnými lesy starými 140 milionů let, složenými z 3000 druhů stromů a 15000 druhů rostlin. Tento unikátní ekosystém zastává vzhledem k tvorbě kyslíku nezastupitelnou funkci plic světa a vytváří trvale vlhké prostředí dosahující 100%. Naleznete zde širokou škálu přírodních léčiv a zdrojů léků. V pralesních řekách žije 440 druhů ryb, v korunách stromů létá 420 druhů ptactva, zdejší prales je domovinou na 105 druhů plazů a tisíců druhů bezobratlých.

vypalovani pralesaCelý ostrov je v těchto měsících zahalen dýmem z vypalování deštných pralesů kvůli palmovému oleji. Na místě vypálených pralesů (vypalování je nejlevnějším způsobem odlesňování) vznikají nekonečné plantáže této monokultury jediného druhu palmy původem z Afriky. Olejná palma, nesoucí příznačný název, se pěstuje pro svá jádra obsahující rostlinný olej – ve složení výrobků uváděn jako palmový či palmojádrový olej. Tento olej obsahuje vysoké procento nezdravých mastných kyselin a žádné nenasycené, které jsou naopak zdraví prospěšné.

palma olejna

palma olejná

Ovšem vypalování pralesa, kde žije 221 druhů suchozemských savců a většina z nich je endemická a nikde jinde na světě je nenaleznete. Takovým druhem je například orangutan bornejský zapsaný na červeném seznamu ohrožených zvířat nebo třeba kočkodan kahau nosatý, se zvrhlo v jednu z největších ekologických havárií novodobé historie (podle některých právě takto vypadá ekologická apokalypsa). Vzhledem k tomu, že olejné korporace využily dlouhého období sucha (v tuto dobu již mělo na Borneu dávno pršet), bude rychlost odlesnění daleko rychlejší, než doposud předpokládalo. Úmyslně zakládané požáry se ale letos právě v důsledku sucha změnili v peklo, ve kterém našli a ještě najdou nejen příslušníci fauny (věřte, že bez nadsázky lze říci, že v plamenech vymírají celé druhy zvířat) a flory, ale také lidé, které jsou doslova dušeni hustým dýmem a smogem. Hoří i půdní podloží, které je na mnoha místech tvořeno převážně rašelinou. Do vzduchu se dostávají nebezpečné zplodiny, jako je metan, oxidy uhlíku a dusíku, kyanidy a podobně.

Pokud tento problém neignorujete, nepodporujte koupí produkty s obsahem palmového oleje. Některé společnosti užívající palmový olej se již zavázaly změnit svůj dodavatelský řetězec, je jich ale žalostně málo!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist