Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hubení slimáků – boj pomocí moluskocidů

Kvě 1028 Autor: Redakce

slimák tygrovanýSoučasné vlhké počasí vytváří výborné podmínky pro rozmnožování a přežívání slimáků. Jeden plž může naklást až 500 vajíček. Slimáci se zdržují převážně v dutinách půd, a proto nemohou být přímo zasaženy na rostlině aplikací ochranných prostředků, jako např. mšice na listu.

Také už Vás nebaví boj s těmito nenasytnými nezvanými hosty Vaší zahrady, kteří hned po soumraku pustoší Vaše zeleninové, ale i květinové záhony? Údajně osvědčeným způsobem je slimáky napichovat, stříhat nebo krájet napůl anebo zašlapávat. Plži sice umírají okamžitě, ale málokdo má nervy na tento způsob hubení. Dalším, snad ještě méně humálním způsobem je spaření nasbíraných slimáků horkou vodou. Pro rychlejší účinek lze do vody přidat jakýkoliv detergent jako je ocet, saponát nebo mýdlo.

Existují různé „babské“ rady, na co slimáky nalákat. Jedni doporučují pivo, druzí zase zbytky jídel. Slimáky můžete posolit a nechat je tak pomalu zemřít nebo udělat různé plůtky či mezi rostliny vylívat lógr. Naše redakce vyzkoušela snad všechno, ale i tady platí „Dobrá rada nad zlato“.

My doporučujeme použít tzv. moluskocidy, které jsou upravené jako granulky. Aplikují se rozhozem okolo záhonů, mezi řádky zeleniny, ovoce, květin, okolo cestiček apod. Návnada se nesmí dostat do kontaktu s rostlinami. Po rozhození granulek se s nimi lezoucí slimáci dostávají do přímého styku. Aplikovaná návnada si zachovává působení okolo 2 týdnů.

Mezi nejvhodnější přípravky patří Mesurol Schneckenkorn (methiocarb). Jde o nástrahový přípravek s účinnou látkou ze skupiny karbamátů proti všem druhům slimáků a obrana proti slimákůmplzáků v zemědělských a zahradních kulturách.  Tento moluskocid je selektivní (přímo na plže), takže je šetrnější k životnímu prostředí.

Dalším velmi účinným přípravkem je Vanish Slug Pellets (metaldehyde). Vanish je granulovaná požerová nástraha na bázi atraktivních látek pro slimáky, plzáky a hlemýždě. Tento přípravek je možno použít i ve skleníku a k ochraně uskladněných zásob.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

6 reakcí na Hubení slimáků – boj pomocí moluskocidů
  • Lenka 30.9.2010 (22:51)

    @Tomášová Magda
    Dobrý den, Vanish je pro psy skutečně velmi jedovatý, navíc jim chutná
    (ač výrobce v bezpečnostním listu uvádí použití repelentu proti teploktevným živočichům). Náš pes na otravu Vanishem zemřel i přes včasnou léčbu, neexistuje protijed, léčí se jen příznaky otravy… Pokud nutně chcete trávit slimáky, zkuste FERRAMOL (fosforečnan železitý), snad trochu méně účinný, ale rozhodně mnohem bezpečnější (i pro děti…).

  • Petr z Moravy 22.6.2010 (20:08)

    Dobrý dotaz p. Magdy Tomášové, připojuji se k tomuto dotazu a zajímalo by mě jak moc jsou přípravky jedovaté?? po přečtení štítku na přípravku Vanish Slug Pellets mám pocit, že zahubí a uškodí úplně všemu co bylo doposud živé. Jako většině zahrádkářů se mi na zahradě pohybují psi a občas i kočky a také slimáci…opravdu mám strach takové přípravky mezi záhonky se zeleninou sypat, děkuji za odpověď

    • Bergenia 27.5.2014 (01:04)

      S Vanishem jsme skončili letos, protože ho slimáci přestali žrát a zelenina byla totálně zdecimovaná. Teď máme českou obdobu Ferramolu (stejná účinná látka – fosforečnan železitý, tedy netoxický, a údajně povolený i pro biozemědělce) a zatím snad funguje.

      Mesurol je prý co se týče jedovatosti to největší svinstvo, v půdě zůstává a do záhonů se zeleninou, jahodami atd. by vůbec přijít neměl. Vanish jsme dávali zásadně do víček ze zavařovaček a pod stříšky z mističek od margarínů s nožičkami ze špejlí, aby do něj nenapršelo a do půdy se nedostal. Ferramol je přírodní sloučenina fosforu a železa = hnojivo (sice s doplňujícími látkami, ale ty jsou prý neškodné).

      U nás na zahradě běhá volně pes a máte na ní ježka. Když jsme používali Vanish (několik let), pes ho ignoroval. Ježek se naučil chodil na záhony k mističkám s Vanishem a žral rozkládající se slimáky. Jak často, to nevíme. Máme jeho fotku ze záhonu řekdviček u granulí s Vanishem, když byl ještě skoro miminko – za ten rok pořádně narostl a teď už je skoro větší než pes (jsou už kamarádi a pes ježka klidně nechá, aby po něm dojedl zbytky žrádla z misky u jeho boudy – dřív na něj štěkal, teď se očuchají, vymění si blechy a pohoda). 😉

    • Redakce 26.7.2010 (17:42)

      Dobrý den, zde naleznete bezpečnostní list daného přípravku: http://www.pronachem.cz/v/vanish_slug_pellets.pdf

  • Tomášová Magda 9.6.2010 (19:04)

    Vzhledem k tomu, že máme psa, prosím o radu, který z Vašich přípravků není jedovatý a nebezpečný pro psi. V mediích se objevila informace, že modré granule jsou jedovaté a psi bez rychlé pomoci zvěrolékaře umírají.
    V receptáři byl nějaký přípravek podobný zrní, které navíc má působit jako hnojivo, =pokud jej slimácí nesežerou.
    Děkuji Tomášová

Kategorie
<<Lis 2020>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist