Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Fimo – hmota, se kterou se dají dělat zázraky

Dub 1411 Autor: Redakce

Když se řekne Fimo, mnoho lidí už dnes ví, co si pod tímto pojmem představit. Před několika málo lety se na trhu s touto modelovací hmotou přímo roztrhl pytel a každý, kdo má špetku kreativity v těle si určitě aspoň jednou vyzkoušel, co se dá všechno z Fima vyrábět. S trochou zkušeností a tréninku je možné vytvořit všechno možné, od originálních šperků, korálků, přes sošky až třeba po foto rámečky a mnoho jiných předmětů. Náročnost se pohybuje od velice snadného stupně, který zvládnou i děti, až po opravdu originální a designové kousky, které zvládnou vyrobit už jen opravdoví fajnšmekři.

Co je Fimo?

fimo Fimo je vlastně firma vyrábějící a prodávající polymerovou hmotu, která jde snadno modelovat a následně vytvrdit v elektrické troubě bez toho, aby změnila barvu nebo tvar. Tato polymerová hmota se vyrábí z umělých modelovacích materiálů, které jsou složeny z polyvinylchloridu, gelů, pryskyřic, změkčovadel a barviv. K dostání jsou tři kategorie, měkčí a dobře zpracovatelná hmota SOFT, pak CLASSIC a EFFECT, která se vyrábí v pěti různých provedeních (průsvitnost, třpytivost, metalíza, fosforescence a kámen simulující vzhled). Dá se kombinovat se oběma předchozími druhy hmoty. Všechny kategorie se vyrábí v celkem čtyřiadvaceti barevných odstínech a ve dvou gramážích (56 a 350g).

Polymerovou hmotu Fimo vyrábí německý výrobce Staedtler a prodává se opravdu celosvětově. Tento výrobce dodává i pomůcky pro práci s hmotou a různé související komponenty, jako jsou třeba kovové plíšky a tak dále. Chemicky stejnou polymerovou hmotu prodávají i světoví výrobci Cernit, Polyform product (pod názvem Sculpey nebo Premo) a Van Aken (Kato Polyclay). V podstatě se liší jen některými vlastnostmi jako je tuhost nebo teplota pro vypalování a hmoty se produkují pod jinými jmény. Fimo je asi nejznámější, ale na našem trhu jsou k sehnání všechny tyto jmenované značky.

Jak s Fimem pracovat?

fimo Z Fima se dají za určitých zkušeností a hlavně trpělivosti vyrobit hotové zázraky. Je několik technik, se kterými se dá pracovat. Jednou z nejoblíbenějších technik je výroba válečků (neboli caneů) Millefiori, což v překladu znamená „tisíce květin“. Pochází ze staré římské techniky na dekorace skla, která se pak v 19. století používala i na výrobu skleněných korálků. Základem je tvarování válce z tenkých plátků jednotlivých barev hmoty. Neobejdete se bez strojku na nudle, díky kterému dosáhnete právě požadované a rovnoměrné tloušťky jednotlivých plátků. Válečky vytvořené z plátů se pak mohou různě skládat k sobě do tvaru květin a poté se z válečku ukrajuje podle potřeby.

Jednoduchou technikou je takzvané mramorování. Dvě nebo více barev se hnětou dohromady a pak se z nich tvarují třeba korálky. Pro začátečníky se hodí i spirálky nebo proužky, kdy se pláty různých barev stočí nebo vrství na sebe. Takzvené „býčí oko“ (bull eye) je složitější způsob, při kterém se z plátů skinner blend (plát ze dvou nebo několika barev, který se válí do sebe tak dlouho, dokud nevznikne plynulý přechod mezi jednotlivými barvami) vytvoří váleček. Technika Mokume Gane zase imituje vzor dřeva a pochází z japonské techniky zdobení kovu na vzácné obaly mečů. Když se váleček stlačí do tvaru trojbokého hranolu, tak se dá skládat do jakéhosi kaleidoskopu, kdy se fantazii meze nekladou a zrcadlovým skládáním vznikají jednoduché i složitější tvary.

Samozřejmě se dá pracovat i s texturou, otisknout můžete do Fimo hmoty v podstatě všechno možné. Povrch je možné zdobit pudry nebo laky k tomu určenými. Fimo nabízí pudry ve zlatém, stříbrném a bronzovém odstínu a aplikace laku může vytvořit povrch připomínající třeba porcelán. Ozdobit výrobky z Fima můžete i obrázky (vytištěnými na laserové tiskárně nebo vystřižených z časopisů na kvalitním papíře). Tato technika, zvaná transfer, má mnoho různých postupů a je otázkou času a trénování, než se s tímto způsobem člověk naučí pracovat.

Práce s Fimem nemá téměř žádné limity, vytvořit se dá imitace drahých kamenů, kovu, dřeva a vyrobit se dá nekonečno krásných a zajímavých šperků. Každý kus je vždy originál. Pomocí textur, akrylových barev, folií, pudrů, patinování a tak dále a tak dále, vyrobíte z Fima téměř cokoli.

Vypalování

fimo Pro zapékání výrobků z Fima se hodí elektrická nebo malá stolní trouba. Ideální je, když má termostat, aby se dala nastavit teplota a nejlépe i čas pečení. Výrobky se musí v troubě hlídat, aby se nespálili, vůně spáleného Fima není úplně příjemná. Peče se na 100-160 ºC po čas psaný na balení hmoty (bývá to kolem třiceti minut). Po vypálení je hmota již zatvrdlá, ale je možné ji do určité míry stále upravovat. Dá se přelakovat, zbrousit nebo třeba do korálku vyvrtat dírku. Dále se k vypáleným kouskům přidávají komponenty, korálky se mohou navléci, zkrátka ve tvorbě šperků a dalších drobností se meze nekladou.

Hmota je zdravotně nezávadná, neobsahuje žádné ftaláty ani karcinogenní látky a nošení šperků z Fima neškodí. Pro skladování zvolte tmavé místo a hmotu pořádně zabalte, aby k ní nemohl vzduch, pak by vyschla. K sehnání je jak na internetu, tak v kamenných obchodech, dnes už není ničím neobvyklým.

Radost výrobků budou mít jak děti, tak i dospělí. Fimo je kreativní a univerzální materiál, jehož použití nezná hranice a své místo má i v oblasti umění a šperkového designu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist