Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Filtrační konvice-co jste možná nevěděli

Dub 1402 Autor: Redakce

konvice Hyundai Aqua OptimaV posledních letech se u nás rozmáhá trend filtračních konvic. Jsou však nutností? Změní naši nekvalitní vodu ve zdraví prospěšnou nebo jde jen o reklamní tah výrobců? Pojďme si je trochu více přiblížit.

V České republice jsou zákonem stanoveny závazné limity na kvalitu vody, která nám je dodávána potrubím až do kuchyní. Kupovat balenou vodu je nejen neekologické z hlediska dlouhé dopravy kamiony, ale může být i zdraví více škodlivé, než je tomu u vody z kohoutku. Při laboratorních testech bylo prokázáno, že voda z kohoutku má minimálně stejnou, ne-li vyšší kvalitu, než voda balená. Voda v PET-lahvích vystavená slunečnímu světlu a teplu se totiž stává skvělým místem pro množení bakterií uvnitř lahve.

Nicméně může se stát, že voda z kohoutku u nás doma nesplní naše nároky na chuť nebo barvu. Případně z ní můžeme cítit i zápach. Ve vodě můžeme cítit závan chloru, který se ve vodárnách přidává, aby vodu dezinfikoval, odstranil bakterie a zaručil, že se ve vodě znovu nevyskytnou při transportu z vodárny k vám domů. Není však zdravotně závadný. Těchto problémů nás zbaví filtrační konvice. Dnes již existuje poměrně mnoho výrobců, takže je z čeho vybírat.

Jak konvice fungují

filtracni konviceVodu napustíme do konvice, resp. do její horní části. Voda postupně protéká filtrem s aktivním uhlíkem, který vodu celkově čistí. Pryskyřice iontové přeměny mění ionty těžkých kovů (měď, olovo) na nezávadné látky. Aktivní uhlí je schopno absorpcí odstranit z vody zápach, zabarvení a pachuť vody, chlór (který uhlík změní na chlorid), sirovodík (změna na síran) a další vedlejší produkty chlorace, uhlovodíky, ropné látky, benzen, toluen i pesticidy (poslední čtyři se ve vodě z kohoutku samozřejmě neobjeví). Pro své významné čistící schopnosti je aktivní uhlí využíváno například v plynových maskách.

Kde se hodí filtrační konvice

Konvice lze používat jen pro pitnou vodu z hygienického zdroje. Kde si nejsme jisti kvality vody a obsahem látek v ní, není vhodné ji pít ani upravenou filtrací. Vhodným místem pro využití konvice jsou zejména chaty a chalupy, kam často nejezdíme. Voda totiž stojí v trubkách a může ztrácet na kvalitě, přejímat částečky a pachy z potrubí. Pokud nám z nějakého důvodu nevyhovuje voda doma, je dobré si konvici pořídit.

Typy filtrů

konvice filtracni

konvice filtracni

Typ konvice závisí na našich požadavcích, co od výrobku očekáváme a samozřejmě jakou máme vodu. Je totiž rozdíl, jestli jde především o snížení zápachu a pachuti z vody, zákalu, odstranění bakterií, dusičnanů či železa.

Filtry mohou být nádobové nebo průtokové. Průtokové se nasazují přímo na vodovodní kohoutek, případně se vkládají do hlavního přívodu vody a tak je voda čistá ve všech zdrojích bytu. Existují také filtry pro sprchy, které využijí zejména alergici, lidé s citlivou pokožkou nebo i malé děti.

Je třeba si dát pozor na levné náhražky konvic bez filtru s aktivním uhlíkem. Tyto výrobky mohou mít pouze papírový filtr, který z vody dokáže odstranit pouze fyzické nečistoty, jako je prach.

Filtry v konvicích obvykle vydrží na 100-150 litrů vody. Pro běžnou rodinu jde zhruba o měsíc používání filtru, poté následuje jeho výměna. Konvice disponují digitálním nebo mechanickým měřidlem stavu filtru.

Výhody a nevýhody

Konvice z vody vyfiltruje těžké kovy ve formě iontů, které jsou zdraví škodlivé. Dostávají se do vody z vodovodních rozvodů. Můžeme zakoupit filtr, který dokáže odstranit minerály z vody, kde je jich nadbytek. Například železo způsobuje načervenalou barvu vody a charakteristickou pachuť. Tento filtr ale rozhodně není vhodný pro většinu zákazníků, neboť z vody odfiltruje velké procento minerálů, které jsou pro tělo nezbytné. Jde o vápník, draslík nebo hořčík. Tomuto procesu odstranění minerálních látek říkáme demineralizace vody. Při dlouhodobém nedostatku minerálů získávaných z vody se můžou objevit srdeční choroby, odvápnění kostí, stoupá riziko nádorů nebo těhotenských komplikací.

Pokud voda obsahuje velké množství minerálů, nazýváme ji vodou tvrdou. Tvrdost vody je přechodná nebo stálá. Právě přechodná tvrdost způsobuje vodní kámen nebo usazeniny a dá se snížit převařením nebo filtrací. Přechodná tvrdost vody na rozdíl od stálé tvrdosti také mění chuť a vůni vody. Tvrdá voda není pro pití škodlivá, právě naopak. Pro přístroje je nejlepší voda měkká, tedy s menším obsahem minerálů. Destilovaná voda může při vypití způsobit nemalé zdravotní obtíže. Přitom jde o klasickou vodu, ze které byly odebrány minerály.

Přefiltrovaná voda je vhodná pro děti. Nikde ale není zaručeno, že by filtrace stačila pro kojence. Těm je vždy nutné vodu převařit, ideálně také přefiltrovat.

Konvice demineralizací také snižuje pH vody. Tato hodnota je 1-14, kde méně než 7 je kyselá, 7 neutrální a nad 7 zásaditá. Ve vodě z kohoutku se pH pohybuje od 6,5 do 8,5 v závislosti na vodárně. Filtrační konvice pH snižuje, pokud používáme filtrační patrony, tak zprvu více (asi na 4,5), pak se tato schopnost snižuje, až se dostane na hodnotu původní. Nejde o nic závažného, pro srovnání se hodnota pH Coca-coly uvádí jako 2,3.

Lepší chuť a vůně jídel i nápojů je při použití filtrované vody patrná. Zase souvisí s přechodnou tvrdostí vody. V tvrdé vodě se látky hůře rozpouští, proto se nemůže například v čaji nebo kávě plně rozvinout aroma. U čaje si můžeme díky filtrované vodě povšimnout, že voda bude více čirá a bez povlaku na hladině. Káva se mnohem lépe šlehá a má výraznější chuť.

Výběr konvice

Primárním parametrem pro mnoho zákazníků bude rozhodně cena konvice. Je nutné ji vztahovat k její velikosti, typu filtru a kolik vody tento filtr dokáže přefiltrovat. Doporučuje se kupovat konvici o minimálním objemu 1,5 l, menší většinou nejsou levnější. Navíc je lepší mít vody dostatek. Při koupi příliš velké konvice by mohl nastat problém s uchováním vody v lednici. Jakožto budoucí uživatelé filtrační konvice musíme brát ohled nejen na její funkčnost, ale také na mnoho dalších – například jak se výrobek obsluhuje, jak se dá konvice rozložit a čistit zevnitř. Filtr se může stát živnou půdou pro bakterie, pokud nebude měněn podle návodu. Zejména proto, že filtr obsahuje mnoho zachycených organických látek, je ve vlhku a temnu, což je pro mikroorganismy ideální prostředí. Každá konvice musí splňovat požadavky dané vyhláškou č. 409/2005 Sb. V ní je také uvedeno, že je výrobce povinen uvést složení výrobku, jak byl výrobek zkoušen a jak tyto zkoušky dopadly. V obchodě si určitě ověřte poskytovanou záruku na výrobek.

Pokud jste si sami vytipovali určitý výrobek, je dobré se na internetu podívat na recenze uživatelů (například různé diskuze, ale i výsledky testů a recenze samotné). Mnohdy se dočtete velmi důležité informace, které výrobce raději neuvádí.

Levné konvice můžeme pořídit už od 400 Kč, od známých výrobců od 500 – 800 Kč. Rozhodně si u výrobku zkontrolujte, zda vážně obsahuje aktivní uhlí. Pak nebude na škodu ušetřit a zakoupit levnější a přesto kvalitní variantu. Nejdražší variantou jsou filtrační konvice spojené s funkcí varné konvice, což je podle našeho názoru zbytečnou investicí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Filtrační konvice-co jste možná nevěděli
  • Gustava 12.9.2018 (19:49)

    S filtrem berkey máme také dobrou zkušenost. Osvědčil se nám na chatě.

  • Sušan 19.2.2017 (21:07)

    Váhali jsme nad koupí konvice nebo filtru výkonnějšího. Za nás rozhodlo to, že výkonnějším filtrem (my nakonec pořídili Berkey) se vody udělá více než konvicí. I když to cenově vyšlo víc, přesto si myslím, že se dobře vyplatilo.

  • Erik 16.10.2016 (14:39)

    Tak já nám koupil filtr Berkey. I když finančně jinde, řekl bych, že filtruje lépe, než tyto konvice.

  • Markéta 24.6.2014 (13:09)

    Zatím mám doma jen filtrační láhev a voda z ní chutná opravdu mnohem lépe, proto zvažuji koupi filtrační konvice, tak by se mi hodila nějaká doporučení 🙂 Zatím mě zaujala tahle (http://www.dommo.cz/Filtracni-konvice/Brita-Elemaris-XL-METER-cerna), ač se cenově pohybuje trochu výše, než bych si představovala…

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist