Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Exotický Callistemon citrinus ve vaší zahradě (kalistemon, štětkovec)

Lis 1802 Autor: Redakce

Kalistemon můžete také znát pod názvem štětkovec, jde o tu samou rostlinu, pouze pod českým názvem. Na první pohled vás jistě upoutají její krásné nitkovité květenství, které je na ní opravdu velmi originální. Jde o exotickou květinu, která v zemi svého původu slouží především jako zdroj potravy pro ptáky. V našich podmínkách lze tato rostlina velmi dobře pěstovat jako přenosná.

Callistemon citrinus

Charakteristika rostliny

Domovskou zemí pro tuto rostlinu je Austrálie. Jak již bylo řečeno, v našich podmínkách ji pěstujeme jako mobilní rostlinu. Její listy jsou zelené, úzké, jsou také ale velmi tvrdé a právě díky tomu rostlina vydrží poměrně dlouho bez zálivky. Květy rostliny jsou velmi originální, jsou totiž složené z nekonečného množství červených tyčinek a pestíků, je velmi podobná štětce na mytí nádobí. A právě odtud pochází český název štětkovec Nejčastěji jsou právě zbarvené do červena, ale občas se můžete setkat i s kalistemony zbarvenými do bílé, krémové, nebo zelené. Plodem každého květu je tobolka, která zůstává na rostlině i poté, co odkvete. Otevírá sepouze pokud dojde k úmrtí rostliny, ale také i při požáru.

Ikdyž se kalistemon řadí mezi exotické druhy, je rozšířen po celé zemi a velmi dobře se dá pěstovat i v našich končinách. V České republice patří mezi nejznámější druh Callistemon citrinus. Jde o druh, který je odolný a velmi dobře se u nás pěstuje.

Callistemon citrinus

A jak na jeho pěstování?

Pěstování této rostliny se rozhodně nemusíte obávat. Nejde o nic složitého a můžete si navíc být i jistí, že její vzhled přitáhne na vaši zahradu spoustu zvídavých pohledů. Pěstovat bychom jí měli v přenosných nádobách, protože v zimních měsících nemůže zůstat venku a naopak v létě je pro ní letnění téměř nutné. Umístit bychom jí měli nejlépe na slunné místo. U kalistemonu můžeme dokonce i říct, že čím více slunce, tím víc bude rostlina spokojená. V období vegetace je nutné poměrně vydatně zalévat, ale v zimě zálivku značně omezíme. Dejte ale pozor, aby nikdy nedošlo k úplnému vyschnutí rostliny. Pokud by se tak stalo, začala by se velmi rychle zbavovat svých listů a toho určitě dosáhnout nechceme. Půda, ve které se jí bude dařit, je spíše kyselá. Zapomínat bychom neměli ani na hnojiva, kterými rostlině rozhodně pomůžeme. Používat bychom měli jen nevápenatá hnojiva. Hnojit bychom měli poměrně často v období od jara do podzimu každých 14 dní. V zimních měsících rostlinu rozhodně nemůžeme nechat venku, mrazy by totiž rozhodně nepřežila. Proto je nutné ji na toto období přesunout do vnitřních prostor. Místo by mělo být chladné, ale velmi světlé. Její láska ke slunci neutichá ani v zimě. Ve chvíli, kdy kořeny rostliny již prorůstají ven z květináče, je na čase jí přesadit do většího. Tuto činnost byste měli provést na jaře. I kalistemon můžeme poměrně snadno a bez problémů množit pomocí vrcholových řízků. Které necháme zakořenit v půdě, která by měla mít teplotu kolem 20 °C.

Problémy

I když nejde o rostlinu, která by měla nějak přehnané nároky na pěstování, může se stát, že některý požadavek nesplníte a rostlině se pak nebude příliš dařit. Velmi častou chybou je například to, že rostlině neposkytneme dostatečně chladný prostor pro její přezimování. V takovém případě pak rostlina vůbec nemusí nasadit květy. A to by rozhodně byla obrovská škoda, protože právě její květy jsou tím správným poznávacím znamením.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist