Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Exotická popínavá lilie – Gloriosa

Zář 1715 Autor: Redakce

Zaručujeme vám, že tato rostlina vás uchvátí hned na první pohled. Jde totiž o opravdovou tropickou krásku, na kterou jen tak nenarazíte. Tak proč nebýt výjimeční a tuto květinu nepěstovat? Myslete však na to, že této rostlině je třeba zajistit dobré podmínky. Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu, která má svůj původ v Africe, nemusí pro nás být tento bod úplně jednoduchý. Jde však o nádhernou rostlinu, která se své velké oblibě těší právě pro svůj vzhled. A proto se její pěstování i přes poměrně náročné podmínky určitě vyplatí.

gloriosa

Podle jakých znaků gloriosu poznáme?

V zemi svého původu se tato exotická kráska naprosto běžně dorůstá až do výšky šesti metrů. V tropických oblastech roste naprosto běžně, ale v našich podmínkách se s ní spíše setkáte v podobě pokojové rostliny, kde jí jsme schopni zajistit příhodnější podmínky pro její růst. Z rostliny přezimují pouze kořenové hlízy, které však k úspěšnému přezimování potřebují mít teplotu alespoň 10°C. Barva listů této květiny je zelená a tvar je vejčitý. Květy má opravdu veliké. Na bázi jsou většinou žluté a na samotné špičce jsou zbarvené do červena.

gloriosa pestovani

 Jak postupovat při pěstování této exotické lilie?

Tuto rostlinu vypěstujeme nejlépe z hlíz, ale možné je i pěstování ze semínek. Již o hlízy je potřeba řádně pečovat. S příchodem jarních měsíců nesmíte tyto hlízy zapomenout přesunout z chladnější místnosti do teplejší a přesadit je do nové zeminy. Gloriosa je rostlina podobná lilii a neřadí se tedy zrovna mezi rostliny, o které by nebylo třeba hodně pečovat. Pozornost věnujte také výběru správné zeminy, gloriose se bude nejvíce líbit v rašelinovém substrátu, který je třeba ihned po vsazení hlíz začít zalévat. Rostlinu však vždy zalévejte tak, aby byla zalita přiměřeně. Nesmí být vyschlá, ale ani příliš přemokřená. Ideální místo pro rostlinu bude teplé, slunné nebo mírně stinné. I když má tato rostlina ráda teplo, nesmí ho být příliš. Pokud budou teploty v místě pěstování vyšší než 35°C, může dojít ke slunečnímu úpalu a to rozhodně není, to, čeho bychom při pěstování chtěli dosáhnout. Gloriosa se řadí mezi rostliny popínavé, proto pro ni zvolte středně velký květináč, do kterého je vždy potřeba umístit potřebnou oporu, pro které bude rostlina moci šplhat. S květem se u gloriosy setkáte v období od července až do srpna. V tomto období je květina samozřejmě nejkrásnější a právě pro krásu, kterou oplývá v době svého květu je tak oblíbená.

Jak o rostlinu pečovat s příchodem podzimu?

S příchodem měsíce září pro rostlinu končí období růstu. Gloriosa zcela přestane přijímat vodu a část rostliny, která se nachází nad zemí, uvadne a následně uschne. Hlízy však stále přežívají, ty po uschnutí nadzemích částí vyjmeme z květináče a zkontrolujeme jejich stav. Zdravé hlízy uchováme v čisté nádobě, v písku a při teplotě 10°C. Tento zimní odpočinek je pro rostliny nezbytný a proto se ho snažte dodržet alespoň po minimální dobu dvou měsíců.

Gloriosa není rostlina pro nezkušené

Jde o květinu, která potřebuje poměrně dost péče, a to budou mnohem lépe zvládat mírně zkušenější pěstitelé. Jde však o rostlinu nádhernou a rozhodně stojí za všechnu vynaloženou snahu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist