Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Existují u nás fuchsie, které lze venku pěstovat celoročně?

Srp 1622 Autor: Redakce

Jakmile se pestré jarní měsíce, kdy se většina rostlin budí k životu, přehoupnou do horkého léta, může se vám vaše zahrádka zdát poněkud fádní. Stálepřítomné trvalky můžete však od července do září oživit některými z pozdně kvetoucích keřů se zajímavými květy, které svou vůní lákají houfy motýlů. Mezi populární druhy takových keřů patří například hortenzie, komule davidova, ruj vlasatá, mochna, třezalka, levandule nebo ibišek.

V posledních letech se mezi kvetoucí keře, kterými můžete zkrášlit zahrádku, zařadila také fuchsie. Tu s úspěchem pěstovaly již naše babičky, ovšem jako rostlinu přechodovou – v létě dělaly tyto keříky parádu mezi staveními, v zimě pak byly v truhlících umístěny do prostoru mezi dvěma okny, kde se nejnižší teploty držely na nule. Nyní se pěstitelé snaží čím dál více šlechtit mrazuvzdorné druhy a vyvíjí se hybridy s co nejvyšší odolností při zachování jejich krásy. Právě těm se může při správné péči i ve vaší zahrádce dobře dařit.

Odolná fuchsie?

fuchsie mrazuvzdornaVětšina zimuvzdorných fuchsií jsou kultivary půvabné fuchsie magellanské, nazývané také fuchsie něžná (fuchia magellanica). Její domovinou je pohoří Magellan na jihu Chile. Tento vzpřímený keřík dorůstá velikosti asi 80 cm a kvete nepřetržitě od července do října. Vyniká štíhlými, elegantními květy většinou purpurové barvy, které doplňují dlouhé květní tyčinky, takže celý květ připomíná šperk. Zelené listy jsou 2,5 až 5 cm dlouhé, zoubkované a špičaté. Oblíbenými kultivary fuchsie něžné, které snesou stejné podmínky, jsou rudá f. Riccartonii z Falklandských ostrovu a čilská f. Gracilis s velmi dlouhými květy.

Aby se fuchsii dobře dařilo

Fuchsie něžná potřebuje vzdušné, světlé stanoviště, které však není vystaveno přímému polednímu slunci. Jižní orientace je pro ni proto zcela nevhodná. Nesvědčí jí ani rozpálený vzduch v městských ulicích, umístěte tedy vaše keříky do zahrady, nikoliv na úzký pás půdy před domem. Obecně platí, že fuchsie s tmavými květy snášejí slunce lépe, než jejich světlejší kultivary. Bude se jim dařit ve vzdušné půdě s pH kolem 6, kterou můžete obohatit kompostní zeminou a zahradnickým substrátem.

fuchsie magellanska

V našich podmínkách nepřezimuje venku celá rostlina, ale pouze kořeny a kořenový krček, nadzemní část se na zimu sestřihne a kořeny se zakryjí. Je důležité, aby ke kořenům nepršelo nebo nesněžilo, zakrytí však musí být zároveň vzdušné. V období vegetace vyžadují tyto rostliny vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Při extrémně vysokých teplotách můžete listům pomoci rosením. Dbejte však na to, abyste to se zaléváním nepřehnali – v přemokřeném substrátu fuchsie snadno uhnijí. Skvělé zdraví jim zajistí pravidelné hnojení vícesložkovým hnojivem s vysokým obsahem dusíku, a to minimálně dvakrát týdně. V březnu či dubnu se pak provádí tvarování rostliny střihem. Budete-li se těmito nenáročnými zásadami řídit, mohou vám tyto květiny, známé dosud spíše jako pokojové, dělat radost ve vaší zahrádce.

Nesehnali jste sazenici některé z odolných fuchsií? Článek na téma, jak zazimovat klasické fuchsie najdete ZDE

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist