Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Elektrické nástroje, které vás mohou zabít! Při práci s nimi proto dbejte zvýšené opatrnosti

Bře 2318 Autor: Claudie Kornelová

Elektrické nářadí je vyrobeno tak, aby bylo velmi výkonné. Má elektrické, vzduchové nebo plynové motory, které roztáčejí, řežou, střílejí, rozbíjejí a vydlabávají materiály, které jsou často mnohem odolnější než naše tělo. A přestože jsou tyto stroje rychlé a neuvěřitelně pohodlné, neměli bychom zavírat oči před tím, jak snadno mohou způsobit zranění. Bezpečnost by měla být při používání jakéhokoli elektrického nářadí vždy prioritou číslo jedna.

sanitka

Některé elektrické nářadí může způsobit smrt – při práci proto dbejte na zvýšenou opatrnost. Zdroj foto: Pixabay.com – Alina Kuptsova

Níže jsou uvedeny některé z nejnebezpečnějších elektrických nástrojů, které používají jak kutilové, tak i profesionálové. Přečtěte si, k jakým úrazům při jejich používání nejčastěji dochází, a také naše tipy, jak při jejich užívání zůstat v bezpečí.

Motorová pila

Nejčastější příčinou poranění motorovou pilou je zpětný ráz, prudké trhnutí pily směrem nahoru, ke kterému dochází při kontaktu špičky vodicí lišty s předmětem. Při prudkém zpětném rázu letí lišta a řetěz pily ostrý jako břitva zpět na obsluhu. Tento pohyb může během zlomku sekundy rozříznout kůži (a způsobit mnohem horší věci). Před použitím řetězové pily si přečtěte návod k obsluze od začátku do konce. Projděte si také řádné školení k používání nástroje a ujistěte se, že znáte nejbezpečnější způsoby kácení stromů atd.

pila

Motorová pila patří k jedním z nebezpečných nástrojů. Zdroj foto: Pixabay.com – Petra Blume

Nůžky na živý plot

Vzhledem k tomu, že většina nůžek na živý plot je připojena kabelem, dochází často k úrazům elektrickým proudem, k nimž může dojít, pokud uživatel neúmyslně přeřízne prodlužovací kabel. Abyste tomuto neštěstí předešli, vždy udržujte kabel v bezpečí mimo dosah nože a nohou. Nepoužívejte nůžky na živý plot za deštivého počasí nebo když je půda mokrá a kluzká. Noste obuv s protiskluzovou podrážkou, při práci se strojem udržujte vždy rovnováhu těla a nenatahujte se.

Cirkulární pila

Cirkulární pily jsou oblíbeným elektrickým nářadím pro domácí projekty a stejně jako u motorových pil u nich dochází ke zpětnému rázu. Ke zpětnému rázu často dochází, když se pohybující se pilový kotouč zasekne do řeziva, což způsobí, že pila (nebo dřevo) trhne zpět směrem k tělu uživatele. Zpětnému rázu se vyhněte tím, že budete řezat rovně a necháte odříznuté konce prken během řezání spadnout. Omezení konce prkna může způsobit přiskřípnutí pilového kotouče, protože se dřevo ohýbá směrem dolů a nemá tedy kam jít.

Pneumatická hřebíkovačka

Přestože jsou pneumatické nástroje, jako například pneumatické hřebíkovačky, vybaveny bezpečnostními mechanismy, může nesprávné použití způsobit vystřelení spojovacího materiálu vysokou rychlostí nesprávným směrem. Jak si asi dokážete představit, tato chyba může potenciálně zranit obsluhu nebo okolostojící osoby. Vysokorychlostní spojovací materiál může také zasáhnout suky ve dřevě a vrátit se zpět k uživateli. Při používání hřebíkovačky si proto vždy přečtěte návod k obsluze a dodržujte správné bezpečnostní techniky.

hřebíkovačka

Před použitím hřebíkovačky si pročtěte návod k použití. Zdroj foto: Pixabay.com – Rigby40

Akumulátorová vrtačka

Akumulátorovou vrtačku držte vždy kolmo k pracovní ploše, aby se vrták nezasekl do dřeva a nedošlo k jeho prudkému zkroucení. Práce ze žebříku zvyšuje pravděpodobnost zkroucení, protože nejistá poloha často způsobuje, že uživatelé vrtají na jednu stranu. Zkroucení vrtáku může vést ke zlomeninám prstů nebo pádu ze žebříku. Při vrtání ze žebříku vždy nacvičujte správnou techniku a přizvěte si známého, který na vás bude při práci dohlížet.

Stolní pila

Při používání stolní pily si nezmrzačte prsty tím, že zajistíte, aby „plot“, vodicí prvek pro řezání dřeva, byl rovnoběžný s pilovým kotoučem. Tím zabráníte tomu, aby se dřevo přitisklo na pilový kotouč a způsobilo zpětný ráz, který může dřevo – a vaše ruce – vtáhnout do pohybující se pily. Nepoužívejte však oplocení při současném příčném řezání materiálu pomocí pokosové pily.

Pokosové pily

Obsluha pokosové pily spočívá v položení dřeva na základnu pily a následném tahu rotujícího kotouče směrem dolů, čímž se dřevo rozřeže. Pokud se pilový kotouč zasekne, rotující pila vyrazí směrem nahoru k uživateli, čímž se do dráhy pilového kotouče dostanou prsty, ruce a předloktí. Riziko zpětného rázu minimalizujte spuštěním pilového kotouče před jeho kontaktem se dřevem a udržováním dřeva pevně přitisknutého k plotu, aby se minimalizoval jeho pohyb.

pila

U pokosové pily si dávejte pozor na riziko zpětného rázu. Zdroj foto: Pixabay.com – gearland

Soustruh na dřevo

Soustruh na dřevo pomáhá kutilům vytvářet soustružené dřevěné předměty, například zaoblená vřetena a mísy. Protože se nástroj otáčí rychlostí více než 9 000 otáček za minutu (RPM), dokáže kromě jiného navíjet také volné oblečení, dlouhé vlasy nebo visící šperky. Neznalost správné obsluhy soustruhu je nejčastější příčinou smrtelných úrazů. Pokud někdy plánujete obsluhovat soustruh na dřevo, doporučujeme vám, abyste se nejprve přihlásili do kurzu nebo dílny, kde se naučíte, jak jej správně používat.

Prodlužovací kabely

Podle Mezinárodní nadace pro elektrickou bezpečnost (ESFI) je každoročně více než 3 000 požárů v domácnostech způsobeno nesprávným používáním prodlužovacích kabelů. Organizace dále uvádí, že 4 000 lidí ročně navštíví pohotovost kvůli úrazům způsobeným prodlužovacími kabely. Při práci s prodlužovacími šňůrami dbejte na bezpečnost tím, že budete používat alespoň minimální průřez vodičů požadovaný pro vaše elektrické nářadí, a pokud pracujete venku, ujistěte se, že je šňůra určena pro venkovní použití. Šňůru také připevněte k zemi lepicí páskou, abyste předešli úrazům způsobeným zakopnutím o šňůru.

Sekačka na trávu

Sekačky na trávu, ať už s pojezdem nebo tlačné, mají velkou sílu a mělo by se s nimi zacházet jako s těžkými stroji. Nože sekaček se otáčejí velmi rychle (kolem 3 000 ot./min.), aby dokázaly čistě posekat vrcholky trávy. Stejně tak snadno mohou zranit vás nebo lidi ve vašem okolí. K nejčastějším úrazům se sekačkou dochází v důsledku uklouznutí a pádu na svahu nebo při otáčení sekačky, aniž byste předtím zkontrolovali své okolí. Nezapomeňte nosit vhodnou obuv, sekat přes svahy a před otočením se podívat přes rameno.

sekačka

Sekačka se nemusí zdát jako nebezpečná, ale věřte, že je. Zdroj foto: Pixabay.com – Alexas_Fotos

Úhlové brusky

Úhlové brusky mohou být neuvěřitelně nebezpečné a tak k nehodám s tímto nářadím může dojít doslova během okamžiku. Jejich kotouče se otáčejí neuvěřitelně vysokou rychlostí a vrhají jiskry, což vytváří možnost vznícení, pokud zasáhnou správný zdroj paliva. Pokud je kotouč prasklý, může se náhle zlomit, uvolnit a neuvěřitelnou rychlostí vyletět z brusky. Uživatelé musí být při používání úhlové brusky velmi opatrní a vždy musí mít na místě ochranné kryty a rukojeti.

Bezpečnostní tipy pro používání elektrického nářadí

Elektrické nářadí je neuvěřitelně praktické, ale může být velmi nebezpečné. Než se pustíte do dalšího projektu, seznamte se s některými osvědčenými postupy pro jejich bezpečné používání:

  • Přečtěte si návod k použití nářadí, abyste se seznámili se všemi jeho částmi a funkcemi.
  • Při používání elektrického nářadí se vyhněte nošení volného oblečení a nezapomeňte si svázat dlouhé vlasy. Obojí se může v okamžiku namotat na čepele a motory.
  • Při práci s elektrickým nářadím je nejlepší mít s sebou hlídače. Pokud to není možné, zajistěte, aby vždy někdo věděl, kde jste a co děláte.
  • Udržujte pracovní prostor v čistotě. Nutnost překračovat předměty na zemi nebo zakopávání o prodlužovací kabely při práci s elektrickým nářadím je úrazem, který čeká na to, až se stane.
  • Nepracujte s elektrickým nářadím pod vlivem alkoholu nebo drog. Roztržitost a zpomalené reflexy mohou vést k nehodám.
  • Ponechejte na nářadí všechny ochranné kryty nožů a bezpečnostní mechanismy a naučte se pracovat s nimi, nikoli kolem nich.
  • Obrobky vždy upínejte na místě, místo abyste je jednou rukou drželi a druhou ovládali nářadí.
  • Vždy používejte vhodné osobní ochranné pomůcky, včetně brýlí, ochrany sluchu, masky a pracovních rukavic.
  • Správná obuv poskytuje stabilní základnu pro práci a může zabránit uklouznutí a pádu při práci s elektrickým nářadím.
  • Dbejte na to, aby byly čepele elektrického nářadí ostré. Použití ostrých čepelí vyžaduje menší námahu než tupých čepelí. Tupé čepele nutí uživatele silněji tlačit, což vytváří větší potenciál pro nehody.
  • Při výměně bitů nebo nožů vždy odpojte nářadí od zdroje napájení (odpojte nářadí od sítě nebo vyjměte baterii).
  • Nepoužívejte poškozené nářadí. Kutilové mají tendenci posouvat své nářadí dále, než je jeho použitelná životnost, aby se vyhnuli nákupu, ale jakékoli zlomené nářadí považujte za nepoužitelné.
  • Elektrické nářadí používejte pouze k určenému účelu. Při nesprávném použití může dojít k rozbití nářadí nebo ke zranění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2023>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist