Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Dýně jako symbol podzimu

Zář 1318 Autor: Redakce

heloween dyneDýně by se klidně mohla stát synonymem podzimu. K tomuto ročnímu období totiž sedí naprosto dokonale. A to nejen svou barvou, ale i chutí. Navíc během podzimního období slavíme svátek Halloween. A jaký by byl Halloween, když by váš domov nestrážil dýňový strašák?

Dýně spadá do skupiny tykvovitých

Pokud si chcete vypěstovat své domácí dýně, měli byste pamatovat na to, že je třeba je na jaře takzvaně předpěstovat. Jak na to? S předpěstováním bychom měli začít již někdy v dubnu. Poté je asi po 2, nebo 3 týdnech můžete přemístit do květináčů, nebo je rovnou přesadit do venkovních záhonů. Pokud na předpěstování zapomenete, nejde o žádnou tragédii. Semena můžete vysadit až s příchodem května. Je třeba dávat pouze pozor na počasí. Pokud by se výrazněji ochladilo, je třeba rostliny dýní přes noc překrýt třeba slámou.

sazenice dyneDýně nejsou na pěstování nijak náročné. Při vysazení je třeba myslet hlavně na to, aby měly dostatek živin a dostatek vláhy. Je také možnost dýně vysadit na kompostu. Je to sice super příležitost, akorát dýně spotřebují opravdu veliké množství živin, takže jich pak ve výsledku v samotném kompostu příliš nezbude. Pokud vysázíte dýně jinde než na kompostu, nezapomínejte na mulčování. Mulčování se odvíjí podle vlastností půdy a prostředí.

Co ale s vypěstovanou dýní dál?

Dýně je kulinářským pokladem. Dá se z ní připravit spousta výborných pokrmů. Například výborná dýňová polévka, smažená dýně, dýňová zmrzlina, kompot a tak dále. Fantazii se meze nekladou a tak jí můžete libovolně dusit, vařit, smažit, grilovat, nebo cokoliv dalšího vás napadne. Věřte, že každý pokrm dostane do jiné, naprosto nové dimenze.

dynova polevkaNavíc, dýně je velmi bohatá na obsah vitamínů, vlákniny, minerálů a naopak má velmi malé množství cukrů a tuků. Je tedy vhodné ji zařadit do svého jídelníčku, pokud se právě snažíte pár kilogramů shodit.

Dýně také oplývá vysokým obsahem antioxidantů. Pokud jich do těla dostanete dostatečné množství, pomáhají vám s imunitou. Dýňová semínka vám mohou pomoct v boji se zánětem močového měchýře. Pokud dýni přihodíte do odšťavňovače, porazíte s ní zácpu i tasemnici.

A samozřejmě, jak už bylo zmíněno výše – dýně je neodmyslitelným společníkem v době Halloweenu. Odřízněte svrchní část (pokud se vám podaří sehnat, či vypěstovat dýně se stopkou, tím lépe), vnitřní dužinu pečlivě vydlabejte a do slupky vyřežte co nejděsivější obličej. Do vzniklé dutiny uvnitř dýně vložte svíčku a halloweenský strašák je na světě! Umístit ho můžete na zahradu, či za okno.

Jaké známe druhy dýní?

odrudy dyniKaždá dýně se používá na něco jiného, každá jinak vypadá a každá má jinou velikost. I když tedy jde o dvě dýně stejného druhu, nikdy nebudou úplně totožné. Jejich barevné odstíny jsou tak nádherné, že vám z nich bude přecházet zrak.

Pokud sháníte dýni na vaření, volte spíše ty těžké kusy. U nich máte záruku, že jsou plné dužiny. Lehčí kousky bývají plné semínek – proto se více hodí na vydlabání. Alespoň se tolik nenadřete. To jak je dýně zralá můžete posoudit podle prasklinek na slupce.

Nejznámějším druhem dýně je pravděpodobně dýně Hokkaidó. Jedná se o velikostně menší odrůdu. Právě tato dýně je široce využitelná v kuchyni. Uvařit z ní můžete dýňovou polévku, tedy spíše dýňový krém. Ten se může stát vaší ideální podzimní večeří.

V kuchyni můžete využít i další odrůdy. Například Rondini, která chutná podobně jako cuketa, Baby Boo zase zasyrova chutná po oříškách, díky tomu že je tak miniaturní, dá se i plnit a zapékat, dále pak můžeme zmínit Sweet Potatoes, což je dýně, která chutná výtečně i jako syrová. Špagetová dýně je podlouhlou odrůdou vhodnou do polévky, nebo k pečení, Lagenarie se zase hodí do leča. Pro dekorativní účely můžeme využít dýni Halloweenskou, Carnival, nebo Sweet dumpling.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist