Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Domácí zdravý česnek-moření, sadba, sklizeň, použití

Říj 1225 Autor: Redakce

Již pěkných pár měsíců víme, že česnek dovezený z Číny, není nic moc dobrého. Tedy respektive způsob, kterým ho hnojí. Je trochu těžší sehnat česnek nedovážený, ale vypěstovaný v České republice. Takže pokud se nevypravíte na místní zelný trh, spíše v obchodech narazíte pouze na španělský.

Český česnek, čínský nebo španělský?

sadba ceskeho cesnekuNejlepší česnek, jaký si můžete představit, je přirozeně ten, který si sami vypěstujete. Nic se nevyrovná jeho výrazné chuti a aroma. Ten vámi vypěstovaný bude opravdu silný a navíc budete sami vědět, čím jste ho hnojili atd. Český česnek má ve světě velmi dobré jméno, neboť je jeho odrůda často ozdravována. Bohužel je na trhu domácí česnek často vytlačován levnějším čínským. Naštěstí si čeští spotřebitelé uvědomili, že český česnek se s čínským nedá srovnávat. Jediné, co zájemcům o kvalitu moc nenahrává, je malá dostupnost. Další smutnou záležitostí je fakt, že často vídané stánky u silnic s nápisem „český česnek“ obelhávají zákazníky a občas bohužel nabízejí česnek španělský.

Nejrozšířenějším česnekem je česnek kuchyňský, původně pochází ze Střední Asie. Dnes se však užívá v gastronomii celého světa. Jeho typickou vlastností je nepříjemné aroma linoucí se z úst po pozření. Zápach způsobuje silice alliin a další sloučeniny síry. Česnek se dělí na paličák a nepaličák. Paličák vytváří kulovité květenství, které se musí odstranit, s pacibulkami. Paličáky dříve osychají a mají větší stroužky, které jsou rozmístěny okolo tvrdého stonku ve středu cibule. Jejich zbarvení je dofialova. Nepaličák se snadněji pěstuje a nemá středový stonek.

pestovani cesnekuČesnek je známý také jako velice zdravá pochutina. Reguluje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak, zvyšuje pohyb střev, roztahuje cévy, pomáhá proti nachlazení a ztrátě hlasu a posiluje obranyschopnost těla. Mýtus, že česnek působí proti upírům, nechme raději stranou. Česnek spolehlivě dochutí každé jídlo. Používá se jako základ, spolu s cibulí, do většiny pokrmů. Někdo si z něho vyrábí pomazánky atp. Také se může česnek nasušit a vyrobit v mleté podobě. Ten pak můžete používat až dva roky. V jídle pak bude jemnější a nebude tak cítit. Pokud se chcete po konzumaci česneku zbavit nepříjemného zápachu v ústech, zkuste ho předtím vyloupnout z vrchní vrstvy vnitřní slupky a do jídla přidejte jen samotný střed. Česnek se používá i jako lék, nebo prevence proti nachlazení.

Pěstujeme česnek

Pěstování česneku není nic lehkého. Musíte ho prvně před sadbou namořit, aby byl chráněn před škůdci a plísněmi. Samozřejmě že v podstatě nemusíte, ale je to hodně doporučováno. Česnek bývá často obětí různých škůdců. Hlavně moření není nic časově, ani finančně náročného. Stačí ho na půl dne namočit do roztoku Sulka a máte po starostech. K moření můžeme použít také přípravek Rovral Aquaflo (0,4%). Na 1 kg sadby potřebujme 1 l jíchy, kterou musíme spotřebovat co nejdříve. Více o moření a odrůdách sadbového česneku zde.

Pak už jen zasadit.

sklizen cesnekuSadba probíhá v podzimních měsících. Od konce září, až do prvního sněhu. Nejlepší období pro výsadbu česneku je od září do prvního sněhu nebo na jaře po rozmrznutí půdy. Česnek se špatně přizpůsobuje. Proto zvolte domácí česnek a ne ten z dovozu. Nejvhodnější je slunné, vzdušné stanoviště do písčitohlinité nebo hlubší hlinité půdy. Teplota vzduchu by měla být trvale pod 9 °C. Při vyšší teplotě rostlinku napadají plísně.  Čím dříve stroužky sázíte, tím do větší hloubky. Například v září do hloubky 8 cm a v prosinci do 4 cm. Půda by měla být zoraná a prohnojena. Hnůj by ale neměl být moc čerstvý. Pokud je půda suchá, po výsadbě zalijeme. Paličkový česnek sklízíme po zkřehnutí a zežloutnutí listů. U nepaličáků listy nežloutnou, ale položí se na zem.

Sklízet můžete začít někdy v červenci. Sušit byste ho pak měli ve velké a vzdušné místnosti, kde není vlhko. Je pak menší pravděpodobnost, že zplesniví.

Mnoho štěstí při výsadbě nebo volbě v obchodě při koupi toho správného česneku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist