Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Domácí antibiotika

Led 1531 Autor: Renata Petříčková

aloe veraAntibiotika, která nám nabízí některé dobře známé rostliny, mají od těch syntetický jednu velkou výhodu. Jde o komplex vícero působících látek, nikoliv o jednu izolovanou látku. Ta má v léčbě nemocí také své místo (klasická antibiotika neodsuzujeme), ale pokud se jenom potýkáte s nějakou zimní virózou nebo bakteriálním zánětem, můžete sáhnout i do přírodní lékárničky. Navíc mnohé z těchto rostlin si dokáží poradit jak s viry, tak i s bakteriemi.

Směle do toho, protože většinu jmenovaných máte určitě doma.

Aloe:  Listy aloe vera obsahují mimo jiné také obrovské množství vitamínu A, vitamíny B1,B2, B3,B6,B9 a B12, vitamíny C, E. Dále také vápník, hořčík, fosfor, mnoho enzymů nebo aminokyselin.  Působí antiviroticky i antibakteriálně. Tiší bolesti, mírní horečku a podporuje pocení i látkovou výměnu. Použít ho můžete ve formě vymačkaného čerstvého gelu z listů starších rostlin. Ty mají vyšší koncentraci účinných látek než rostliny mladé.  Použít můžete také přípravky z lékárny s obsahem tohoto léčivého gelu.

bergamontBergamont: Nejčastěji ho známe jako aromatický olejíček. I ten se doma hodí, jeho vůně a silice totiž působí proti virům. Pokouší-li se o vás nějaká rýma, nachlazení či bolesti v krku, nic nezkazíte tím, že si vzduch doma pročistíte právě touto silnou, pomeranči podobnou voňavou silicí. Ta je mimo jiné i součástí charakteristického aroma do čajové směsi Earl Grey. V použití při aromaterapii kromě svého desinfekčního účinku také zahání úzkost a uvolňuje mysl.

Hořčičná semínka:  Jestli vám někde zbývají semínka z letního zavařování, věřte, že rozdrcená či nahrubo rozemletá semena přidaná do koupele Vám mohou ulevit od počínajícího nachlazení. Ihned po koupeli, která by neměla trvat déle než 15 minut se zabalíme do teplé peřiny a zůstaneme tak minimálně 20  minut.

cibule zlutaCibule: Starý recept našich babiček. Cibule v jakékoliv podobně, hustě na chleba nebo vylouhovaná do cukrového nálevu. To vše pomůže při počínajících problémech v krku, škrábání v krku nebo prvních příznacích rýmy.

Černý bez: Je výborné přírodní antibiotikum, které navíc ještě podporuje pocení, mírní horečku a lehce uspává. Mírní kašel a usnadňuje i trávení, očistu trávicího traktu a ulevuje i ledvinám. Pro nemocné období je čaj z černého bezu tím nejlepším možným společníkem, protože tělu pomůže ve všech směrech.

Česnek: Ideální antibiotikum, které umí zabránit bujení různým druhům bakterií. Navíc umí zabránit i přemnožení kvasinek kandida, což ocení zejména ženy. Je výbornou prevencí před mykotickými problémy (i v případě užívání syntetických antibiotik).

Tymián: Silný nálev, čaj nebo odvar z tymiánu je báječným prostředkem proti úpornému kašli, působí i v počátku nachlazení, a popíjení tymiánového čaje nám pomůže vybojovat s viry i bakteriemi úspěšný zápas hned zkraje.

lapachoLapacho: I tato kůra z jihoamerického stromu je velmi silným antibiotikem. Je známější pro své působení proti plísním a jako takový rostlinný multivitamin a multiminerál, ale pokud víte, že bojujete s bakteriemi nebo viry, sáhněte po silném odvaru z lapacha.  Působí proti oběma!

Levandule: I tato aromatická bylinka působí podobně jako tymián. Má silné antibiotické vlastnosti a desinfikuje i trávicí trakt. Hodí se pro zahnání nemocí, které souvisí s trávicími obtížemi, žaludeční nebo střevní „chřipka“. Navíc přivodí i příjemný spánek a uklidní mysl i tělo.

Lopuch: Kdo by to řekl do této „vlasové bylinky“? Nejenže zamezuje vypadávání vlasů a posiluje je při pravidelném oplachování lopuchovým odvarem, ale také při vnitřním užití pomůže v boji s nežádoucími mikroorganismy.

Připravit si můžete i lopuchovou tinkturu: Sušený lopuchový kořen a padesátiprocentní líh budou jediné dvě ingredience. Smícháme je v poměru 1:5 a necháme 14 dní louhovat. Poté si v začátku nemoci kapeme asi 50 kapek 3x denně podle stavu nemoci.

Jitrocel: Starý známý jitrocel přijde vhod pro své antibakteriální účinky na choroby dýchacích cest nebo v zažívacím traktu.

hrebicekHřebíček: Poslední dobrý v tomto článku je hřebíček. Voňavý a intenzivní.  Má velmi silné antibakteriální účinky, jeho olej je silný natolik, že se nesmí používat neředěný. Můžete si vyvařit několik hřebíčků v černém čaji nebo si dopřát lehkou masáž hrudníku s hřebíčkovým olejem. Jen pozor, nedoporučuje se užívat hřebíček dlouhodobě.

Pro rychlou první pomoc stačí cucat a kousat jeden hřebíček podobně jako bonbon nebo žvýkačku. Statečně nahradí pastilky z lékárny.

Pozn.: volně inspirováno knihou Jonáš, Kuchař: Svět přírodních antibiotik (Eminent)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2020>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist