Úvodní stránka › Diskuze › Zahrada › Choroby a škůdci › smutnice v pokojových rostlinách
- Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel Redakce a poslední změna proběhla před 10 roky, 10 měsíci.
- AutorPříspěvky
- 29.10.2013 v 13:24 #18277
cici.jÚčastníkDobrý den, prosím o radu jak bojovat s černými muškami vylítávajících z hlíny pokojových rostlin. Na internetu jsem se dočetla že se jedná o smutnice objevujících se zejména na jaře a na podzim. Letos na jaře jsem pokojové květiny přesazovala do nového substrátu, který byl pravděpodobně napaden, největší líhnutí začalo na přelomu září a října. Zakoupila jsem v květinářství žluté lepivé šipky a zapíchala do hlíny, kam se dospělí jedinci začali hojně lepit, avšak po hlíně mi stále běhají hejna drobných mušek v různých stádiích vývoje. Před 14 dny jsem zakoupila i parazitickou hlístici steinernema, která by měla tyto smutnice požírat, podle návodou jsem připravila zálivku, avšak ani po 14 dnech nepozoruji úbytek smutnic pobíhajících po hlíně, nebo nějaké rojení červíku hlístic. Můžete mi prosím poradit, jak na smutnice, a zda máte zkušenosti s hlísticemi? Jak dlouho trvá od první zálivky proces likvidace a zda jsou okem patrné a jak poznám, že se hlístice v hlíně opravdu uchytila a neuhynula. Předem děkuji za jakoukoliv radu, přikládám foto s odchycenými muškami.
Přílohy:
5.11.2013 v 14:20 #18401
RedakceSprávceDobrý den, pokud nechcete používat chemikálie, můžete zkusit zalévat odvarem z tabáku a na hlínu poklást plátky syrových brambor a ty často vyměňovat. Parazitické hlístice Steinernema feltiae je také velmi účinný prostředek. Jediným problémem bývá „čerstvost“ násady, která by se navíc neměla skladovat v pokojové teplotě, ale v lednici. Vaše násada hlístic tedy mohla být ovlivněna třeba i dlouhou dodací dobou, protože postup jejich použití jste zvládla.
- AutorPříspěvky
- Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.