Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Desatero správné výživy při smutku a depresi

Srp 1303 Autor: Hana Moualla

jidlem ke zdraviPocit těžkých nohou i po probuzení, pocity nedostatku energie, sklíčenost a obavy… Stačí kombinace stresu, finančních těžkostí, osobních problémů a nevítaná deprese je tu. Smutek je přirozený, patří k naší životní výbavě, ale pokud trvá déle a osobní krize se prohlubuje, pak je vhodné zamyslet se nad řešením dříve, než se z občasných stavů stanou chronické.

Není hanbou navštívit lékaře či psychologa (a rozhodně vás od toho neodrazuji), ale pokud jsou naše problémy přechodného rázu, jsme-li nakloněni změnám, pak se můžeme zamyslet nad tím základním – jídlem. Neexistuje zázračná pilulka, která by nám ve spánku vyřešila to, jak krize prožíváme, jak k těžkostem přistupujeme. Vědci dlouhodobě zkoumají souvislost nedostatku vitamínů, kyseliny listové nebo omega-3 mastných kyselin a množstvím hormonů „štěstí“ v organismu (serotonin, dopamin, norepinefrin). Názory se různí, nedostatek jednoho nebo přemíra jiného prvku vychyluje organismus mimo žádoucí harmonii. Řešení může být překvapivě jednoduché…  Vhodná strava – pestrá a čerstvá. Co je vhodné zařadit do jídelníčku?

lusteniny1) Luštěniny – dříve základ naší stravy, obsahují vlákninu a dostatek bílkovin. V kombinaci s česnekem (český česnek je silný, aromatický, obsahuje chrom, který údajně zvyšuje tvorbu serotoninu v těle.) a kořením, se jídlo stává přímo bojovníkem s depresí. Na rozdíl od sladkostí, se cukry z luštěnin uvolňují pozvolna.

2) Ryby – ideální by bylo vždy připravovat čerstvé ryby. V našich podmínkách to nemusí být jednoduché, ale kapr či pstruh z kvalitního chovu v ČR, může mít pro naše zdraví větší přínos, než ryba neznámého původu. Argumentem pro častější konzumaci ryb je množství nenasycených mastných kyselin a vitamínu D, které rybí maso obsahuje.

3) Červená řepa – obsahuje vitamín B a betain (blahodárně působící na játra a proti kornatění tepen), lze ji konzumovat vařenou, v salátu nebo třeba formou nápoje (v Turecku je velmi populární tzv. şalgam suyu, ostrý či jemnější nápoj z řepy, podává se k masům).

zdrave banany4) Banány – rychlá pomoc při smutku, obsahuje esenciální aminokyselinu zvanou L-tryptofan (stejně jako třeba kefíry, luštěniny). Ideální je konzumovat banány v kombinaci kešu oříšků a sušených meruněk.

5) Med – přírodní sedativum, dodává energii a také vitamin B, kyselinu listovou, hořčík a mnoho dalších látek. Ideální v kombinaci s bílým čajem, který také vyčerpanému organismu prospívá.

6) Rajčata – lykopen (karotenoid), který rajčata obsahují, zlepšuje náladu. Pokud přivoníme k sluncem dozrálým rajčatům, pak se třeba i ta trocha slunce přenese do nás… Rajčata můžeme vařit, grilovat, používat na saláty (s rukolou, bazalkou a olivami a další zeleninou) nebo používat do vařených jídel ve formě protlaků.

7) Rýže – dietní potravina, která obsahuje balastní látky a cukry pozvolna se uvolňující v organismu, pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu. Existuje řada druhů, proto můžeme zkoušet různé pokrmy, než se rozhodneme, zda nám chutná kulatá, basmati, jasmínová nebo hnědá…

8) Meruňky, borůvky a avokádo – meruňky se doporučují při stavech vyčerpanosti, omlazují organismus. Borůvky posilují imunitu, jsou dobré pro srdce a dobrou náladu. Avokádo pomáhá potlačovat úzkostné stavy díky obsahu tyrosinu (aminokyselina).  

9) Špenát, chřest, brokolice, celer, kapusta – špenát a chřest obsahují kyselinu listovou, důležitou pro funkci nervové soustavy. Pokud jsme nervózní, pak je skutečně vhodné konzumovat také brokolici, celer a kapustu, které obsahují řadu látek podporujících životní sílu a vitalitu.

cokoladove bonbony10) Mandle, vlašské ořechy, čokoláda – díky obsahu hořčíku, působí i jako prevence infarktu. Čokoláda musí být ale kvalitní, s vysokým podílem kakaa.

A co nám může ještě pomoci?

Pohyb na čerstvém vzduchu (procházky pod korunami stromů, jízda na kole, plavání v přírodě), dostatek spánku (spíme-li dostatečně, jsme psychicky odolnější), společný čas s přáteli (posilujeme sociální vazby, smějeme se svým přešlapům a sdílíme to, co známe) a dostatek tekutin (voda, bylinkové čaje).

A také zdánlivě nedůležité rituályprotáhnutí se po probuzení, masáž (např. ruční masáž spánků při stresu či mačkání akupresurních bodů na dlani, či chodidle) a správné dýchání (dýcháme široce do břicha). A jestliže se ani pak nedostaví kýžená úleva, pak se rozhodně běžte poradit ke svému lékaři, diskutujte s ním možnosti terapie, aktivně se na procesu léčby podílejte. Jde o to hlavní – kvalitu života.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist