Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Dávná tradice v podobě pálení čarodějnic

Dub 1330 Autor: Františka Podzimková

V předvečer prvního máje – svátku lásky – se dodržuje jedna z nejstarších českých tradic. A to sice pálení čarodějnic. Pálení čarodějnic je pohanský lidový zvyk, který se slaví již stovky let. Probíhá na počest přivítání nového jara a na počest oslavy plodnosti.

Jak ale takové pálení čarodějnic vypadá?

opikani burtuTak samozřejmě v každém regionu mají lidé své vlastní tradice, jedno je však povětšinou všude stejné –  po celé zemi se rozhoří nesčetně mnoho ohňů. Pro tuto noc je to totiž povoleno. Za normálních okolností je totiž pálení ohně na valné většině veřejných prostranství zakázáno a potřebujete k tomu příslušné povolení. Informace o zákazech najdete ve vyhlášce města. I přesto, že v tomto případě je pálení ohně povoleno, je potřeba ho přesto nahlásit hasičskému sboru příslušného kraje. Je to hlavně z důvodu bezpečnosti, ale předejdete tak i hlášení „falešného požáru“, za které je možné dostat nemalou pokutu.

Ohně se zapalují, na znamení ochrany před čarodějnicemi a zlými duchy a následně se u ohně schází spousty lidí. Například na vesnici se obvykle sejdou všichni její obyvatelé atd. Na některých místech dokonce najdete v tomto období májku, která symbolizuje právě přicházející jaro. Jiní lidé se zase schází a na zahradách, pálí pouze menší oheň a opékají buřty. V některých částech republiky se konají lampionové průvody, kterých se účastní převážně děti a tyto průvody jsou zakončeny u velké dřevěné hranice, uprostřed které se zapálí maketa čarodějnice.

Trocha historie

paleni carodejnicPokud zabrousíme do historie této noci, zjistíme, že původně se čarodějnice pravděpodobně pálily za úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi letním slunovratem a jarní rovnodenností. Tato noc byla již od pradávna považována za magickou a kouzelnou. Údajně se prý za této noci otevírají tajemné jeskyně a podzemní sluje, ve kterých jsou ukryty nesmírné poklady. Lidé také věřili, že za této noci se slétají čarodějnice na svůj sabat, pořádají obětní rituály, zasvěcují nové členky a od samotného ďábla dostávají nové úkoly na další rok. Odtud tedy pochází spojitost mezi touto nocí a „pálením čarodějnic“.

Pokud se však ponoříme ještě hlouběji do historie, je jasné, že spojení s čarodějnicemi se objevilo až v důsledku inkvizičních procesů. Úplně původně se jednalo o ochranu před démony, zlými duchy a ostatními nadpřirozenými silami. Kromě zapalování hranic se také tradovalo, že lidé, kteří se vlivům těchto magických sil chtějí vyhnout, musí u sebe mít posvěcenou křídu, květ z kapradí a spoustu dalších věcí. Každoročně takzvané pálení čarodějnic probíhá od 30. dubna večer až do prvomájové noci.  Této noci se taktéž přizdívá noc filipojakubská, nebo také Valpuržina noc. Tato tradice se mimo naši zemi dodržuje také na Slovensku, v Polsku, Německu, Švédsku, Finsku, Irsku, Skotsku a ve Walesu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist