Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Coleus, Pochvatec neboli Africká kopřiva

Lis 1626 Autor: Redakce

Existuje až neuvěřitelných 120 různých druhů této rostliny. Tato exotická africká krasavice je svým vzhledem velice podobná nám dobře známé hluchavce. Ne jednoho člověka si dokázala získat právě díky svým nádherně zbarveným listům a také nenáročným nárokům pro své pěstování. Do pěstování africké kopřivy se bez obav můžou i naprostí začátečníci. Jde totiž o rostlinu velice vděčnou i za naprosto minimální péči. Ve své domovské zemi jsou některé druhy této rostliny dokonce používány jako koření a to zejména pro obsah éterických olejů.

africka kopriva

Odrůdy africké kopřivy

C. blumei: u této odrůdy se nejspíše setkáte se všemi možnými kombinacemi barev. Roste jako keř, který je 30 – 60 cm vysoký

C. thyrsoideus: tato odrůda má krásné zelené listy a pyšní se modrým, klasovitým květenstvím

C. pumilus: tato odrůda je zajímavá především díky svým převislým stonkům

Charakteristika rostliny

V našich bytových podmínkách se pěstují především různé hybridy této rostliny. Její listy se pyšní opravdu velkou barevnou škálou počínaje bílou, pokračuje přes krémovou, zelenou, růžovou, červenou a konče fialovou. Naprosto běžná je také výrazná žilnatina nebo také velice pestrobarevné olemování listů. Tyto krásné listy jsou podlouhlé, vejčité a zoubkované. Není ani nijak výjimečné drobné květenství, to se však často odstraňuje, protože rostlinu velice oslabuje. Svůj původ má tato rostlina v tropické Asii a Africe. Jde o pokojovou rostlinu, která je okrasná zejména svými listy. Doba jejího květu je od června do září, jak jsme ale již zmiňovali, květy se většinou odstraňují. Řadí se mezi jedny z nejodolnějších rostlin, proto je doporučována i pěstitelům začátečníkům. V nejvíce případech se tato rostlina pěstuje jako jednoletá, protože po této době začne pomalu ztrácet na své kráse. Je dobré udržovat její stálý tvar, a proto bychom jí měli pravidelně zaštipovat.

Jak na správné pěstování Africké kopřivy

africka koprivaJe důležité vybrat velice světlé místo, na které nedopadají přímé sluneční paprsky, které by listy rostliny mohly jednoduše popálit. To, jak intenzivně budou listy zbarveny, záleží na tom, jak dobře prosvětlené místo pro ni vybereme. Pokud rostlina bude umístěna na příliš tmavém místě, její listy budou zelenat a rozhodně nedosáhnou tak krásného zbarvení, kterého by mohly. Sázet bychom ji měli do běžného rašelinového substrátu. Pro její pěstování je naprosto vhodná běžná pokojová teplota, která by však ani v zimních měsících nikdy neměla klesnout pod 10°C. V letních měsících vydatně zaléváme odstátou vodou, jinak by mohlo snadno dojít k vadnutí listů. Substrát bychom neměli nikdy nechat zcela vyschnout. Pozor však samozřejmě musíme dát i na případné přelití rostliny, protože v tomto případě by došlo k uhnívání kořenů. Rostlina si také žádá mírně zvýšenou vlhkost vzduchu, kterou jí jednoduše poskytneme pomocí rosení listů. V letním období je také důležité rostlině poskytnout dostatek živin. To zajistíme jednoduše pomocí standartního tekutého hnojiva, které jí budeme poskytovat jednou za 14 dní. V zimě s hnojením ustaneme úplně.

Množení, přesazování, škůdci

africka koprivaPokud se rozhodneme, že rostlinu budeme pěstovat déle než je právě jeden rok, budeme jí přesazovat podle potřeby, v případě že kořeny již zcela vyplnili květináč. I množení této rostliny je velice jednoduché. Nejčastěji množíme pomocí vrcholových řízků, které skvěle zakoření v půdě ale i ve vodě. Ani na přítomnost škůdců není rostlina náchylná. Pouze v případě, že bude pěstována v příliš suchém prostředí, může být napadena sviluškami.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2019>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist