Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co v lednu na zahradě?

Led 1823 Autor: Redakce

Zima je plném proudu, ale ani se nenadějeme a už opět bude jaro a začne sezóna na zahradě. Leden je zatím stále ve znamení odpočinku, kdy je potřeba klást největší důraz na kontrolu ochrany citlivých rostlin proti mrazu. Kromě toho si už začnete připravovat vybavení pro rychlý start sezóny. Velmi důležité je například vyčistit všechny květnáče, aby v nich nezůstaly choroboplodné zárodky z minulé sezóny.

kvetniky

Ochrana proti mrazivému počasí

Právě leden a únor patří tradičně mezi velmi chladné měsíce, kdy se objevují i silnější mrazy. Ty mohou poškodit špatně zakryté rostliny, takže je dobré občas zkontrolovat zahradu, jestli je všechno správně chráněno. Izolaci můžete podpořit další vrstvou chvojí a umístěním netkané textilie. Zamezíte tak nepříjemným ztrátám. Nejchoulostivější je období takzvaného suchého mrazu, protože rostliny nejsou kryty sněhovou pokrývkou.

snih na zahrade

Zkoušení klíčení semen

Zdárný start sezóny dokáže poměrně výrazně urychlit průběh vysazování okrasných květin i zeleniny. V lednu si ideálně připravte semínka, která chcete vysévat. U nových plodin si můžete na pár kouscích vyzkoušet klíčivost, ať zjistíte, jestli máte pro jistotu ještě něco přiobjednat. Nakličování provádíme na tenké vrstvě substrátu v uzavřené průsvitné nádobě, kde je vysoká vlhkost. Nádobu umístíme na světlo do pokojové teploty. Ke konci ledna a začátkem února už nastává chvíle pro výsev pomalu klíčících rostlin s dlouhým vývojovým cyklem, jako jsou některé druhy okrasných květin. Chybu neuděláte ani v případě, kdy si semínka všechno potřebné setřídíte a nachystáte na okamžik použití.

zkouska klicivosti

U cibulnatých rostlin můžete urychlit nástup kvetení umístěním do tepla, což zrychlí jejich vývoj a na začátku jara se dočkáme krásných barevných květů.

Odstraňování těžkého sněhu

Napadaný čerstvý sníh při teplotách nad nulou je hutný a těžký. To může negativně ovlivnit keře a stromy, které se mohou pod tíhou sněhu začít lámat. I při větší pokrývce běžného sněhu je dobré trochu hmoty odklepat, protože v okamžiku tání by se zátěž vyvíjená na jednotlivé větve nepříjemně zvýšila.

Když už se budete pohybovat okolo stromů, pověste na ně lojové koule pro ptáčky a doplňte jim semínka do krmítka.

krmitko

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2022>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist