Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co když se sráží voda na rámech oken?

Úno 1519 Autor: Redakce

drevene okno s trojsklyOkna a dveře jsou alfou a omegou energie celého interiéru. Právě jimi může unikat nejvíce tepla. Právě proto je výběr oken velmi důležitý. V dnešní době je na vás, zda si pořídíte okna hliníková, plastová, nebo dřevěná. Všechny tři typy oken mají své plusy a mínusy. V dnešní době je hlavním parametrem cena, proto jsou plastová okna čím dál oblíbenější. O všechny typy oken se ale musíte starat. To je důležité především v zimním období, kdy velmi často vidíme vodní kondenzáty na rámech oken. Pokud také každé ráno utíráte spodní část rámů oken, je dnešní článek právě pro vás. Řeč totiž bude o nutném seřízení oken a zamezení kondenzaci vodní páry nejen na sklech, ale také na okenních rámech, která vzniká především v důsledku rozdílů teplot venkovního prostředí a interiéru. Když se totiž vlhký vzduch o pokojové teplotě potká se studenými okenními skly, hrozí riziko rosení a vznik plísní. Je to přirozený proces, který ukazuje na výbornou tepelnou izolaci oken. Pokud se vám ale okna rosí mezi skly, jde o technologickou chybu. V mnoha případech je také rosení rámů oken technologickým probléme, na který by se měla vztahovat reklamace.

Proč řešit rosení oken?

V prvé řadě kvůli jejich životnosti. Voda totiž může být příčinou plesnivění. Plísně totiž zvýšenou vlhkost přímo milují. V neposlední řadě dochází k rezivění kování a dřevěná okna se mohou začít kroutit. Pak jdou samozřejmě těžko zavírat, okny táhne a o úspoře energií nemůže být vůbec řeč. Vždy je potřeba okna a rámy otírat měkkým hadříkem, nejlépe vždy po ránu.

Co tedy dělat, abyste podobným nekalostem zabránili? Krom utírání přebytečné vody se zamyslete také nad větráním. To musí být dostatečné, tedy pravidelné a vydatné tak, aby se vyměnil vzduch v celém interiéru. Pravidelné větrání snižuje vlhkost v bytě. To je žádoucí nejen pro omezení rosení oken, ale také z energetického hlediska. Nadměrně zvlhčený vzduch totiž potřebuje mnohem více energie pro své ohřátí. Takto můžete ušetřit klidně i několik procent za účty za teplo. Ideální vnitřní vlhkost je 40 až 50 %. V zimním období není vhodné mít stále otevřenou ventilačku nebo mikroventilaci.

Pokud stále dochází k rosení oken, zkuste seřídit okna (návod viz níže). Pokud se pak začnou kolem okna objevovat plísně, hledejte příčinu. Tou může být promrzání zdiva kolem oken, nebo třeba vzlínající vlhkost. Pokud používáte spreje proti plísni, neměly by tvořit sůl. Účinek je pak jen chvilkový, protože chemickou reakcí vzniklá sůl následně opět váže vodu.

V prvé řadě je ale vhodné si uvědomit, že ani nová okna nebudou bezobslužná. To znamená, že si časem „sednou“ a je potřeba je seřídit. Seřízení řešte nejlépe vždy před zimním obdobím, ale nejpozději v době, kdy při zavírání nebo otevírání okno drhne a nejde pořádně dovřít. Na to si můžete pozvat odborníka, nejlépe ze společnosti, která vám okna instalovala. Šikovný kutil ale zvládne většinu oken seřídit po vlastní ose. Stačí k tomu mít vhodné nářadí.

Jak seřídit okno?

V prvé řadě si zajistěte vhodné nářadí. Většinou postačí imbusový klíč. Některá okna ale mají speciální „hvězdičkové“ šrouby.

1. Seřizovat okno můžete za pomoci spodního pantu, který najdete pod krytkou. Při této činnosti můžete mít okno zavřené. Seřizujeme do boku, ale i nahoru nebo dolu.

2. Při seřizování horního pantu je potřeba mít okno otevřené. V této poloze pak křídlo okna seřídíte do boku.

3. Vyklopte pákovou pojistku na hraně okna a tím okno otevřete na ventilaci i úplně. Jedině tak lze seřídit přítlak křídla okna k rámu na křídlových nůžkách u horního pantu.

4. Seřiďte válcové čepy, které najdete po obvodu křídla okna.

5. Promazání. To je nutné provést minimálně jednou ročně. Nepromazáváme ale jen panty, ale veškeré kování, včetně sklopných nůžek. Odborníci používají vazelínu ve spreji. Ta totiž neobsahuje pryskyřici a jiné kyselinotvorné sloučeniny, které by mohly narušit pozinkování kovových částí.

6. Dotáhněte šrouby pod kličkami. Stačí jednoduše pootočit nebo nadzvednout krytku kličky.

7. Těsnění. Těsnění je jeden z dalších okenních komponentů, o které je potřeba pečovat. Vlivem střídajících se teplot totiž může docházet k jeho kornatění a deformacím. Těsnění pravidelně mažte silikonovým olejem. Ani tak se cca za několik let nevyhnete výměny těsnění. Těsnění trpí zejména, když máte v zimě okno otevřené na mikroventilaci. Vodní kondenzát může na těsnění namrzat a tím snižuje jeho životnost.

8. Pravidelně čistěte okenní profily a zejména odtokové drážky. Pokud je v drážce jakákoliv nečistota, přebytečná voda nemůže volně odtékat na parapet, což je nežádoucí.

9. Izolujte. Velmi vhodné jsou exteriérové žaluzie nebo jiné typy zastínění. Venkovní žaluzie je nejlepší řešit již při stavbě domu, protože jejich mechanizmus lze schovat pod fasádu. Ovšem venkovní žaluzie lze samozřejmě na okna přidat i dodatečně. Rolety pomáhají izolaci v zimě a chrání před únikem tepla a v létě se interiér nepřehřívá.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Co když se sráží voda na rámech oken?
  • Novakova 1.2.2016 (13:48)

    Dobrý den, celkem podrobně a pěkně je to popsané na http://www.asok.cz/roseni-oken-zevnitr/. Tak pro doplnění tohoto článku to třeba někomu pomůže

  • Michal 26.2.2015 (11:11)

    Dobrý den, rád bych doplnil článek o informace ohledně větrání. Větrat se dá samozřejmě několika různými způsoby v závislosti na ročním období a počasí. Nejefektivnější způsob větrání je vypnout topení, otevřít okna i dveře do kořán a provětrat celý byt/dům na cca 5 minut. Dojde ke kompletní výměně vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami. Správným větráním a vytopením místnosti se kromě rosení okna zabraňuje i tvorbě plísní viz. článek:

Kategorie
<<Čvc 2022>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist