Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Co je pro vaše miminko nejvhodnější v oblasti výživy? – díl 1.

Pro 1302 Autor: Redakce

O výživě, zdraví a jídle toho na našem hobby magazínu bylo napsáno mnoho. Ovšem velmi mnoho pravidelných čtenářek si stěžuje, že se velmi málo věnujeme výživě a vaření pro děti. Rádi bychom to napravili a začneme pěkně od začátku-výživou novorozenců.

kojeni detiKojení je přirozené, mělo by být dopřáno každému miminku pro zdraví jeho i maminky. Není to ale vše tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Velká spousta matek má s kojením problémy a z toho důvodu se často stává, že miminko je kojeno velmi krátkou dobu nebo dokonce vůbec. Obecně se ale uvádí, že každá matka má dostatek mléka, které obsahuje přesně to, co její miminko potřebuje pro zdravý růst a také imunitu. Ale ani to není zcela pravda.

Samozřejmě, že existují výjimky, kdy matka nemůže ze zdravotních důvodů svých nebo dítěte kojit, k tomu ale dochází zřídkakdy. Podle dostupné literatury asi 5% maminek kojit nemůže z toho důvodu, že mají nedostatečně vyvinutou mléčnou žlázu. Taky pak už nepomůže vůbec nic. Ale proč nekojí více než polovina mamin?

Nejčastější příčinou proč dělá maminkám kojení problémy, bývá stres nebo jakékoliv jiné psychické vypětí. Při jakémkoliv stresu se totiž v našem těle vytváří mnohem více adrenalinu, který působí jako „zbržďovač“ laktace. Přímo negativně působí na laktózu, tedy hormon, který je za tvorbu mateřského mléka zodpovědný. Proto je důležité rodinné zázemí a také podpora z partnerovy strany. Pak už téměř nic mamince a miminku nebrání v klidném kojení, které je přínosné pro oba.

Když je maminka v pohodě, je miminko v pohodě

Ovšem kojení ztíží také další faktory:

  • dítě se narodilo se žloutenkou, je spavé a nemá sílu sát
  • maminka má příliš malé nebo vpáčené bradavky
  • miminko má příliš vysoké patro
  • maminka má bradavky rozpraskané, bolavé a dokonce krvavé

kojenec se zloutenkouSe žloutenkou nic moc neuděláte. Je důležité dítě v prvopočátku hodně budit a snažit se přikládat k prsu alespoň 10x za den. To stejné platí pro příliš vysoké patro-to bývá problémem zejména v kombinaci s malými bradavkami maminky.

Co se maminky poprsí týče, můžete se připravit. Už klidně 2 měsíce před porodem bradavky zvykejte na tlak. Toho se může ujmout manžel. Ale velmi účinný je také proud teplé vody ze sprchy. Tím, že si bradavky trochu zvyknou na „zvýšený zájem o ně“ zabráníte, aby byly bolavé. V opačném případě dokonce může miminko sát s mlékem také krev, což je nežádoucí. Pomoci vám ale mohou chrániče bradavek, prsní obklady či kloboučky a také dětské masti na opruzeniny s lanolinem, které napomáhají hojení.

Na vpáčené či mini bradavky se prodávají speciální košíčky, které si vložíte do podprsenky a bradavky se bezbolestně postupně zvětšují. Košíčky (obchodní název formovače bradavek) vyrábí firma Medela a stojí asi 300 Kč. Ostatně tato firma vyrábí i všechny ostatní zmíněné pomůcky.

Zejména v porodnici a v období šestinedělí nesmíte vynechávat kojení v noci. V té době se totiž vyplavují ty správné hormony, které laktaci podporují. I když mimi spí a jídla se nedožaduje, zbuďte ho alespoň dvakrát i v noci. Pokud máte problémy s nedostatkem mléka, můžete v noci kojení střídat s odstříkáváním mléka pomocí odsávačky. Ta stimuluje tvorbu mléka podobně jako sání miminka.

Lékaři se ve valné většině shodují na tom, že na kojení nemá vliv porod-tedy přirozený nebo císařským řezem.

A když se nerozkojím? Nevadí!

kojenec umela vyzivaV prvé řadě je se nestresovat! Je důležité si uvědomit, že byste nebyla první, ale rozhodně ani poslední maminka, která vyživila své dítě pomocí umělé výživy. Kvůli tomu nebudete horší matkou. Pokud jste rodila v porodnici, která nebyla zrovna Baby friendly a až tolik kojení nepodporovala, neházejte flintu do žita. V domácím prostředí, po propuštění se uklidníte. Stres z nemocničního prostředí se vytratí a můžete opět zkoušet kojit nejlépe pod dozorem laktační poradkyně. Ta vám během konzultace u vás doma (jedná se o placenou službu: 1 konzultace 500-1000 Kč) poradí, jak správně kojit. Může vám zapůjčit odsávačku mléka, poradí jaké vychytávky pro podporu kojení dokoupit a podobně. Sama pak uznáte, že šlo o nejlépe investované peníze. Cena jedné konzultace je totiž většinou v hodnotě krabice umělého mléka.

Jak tedy správně kojit?

jak spravne kojitTo je otázka, kterou se jistě každá žena po porodu zabývá. V první řadě je důležité pohodlné oblečení pro maminku i miminko. Přebytečné oblečení matky může překážet. Miminku, které je hodně ustrojeno může být teplo a při kojení pak dochází k usínání. Pokud je v místnosti dostatečné teplo preferuje se kojení pouze v plence, aby mělo dítě s matkou kontakt celým tělem. Důležité je i místo, kde dochází ke kojení, v místnosti by neměla být například puštěná televize nebo hlasitě se bavící lidé, vždy preferujte ticho a klid. Některé matky upřednostňují kojení vleže, jiné zase vsedě. U kojení vsedě je důležité sedět na židli, která má dostatečně vysoké opěradlo, aby si matka mohla pohodlně opřít celá záda.

Samozřejmě, že časem každá maminka přijde na to, jak a kde je pro oba nejpohodlnější kojit, což trvá většinou jen pár dní. Maminka může použít kojící polštář, který také pohodlí obou umocní.

Téma kojení a výživy je natolik rozsáhlé, že jsme se rozhodli pro mini seriál na toto téma. V dalším článku se dozvíte, jaké můžete koupit podpůrné prostředky, jak dlouho kojit. Pak se zaměříme na výživu kojenců, umělá mléka i první zeleninové příkrmy, pitný režim a podobně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist