Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Co dělat proti nevolnosti v autě u psů

Dub 1322 Autor: Redakce

pes v auteVětšina našich čtyřnohých mazlíčků jízdy v autě miluje. Radostně začnou naskakovat do auta, jen co spatří klíčky ve vaší ruce a pak s hlavou vystrčenou z okýnka spokojeně sledují cestu. Bohužel to ale neplatí o všech psech. Může se stát, že zrovna ten váš trpí nevolností při cestování tzv. kinetózou. Jak se tato nemoc projevuje? Můžete u něj pozorovat nadměrné slinění, zrychlené dýchání, celkovou nervozitu až dokonce zvracení. Každý chovatel jistě nerad vidí svého psa nešťastného, ale jak se těchto problémů zbavit? Nejprve bychom měli vyzkoušet psovi pomoci bez léků a až posléze se k nim uchýlit a vyhledat odbornou pomoc.

Základní zásady při cestování

pes nespravne v auteJe dobré už od malička vaše štěně zvykat na cestování autem, nejprve na krátké vzdálenosti a poté můžeme dobu cesty prodlužovat. Měli bychom ho také seznámit s prostředím automobilu. Dát mu dovnitř hračku či pamlsek a nechat ho volně nastoupit a zase vystoupit. Samozřejmě není dobré, pokud má váš pes auto spojené pouze s cestou k veterináři nebo jinou stresovou situací. Proto cestujte i za výlety a procházkami, aby věděl, že ho po nepříjemné cestě autem čeká odměna. Určitě také pomůže, pokud psovi stresovou situaci nějak zpříjemníme. Například pomocí oblíbené hračky nebo hlazení v průběhu cesty.

Nějakou dobu před jízdou bychom psa neměli ničím krmit. Rozhodně bychom neměli v autě kouřit a používat výrazné vůně. Jak víme, psí čumák je velice citlivý, a proto by měl mít v autě svěží vzduch. Pokud už vidíme, že je mazlíčkovi nevolno, je dobré zastavit, udělat si krátkou procházku a dát mu napít vody.

Nic nepomáhá? Zkuste prášky

prasky na uklidneni pro psyPokud žádná prevence nepomáhá, je dobré vyhledat odbornou pomoc a navštívit veterináře, který vám může doporučit nějaký z medikamentů. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti i s lidskými léky (například Kinedril), ovšem s těmi musíme nakládat opatrně. Některé z léků mohou mít vedlejší účinky, jako jsou ospalost nebo malátnost. Vhodnější jsou ale přípravky určené speciálně proti nevolnosti u psů, jejichž dávkování a užití vám doporučí veterinář.

Na našem trhu najdete i velkou spoustu volně prodejných veterinárních léčiv a preparátů na přírodní bázi. Vždy se musíte řídit informacemi na příbalovém letáku a vyzkoušet, jaký preparát bude vyhovovat právě vašemu psovi. Na trhu najdete například Sanal Relax, Relaxis (výrobce WOYKOFF) s biolátkou L-theaninem, která navozuje uklidnění. Velmi oblíbené jsou taky uklidňující obojky, které využijete nejen při cestě autem, ale také pokud pes zůstává sám doma a je z toho očividně ve stresu. Volně prodejná jsou i psí antidepresiva, jako je  Allegris s obsahem esenciální aminokyseliny l-tryptofan, která spouští vyplavování neurohormonů serotoninu a melatoninu (hormony dobré nálady).

Co říci závěrem?

pes pripoutany v auteZávěrem je potřeba podotknout, že by pes neměl mít z cesty špatný pocit. Jak již bylo zmíněno, nebudeme ho vozit jen a pouze k veterináři, ale také za „zábavou“. Psa také nikdy nenechávejte v autě samotného, mohlo by to stresovou situaci ještě podpořit. Toto pravidlo platí dvojnásobně v letním období, kdy se vůz neuvěřitelně rychle přehřeje. V zimě i v létě s sebou musíte mít dostatek pitné vody. Zapomínat nesmíme ale ani na bezpečnost. Ostatně ze zákona má být pes v autě zabezpečen natolik, aby neohrožoval řidiče ani posádku vozu.

Zkuste psa vozit v kufru větších aut nebo na zadních sedačkách. Pak je ale nutností bezpečnostní postroj, který jednoduše přiděláte do klasického zapínání pro pás.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist