Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co dělat, když vás vytopí sousedé?

Bře 2017 Autor: Komerční sdělení

Prasklá trubka, přetékající vana či poškozená myčka nebo pračka. Vytopit byt se může podařit každému. V panelových domech vás ale poškození vytopením může přijít draho. Víte, jak byste měli v případě vytopení postupovat?

co delat kdyz me vytopi soused

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Když vás někdo vytopí, začíná kolečko dohadů, kdo je na vině, a obvolávání pojišťoven. Ke škodám dochází na stěnách, nábytku, podlaze i elektrospotřebičích. A náklady na opravu se šplhají nahoru. Pro tyto případy se vyplatí mít pojištění domácnosti. Právě to vám kryje záda nejen v případě vytopení, ale také krádeže či poškození přírodním živlem.

Jak nejlépe postupovat, když vás někdo vytopí?

Zjistěte příčinu

Jestli jste přišli domů a zjistili, že je v něm potopa, jako první pátrejte po příčině. Pokud zjistíte, že máte mokrý strop, pravděpodobně budou na vině sousedé. Může to být v důsledku poškození odpadu, stupaček nebo rozvodů.

Zastavte vodu

Informujte sousedy, že je něco špatně (jestli to ještě neví) a že by u sebe doma měli zastavit vodu. Stejně tak zastavte vodu i ve svém bytě. Určitě také dejte vědět správci domu. Pro všechny případy není na škodu zastavit i hlavní přívod vody. Jestli nevíte, kde se nachází, poproste správce, ať vám umístění ukáže. Nikdy nevíte, kdy se vám tato informace bude hodit.

Vše zdokumentujte

Potom, co zastavíte přísun vody, zjistěte ve svém bytě škody. Ze všeho nejdřív se přesvědčte, v jakém stavu je elektroinstalace. Možná bude kvůli bezpečnosti nutné vypnout i tu. Pak vše zdokumentujte a vyfoťte. Fotografie se vám budou hodit pro pojišťovnu. Všechen poškozený majetek sepište. 

Odstraňte poškozené věci

Jakmile budete mít vše sepsané a detailně vyfocené, odstraňte poškozené věci – nábytek a vybavení. Když je to možné, věci očistěte a vysušte. Celkový rozsah škod vyjde najevo až později, když vše uschne. Nábytek se může pokroutit, na zdech se může objevit plíseň, podlaha se zvlní. V případě rozsáhlých škod bude nutné rozebrat i podlahu a vysušit podklad.

Větrejte

Všechno musí pořádně vyschnout. Abyste toho dosáhli co možná nejefektivněji, větrejte. Doporučuje se také topit. Tím se bude ze stěn, podlah a nábytku odpařovat více vody. Větráním pak dochází k výměně vzduchu a napomáhá k odstranění vlhkosti.

Informujte pojišťovnu

Co možná nejdříve se zkontaktujte s pojišťovnou, která bude celou situaci řešit. Ta vám pomůže zjistit viníka (vytopení nemusí být sousedova chyba, ale třeba bude na straně SVJ). Není na škodu informovat také svou pojišťovnu. Poškozené věci hned nevyhazujte, počkejte na likvidátora škodné události, který si věci prohlédne a řekne vám, jestli je můžete vyhodit, nebo ne. Okamžitým vyhozením se můžete připravit o náhradu škody za danou věc. Pak už musíte jen počkat, než se vyřeší pojistné plnění, a vy se můžete pustit do oprav.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Co dělat, když vás vytopí sousedé?
  • Marešová Lenka 13.7.2022 (11:34)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat na situaci kdy sousedce opakovaně vytekla voda že sprchového koutu a já mám mokrý strop a sousedka se se mnou o tom nechce bavit.Děkuji za odpověď Marešová Lenka

  • DIdi 4.2.2021 (17:41)

    Co dělat,když pojištěna nejsem, a soused se vymlouvá na nepravdivé skutečnosti/že mně se potí strom…/ a nechápe, že jeho podnájemníci jsou na vině,protože přetekl sprch.kout jim.Stalo se to už nekolikrát,vždy jim.Já nikomu byt nepoškodila, tak mi prosím neradte, že se mám pojistit.Děkuji Vám za rozumnou a učinnou radu.Brožová

  • mannova 12.9.2020 (18:19)

    vytopil mě hořejší soused,23.6. t.r. 6.8.hodil do schránky dopis,že uěj je vše v pořádku ale nic o tom, jak mi chce nahradit škodu, co mě v bytě způsobil, napsala jsem mu doporučený dopis na ten neradoporučený dopis, na ten nereagoval

  • Míša Burešová 10.4.2020 (18:16)

    Takové případy jsou velmi nepříjemné, ale vyskytují se docela často ve starých domech. Proto je důležité zakoupit pojištění. Mnoho lidí si myslí, že nemá smysl platit pojištění každý rok, protože obvykle se nic špatného neděje. Také jsem o tom přemýšlel, pak jsem se dozvěděl více o pojišťovnictví a financích na https://pujckytipy.cz/nebankovni-pujcky-kde-opravdu-pujci/. A teď jsem na takové případy připraven. Díky za článek, hodně štěstí!

Kategorie
<<Bře 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist