Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co dělat, když pěstování borůvek končí nezdarem? Zkuste zimolezy

Říj 1809 Autor: Redakce

Spousta lidí zkouší na své zahradě pěstovat borůvky, ale jejich pokusy bohužel končí nezdarem. Příčina je jasná: Nedaří se těmto rostlinám poskytnout takové pěstební podmínky, jaké by potřebovaly. Pěstitelé se s tím ale nechtějí smířit a všechno vzdát. Co teď? Naštěstí máme v záloze řešení. Podobné rostliny, které nejsou tak náročné. Máme na mysli zimolez.

zimolez boruvky

Jak zabránit zbytečnému zklamání?

Na začátku by si vlastně každý pěstitel měl položit otázku, zda vůbec má k pěstování borůvek dobré podmínky. A pravdivě si na ni odpovědět. Borůvky totiž potřebují dosti kyselou půdu, která vykazuje nízké pH. V případě kanadských borůvek se žádá i vlhká půda. Pokud takové podmínky nemáte, vytvořit je není jednoduché. Museli byste v podstatě přihnojovat kyselou rašelinou, zajišťovat půdě vlhkost. Mnohdy je proto lepší vybrat k pěstování jiné rostliny. Ušetříte si tak zbytečné zklamání z neúspěchu. Čím tedy borůvky nahradit? Nabízí se zimolez kamčatský.

Věděli jste, že plody zimolezu obsahují hodně vitamínu B a C a také minerály jako vápník, fosfor, či draslík nebo hořčík. Na jaře tak podpoří vaši imunitu po dlouhé zimě.

kamcatska boruvka

Velmi nenáročný keřík

Nízkému keři zimolezu se přezdívá kamčatská borůvka, a to přesto, že vlastně o borůvku nejde. Ovšem připomíná ji. Původně divoké zimolezy získaly šlechtěním příjemnou chuť, která se hodně podobá borůvkám. Plusem ovšem je, že zimolez byl na Kamčatce, která je jeho domovinou, vystaven velmi drsnému podnebí, kterému se chtě nechtě musel přizpůsobit. Díky tomu velice dobře odolává mrazu, vydrží i extrémní podmínky a má minimální pěstební nároky. Poroste vám v neutrální, zásadité i kyselé půdě. Nemusíte se bát ani písčité nebo trochu jílovité půdy. I tu zvládne. Neumí si poradit jedině s opravdu hodně jílovitou, prakticky nepropustnou půdou.

Malou lékárničkou jsou vlastně plody zimolezu. Působí močopudně a proti mikrobům, užívají se při léčbě sklerózy nebo k zastavení krvácení.

zimolez pestovani

Zvládne i kruté mrazy

Jediné, co zimolez opravdu nezvládne je také suchá půda, jinak se smíří i s prostředím chudším na živiny. Dobrou zálivku a mulč je nutné zimolezům dodat hlavně v prvním roce, starší rostliny se už se suchem dokážou snáze vyrovnat. Výhodou je odolnost zimolezu vůči mrazům, a to do –45 °C. Nemusíte se tedy bát, že by keříky nepřežily krutou zimu. Nezatočí s nimi dokonce ani různé škůdce. Určitě vás potěší skutečnost, že první plody můžete sklidit už v květnu nebo v případě opravdu teplého roku dokonce už v dubnu.

Tip pro vás: Ideální je zkombinovat na zahradě více zimolezů. Nejoblíbenějšími odrůdami jsou Altaj, Amur a také Modrý triumf. Protože dozrávají různě, budete mít déle co sklízet.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist