Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku…

Pro 1517 Autor: Redakce

zdobeni vanocniho stromeckuNeodmyslitelnou součástí Vánoc je zcela jistě vánoční stromeček. Představa každého z nás o něm může být ale odlišná, rozdíly mohou být ve zdobení stromu, jeho velikosti, či v druhu jehličnatého stromu.

Dnešní trh nabízí tři základní varianty. A to buď stromek umělý, živý řezaný anebo živý v květináči. Umělé vánoční stromky dnes necháme stranou a budeme se věnovat jen těm živým, voňavým.

Který druh zvolit?

Starou známou klasikou je borovice lesní. Typické jsou pro ni dlouhé jehlice a řidší vzhled. Tento stromek patří mezi trvanlivější stromky. Její sestrou je borovice černá, která není typickým vánočním stromkem, ale vyniká svými až přes 10 cm krásnými dlouhými jehlicemi a košatější korunou oproti borovici lesní.

Dalším velmi běžným druhem jehličnanu, jenž se objevuje v domácnostech o vánočních svátcích, je smrk. Smrk ztepilý má krásnou svěží zelenou barvu, ale v teple ostré jehličky velmi rychle opadávají. Zpravidla nevydrží déle než dva týdny. Dalším a v poslední době oblíbeným smrkem je smrk pichlavý. Jedním z důvodů bude určitě plný vzhled a dalším krásné bělavé zbarvení listů kultivaru tohoto druhu, jedná se o tzv. „stříbrňák“, neboli smrk pichlavý stříbrný.

Neměli bychom zapomenout ani na jedli, která se stala velmi oblíbeným vánočním stromečkem. Jediné, co může od koupě tohoto stromku odradit je jeho vyšší cena, kterou však kompenzuje krásný vzhled a poměrně dlouhá trvanlivost. Jednou z možností je naše jedle bělokorá, jejíž jehlice v teple domova po čase ztrácejí svěží barvu. Všichni ale více slyší na jedli kavkazskou, královnu mezi vánočními stromky, u které změnu barvy nepozorujeme.

Řezané vánoční stromy

vanocni ozdobaVětšina řezaných stromků je za tímto účelem pěstována na velkých plantážích. Zde stromy mají dostatek prostoru, aby rostly pěkně pravidelně. Po dosažení požadované velikosti, nejčastěji 150-200 cm, jsou poraženy a odvezeny na prodej. Například jedličce trvá 7 let než doroste do takovéto výšky, smrčku a borovici kolem 5 nebo 6 let. Část řezaných vánočních stromků pochází z opravdového lesa, který je potřeba čas od času prořezat a tím i prosvětlit.

Jak zajistit, aby řezaný strom vydržel co nejdéle krásný? V první řadě je důležité jej skladovat před slavnostním ozdobením v chladu a nejlépe v kbelíku s vodou. Před umístěním do stojánku je dobré kmínek asi o 2 cm seříznout a stojánek nadále pravidelně plnit vodou. Životnost stromečku se tím může značně prodloužit. Pokud přemýšlíte, kam letos voňavý symbol Vánoc umístit, zkuste vybrat chladnější místo. Dobrý nápad určitě nebude jej postavit vedle topení nebo krbu.

Vánoční stromeček v květináči

vanocni stromek v kvetinaciVánoční stromy „na více použití“, tedy v květináči, jsou stále více atraktivní. Starost o ně ale není úplně jednoduchá, nejdříve ale začneme jejich výběrem.

V první řadě je důležité koupit kvalitní, správně zapěstovanou sazenici. Cena za takový stromek bude jistě vyšší než u řezaného. Svými zelenými jehličkami vás ale bude těšit několikery Vánoce po sobě, tudíž je tento krok výhodný i po stránce ekonomické.

Stromy v zimě prožívají vegetační období, tedy období klidu. Proto je důležité, aby stromky prodávané v nádobách, byly v zahradnictvích umístěny v chladu. Už jen pobyt stromu v teple pár dní o Vánocích je riskantní.

Důležité je stromek před Štědrým dnem nechat aklimatizovat. Pokud by se tak nestalo a strom by ze zimy venku byl umístěn do teplé místnosti, zcela jistě by uhynul. Nejvhodnější je stromeček umístit na 1-2 týdny na světlé místo, kde nebude mrznout. Nejideálnější je najít více míst s pomalu zvyšující se teplotou. Odborníci doporučují stromek v květináči v teple domova ponechat pouze 3 dny až týden a to v případě, že bude na místě, kde teplota nepřesahuje 20°C a kde je vyšší vzdušná vlhkost, alespoň 50%. Během pobytu v místnosti je samozřejmě důležité stromek pravidelně, nejlépe každý den, zalévat. Nebo když tomu počasí dovolí, lze stromek ochladit hrstí sněhu. Zhruba po týdnu je nutné stromeček odstrojit a ponechat ho stejné aklimatizaci, postupně ho vystavovat chladu. Péče v tomto ohledu je stejná u všech jehličnanů, ať se jedná o jedli, smrk nebo borovici.

Během roku stromek v květináči můžeme pěstovat na balkóně nebo na zahradě zapuštěný v zemi. Každé jaro je vhodné rostlinu přesadit do o číslo větší nádoby. Pozor je nutno dát pouze na to, aby květináč v zimě nepromrznul a v létě nebyl stromek vystavený přímému polednímu slunci. Vánoční stromeček v květináči poslouží několik let po sobě, nelze ho ale takto užívat do nekonečna. Čas od času je nutné koupit sazenici novou a starý stromek třeba zasadit do záhonu na zahradu a nechat ho volně růst.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2018>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist