Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Čivava-pes i do malého bytu

Zář 1307 Autor: Redakce

civava stenePřesný původ tohoto plemene není jistý, ale nejspíše pochází ze Střední Ameriky. Své pojmenování toto plemeno získalo podle nejmenší mexického státu Chihuahua. Archeologické nálezy dokázaly, že toto plemeno bylo chováno indiánskými kmeny Aztéků, Mayů a Toltéků k náboženským účelům. Poté co zemřel náčelník kmene, psi byli rituálně také zabiti. Toltékové často zdobili své stavy soškami. Mnohé z těchto sošek čivavu blízce připomínají.
Existuje také teorie, že plemeno bylo přivezeno do Střední Ameriky španělskými obchodníky z Číny nebo z Japonska. K nám se první čivava dostala v roce 1971 z USA. Byla to fenka se jménem Carrisima Ali-Ettes a měla hnědou barvu. První štěňátko se jí narodilo až v roce 1974.

Čivava je právem považována za nejmenšího psa na světě

hladkosrsta civavaV kohoutku dosahuje do výšky pouze 15-23 cm a její váha se pohybuje okolo 1,5-3 kg.  Známé jsou dva typy. První je krátkosrstá a druhý dlouhosrstá, která je velmi oblíbena mezi chovateli. Zbarvení srsti může být různé. Může být jednobarevné, možné jsou ale i kombinace více barev.
Hlava tohoto plemene má jablkovitý tvar, široké a klenuté čelo. Její oči jsou velké a plné. Uši jsou vztyčené, široké a na špičce zužující. Její čumák je krátký, rovný a také se zužuje. Krk je střední délky, lehce klenutý. Její tělíčko je obdélníkového tvaru s naprosto rovným hřbetem a hrudníkem. Břicho má vtažené. Čivava působí velmi křehkým dojmem ale i přes to, se může pochlubit velmi silnými a svalnatými končetinami. Ocas je vysoko nošený a středně dlouhý. Tento ocas čivava nikdy nestahuje mezi nohy.

Na péči je čivava opravdu nenáročný psík

stara civavaStačí srst občas pročesat kartáčkem. Občas musíte utřít čivavě její uslzená očička, abyste předešli vytváření rezavých skvrn pod očima. Drápky je doporučeno stříhat jednou až dvakrát do měsíce.
Hlavní věcí co čivava však vyžaduje je vaše láska a pozornost.

Povaha

Povaha čivavy je obranářská a odvážná, zároveň ale čivava umí být velice přítulná a milá. Velmi lehce mohou být agresivní a neukázněné, a proto musíte věnovat velkou pozornost jejich výcviku. Po důsledné výchově se z čivavy stává hodný a poslušný pes.
Čivava bude milovat dlouhé procházky stejně tak jako lenošení na gauči. Tento pejsek je velmi vhodný do bytu a také díky její nenáročnosti ke starším lidem, kteří budou věnovat svůj čas k mazlení a čivava jim tak bude moct plně prokazovat svou lásku a oddanost.
Mají velmi rádi i společnost psů, jsou odvážné a nebojácné. Při sebemenším náznaku útoku od dospělých lidí nebo od dětí, mohou ale zaútočit a člověka pokousat. Z toho důvodu čivava není vhodným společníkem do rodiny s dětmi.

pes civava

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2022>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist