Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Chystáme se na výstavu

Čvc 1527 Autor: Redakce

Pořídili jste si „papírového“ psa a chystáte se na výstavu? Měli byste věnovat velkou pozornost jeho přípravě, protože rozhodovat budou detaily. Jak psa na výstavu dostat, co vzít s sebou a hlavně jak se postarat o to, aby zazářil, se pokusíme shrnout v následujícím článku.

pes vystava vyhraO nejbližší možnosti udělat ze svého psa šampiona se dozvíte na stránkách Českomoravské kynologické unie. Jako první výstavu je dobré absolvovat oblastní soutěž, abyste vy, i váš favorit získali zkušenosti. Budete bojovat s menší konkurencí a samozřejmě i hradit menší přihlašovací poplatky. S přicházející praxí a úspěchy pak můžete stoupat po žebříčku krajských, národních a mezinárodních výstav. Specialitou jsou výstavy klubové, kde soutěží psi určitého plemene a dá se očekávat tvrdší konkurence. Ale jak se říká, odvážným štěstí přeje.

Jakmile se rozhodnete k účasti, přihlaste se nejlépe na první uzávěrku. Máte samozřejmě ještě jednu šanci na druhou uzávěrku, ale ta je vždy nákladnější. V reakci na přihlášku obdržíte vstupní list a v některých případech i informace k výstavě a mapku výstaviště. Na výstavu sebou určitě musíte mít očkovací průkaz, nebo mezinárodní pas s platným očkováním a samozřejmě průkaz původu (PP) psa. Na většině výstav je takzvaná přejímka psů, to znamená, že vám při příchodu na výstaviště kontrolují očkovací průkaz, nebo mezinárodní pas. V rámci vstupního listu na jednoho psa má vždy jedna osoba vstup zdarma. 

Co budete potřebovat?

strihani psaKromě PP psa, očkovacího průkazu a vstupního listu je potřeba mít po ruce propriety pro přípravu a pohodlí psa.  Záleží samozřejmě, jestli se výstava koná v uzavřeném, nebo venkovním prostředí, tomu je potřeba přizpůsobit i vybavení. Samozřejmostí je výstavní vodítko a potřeby pro finální úpravu srsti psa jako hřebeny a kartáče. Pro své i psí pohodlí předem myslete na dlouhé čekání, kterému se nevyhnete. Váš psí šampion může odpočívat v kleci, kenelu vystlaném dekou či pelechem. Šikovné jsou i výstavní stany, které jsou vhodné především pro výstavy ve venkovních prostorech, kde nikdy nevíte, zda bude pršet, nebo pařit slunce. Pro své pohodlí při dlouhém čekání si pořiďte skládací židličku. Účast na výstavě je psychicky náročná nejen pro chovatele, ale i pro pejska, určitě nezapomeňte na dostatečný přísun vody.  

Samotné představení psa je nejnáročnější disciplínou, ve které pomohou jenom zkušenosti

Při každé další výstavě můžete „okoukat“ nové způsoby, jak psa vodit a ukázat jej v plné kráse. Domácí pilování není na škodu, ale nezapomínejte, že neznámé prostředí plné psí konkurence má na chování zvířete velký vliv. S odměnou jde všechno lépe, a když pejska naučíte, že ho čeká pamlsek ve formě sušeného masíčka, bude pro něj akce větší zábavou.

pes brit vystava

Co vás čeká při samotném vystavování psa?

vystava cesaniSoučástí hodnocení je prohlídka chrupu. Buď ji provede sám rozhodčí, nebo i chovatel. Hodnotí se typ skusu a počet zubů podle plemenného standardu. Při výchově psa je tak dobré klást důraz na možnost, že psovi do tlamy může sahat i cizí osoba.  Další posuzovanou položkou je výstavní postoj, při kterém se hledí na stavbu těla, úhlení končetin, délku krku, ocasu či horní a spodní linie trupu. Při bližší kontrole může být pes prohmatán (nahmatání svalové hmoty nebo kontrola varlat u psa) a rozhodčí má zároveň právo přeměřit psa v kohoutku. Poslední zkouškou je posouzení zvířete v pohybu. Hledí se především na harmonii a ladnost pohybu, pevnost těla, vyrovnanou dynamiku všech končetin. V kruhu psovod udržuje klus, což je pro psa přirozené tempo.

pes vystavaZ hlediska dlouhodobé přípravy stojí kromě cvičení za zmínku i péče o srst, které si rozhodčí budou maximálně všímat. Základem je kvalitní krmivo ve správné variantě (vzhledem k velikosti a staří psa). Některá krmiva totiž mohou způsobit reznutí srsti, nebo je po nich srst plná lupů a má příliš tenkou strukturu. Naopak krmiva s lososovým olejem (který se do krmiva dá i přidávat navíc, neboť omega 3 a 6 mastných kyselin není nikdy dost), vitamíny a antialergenním složením udělají z vašeho psa modelku. Před výstavou mu neváhejte dopřát pořádnou koupel se speciálním šampónem určeným pro psy a kondicionérem. Psí srst nesmí být na výstavu špinavá, ani masná. Před výstavou je nutné psovi ošetřit i uši, oči a drápky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2021>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist