Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Chutný a hlavně zdravý bez černý

Pro 1315 Autor: Aneta Skotníková

cerny bez na likerČerný bez je jedna z nejoblíbenějších léčivých rostlin. Proto byl už ve středověku opředen řadou pověr. Například jedna z nich tvrdí, že v této rostlině jsou skryti duhové, kteří se mstí za zlo, které bylo spácháno v okolí keře. Proto ho lidé často vysazovali v okolí svých domovů. Celkově prý bez chrání před zlými silami a nemocemi. Při svatbách přináší štěstí a těhotným ženám zas slibnou budoucnost svého dítěte. A pokud vám roste na zahrádce bez  a máte v plánu ho porazit, dobře si to rozmyslete. Kdo ho totiž porazí a nevysadí nový, čeká ho velká smůla. Mimo jiné působí proti skleróze a napomáhá detoxikaci těla.

Pokud nevíte, kde ve vaší blízkosti roste, vydejte se na lov. Objevit byste ho měli na vlhkých lesních mýtinách spíše na pohostinných místech. Poznáte ho podle žlutobílých květů, černých drobných plodů a výrazné vůně.

A jak a na co využít léčivé složky této rostliny?

Zužitkovat se dá téměř celá rostlina. Květy by se měly sbírat za sucha ještě před úplným rozvitím tedy asi od června do července. Obsahují silici, alkaloidy, glykosidy a vyrábí se z nich skvělá šťáva, sirup a čaj. Ty jsou oblíbeným lékem při nachlazení, horečce, kašli a uvolňují dýchací cesty.

Z plodů se vyrábějí marmelády, džemy a sirupy. Pozor na čerstvé plody. Mají projímavý účinek a jsou toxické. Při přejedení může dojít k nevolnosti. Sušené plody se užívají při problémech s průjmy. Obklad z mladých výhonků vám zase pomůže od bolestí při dně, revmatismu a onemocnění šlach. Pokud trpíte migrénami, svalovými, ischiatickými bolestmi vašemu uzdravení napomůžou odvary a koupele.

Už víme, čím vším je nám bez užitečný

bezovy cajPojďme se tedy seznámit se zpracováním tohoto keře. Sirup připravíme z minimálně 10 květů bezinek, přidáme alespoň 4 nakrájené citrony, poté zalijeme litrem studené vody a necháme 24 hodin louhovat, pak scedíme a přidáme 1 kg cukru. Až se rozpustí, dochutíme kyselinou citronovou. Pro dospělé gurmány je tu možnost přidání sirupu do grogu. Přidáním do čaje vám pomůže při nachlazení. Během dne si tak vytvoříte skutečnou pochoutku a navíc zdravou.

Osvěžující bezinkovou vodu vytvoříte velice jednoduše. Svaříme 0,25 kg cukru ve 4 litrech vody a necháme vychladnout. Nalijeme do velké sklenice, přidáme nakrájený citron a alespoň 4 rozkvetlé květy. Aby šťáva mírně zkvasila, hrdlo překryjeme papírovým ubrouskem a na 4 dny postavíme k oknu na slunce. Podáváme vychlazené. Na horké letní dny jak dělané!

Naopak na dlouhé zimní večery s knížkou v ruce se skvěle hodí bezový čaj. Abychom zvýšili jeho účinnost je dobré suché květy namočit na 10 hodin do vody a nechat nabobtnat. Do šálku pak podáváme sušené květy.

Při vysokých horečkách se osvědčil bezový ocet. Oschlé květy bezu dáme do sklenice a zalijeme octem. Otvor zakryjeme a necháme louhovat 3 týdny. Potom ocet přecedíme a při onemocnění jím potíráme dlaně a chodidla.

Nejenže bez uzdravuje tělo, ale i vaši duši

Posiluje optimizmus a víru do života a říká se o něm, že je studna mládí. Bez černý by měl být rozhodně párkrát do roka součástí vašeho jídelníčku. Skvělou společnost vám také udělá jak dekorace ve váze ať už v jídelně nebo třeba na terase.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist