Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Choroby růží-černá skvrnitost

Kvě 1126 Autor: Redakce

choroby ruziRůže je okrasou každé zahrady. Je jedno, zda pěstujete miniaturní, půdopokryvné, pnoucí, stromkové či klasické růže. Každá z nich potřebuje dostatečnou péči, aby vás zavalila krásnými, často i voňavými květy.

Růže mohou napadat různí škůdci jako jsou mšice, pilatky či svilušky. Boj se savým hmyzem rozebereme v některém z následujících článků. Nyní se budeme věnovat houbovým chorobám, kterými růže často trpí. Obecně ale platí, že nejhorším nepřítelem růží je člověk. Zejména zahrádkáři, kteří nemají s růžemi zkušenosti mohou udělat několik základních chyb.

Chyby při pěstování růží

Vždy kupujte odolné druhy. To vám ušetří spoustu času i peněz za chemické postřiky. Zcela rezistentní druhy ale neexistují. Výrazné změny barvy listů nemusí způsobovat jen choroby, ale také fyziologicky zapříčiněná chloróza z nedostatku železa a dalších mikroprvků v substrátu. Proto na podzim použijte speciální hnojiva pro růže. Rostlinu paradoxně můžete zničit i přebytečnou péčí, například pokud používáte postřiky proti škůdcům a chorobám příliš často nebo v příliš vysoké koncentraci účinných látek.

Houbové choroby růží

Houbové choroby a plísně napadají zejména olistění růží. Ty se vyskytují převážně u venkovních druhů. Pokud pěstujete růže doma nebo ve sklenících, nemusíte si s houbovými chorobami dělat starosti.

Všeobecně platí, že čím je rostlina silnější, tím je odolnější. Proto, jak již bylo řečeno, nezapomeňte po zimě dostatečně přihnojit nejlépe dlouhodobě působícími hnojivy pro růže.

Černá skvrnitost

cerna skvrnitost ruziJde o velmi zákeřnou, velmi rozšířenou houbovou chorobu, která trápí růže během celého léta. Na listech i nových výhonech se objevují skvrny a dochází k opadu listů. To rostlinu značně vysiluje a může dojít až k úhynu během zimních mrazů. Houbové choroby se rozšiřují zejména ve vlhku a v místech, kde dostatečně neproudí vzduch. Spory hub přezimují ve spadaném listí, takže ho na podzim pečlivě shrabejte a pokud možno spalte. Spory se šíří a rozmnožují zejména pokud je v daném roce vlhké jaro.

Rady pro boj s černou skvrnitostí růží

  • Vybírejte pouze odolnější odrůdy růží
  • Vyberte větrné stanoviště
  • Průběžné odstraňování napadených listů (ty nedáváme na kompost)
  • Zalívejte výhradně ráno, voda se nesmí dostat ani na spodní listy
  • Důležitý je jarní základní řez
  • V případě silného napadení stříkáme fungicidy (Baycor 25 WP)

Velmi náchylné odrůdy:

Cirkus, Duftwolke, Charleston, Kimono, Orange Sensation, Silver Star

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist