Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Chcete pěstovat rychle rostoucí dřeviny? Poradíme vám, jak to!

Bře 1404 Autor: Redakce

jiri matousekRychle rostoucí dřeviny (RRD) jsou bezpochyby fenoménem dnešní doby, kdy se účty za energie v mnoha rodinách šplhají do horentních výšin. My jsme oslovili Jiřího Matouška, aby se s námi podělil o poznatky z pěstování japonských topolů. Pan Matoušek s rozhovorem souhlasil a prozradil i několik rad a tipů pro úctyhodné přírůstky!

Proč jste se rozhodl pěstovat RRD?

Nabídka odkupu a samo těžby u lesů stále více klesá a poptávka na opak roste. Do budoucna to nevidím dobře. Dřevo budou prodávat přímo prodejci nebo to budou odebírat pouze dřevo zpracující firmy.

Proč právě japonské topoly?

Rychle rostou. Po třech letech se těží na štěpku a po pěti na dřevo.  Výhřevnost je jako u hnědého uhlí.

Řízky nebo sazenice?

Jelikož jsem sázel 900 ks, byly mi doporučeny řízky. Se sazenicemi nemám zkušenost.

Jaký jste při výsadbě použil spon?

Rozteče řízků v řádku jsem dělal cca 55 cm a řádky od sebe 160cm. Volil jsem to i dle velikosti políčka a používané techniky. Jinak se uvádí rozteč v řádku 40-80cm a řádky od sebe 140-200cm

Používáte nějaké pesticidy?

Než se topoly obalily listím, tak jsem druhý rok použil na hubení plevelů a trávy roztok Roundupu. Keře se musí tedy chránit clonou a na tyč postřikovače u  trysky umístit nějaký trychtýř. Nedochází k takovému rozstřiku. Jiné postřiky jsem nepoužil. Stříkal jsem to pouze z jara, pak se to uzavřelo a tráva přestala růst.

Jaké byly deklarované výnosy?

japonsky topol prirustkyNo uvádí se výnos buď 50-70t štěpky z 1ha po třech letech nebo 300-500m3 z 1ha po pěti letech ve dřevě.

Vaše výnosy jsou ale někde jinde, jak je to možné?

Je pravda, že se uvádí, že topoly měří po prvním roce cca 1,7-2,5m a já se pohyboval okolo 3,5m. Hlavní důvody jsou to, že jsem sázel do orné hnojené půdy a jelikož není plocha velká (30x30m), tak je i velmi důležité půdu odplevelovat a nezabraňovat k rostlinám slunci a odběru vlhkosti jinými rostlinami, jako je plevel a tráva. Řízky jsme i sázeli do černé netkané textilie, což také velice pomohlo. Prostor u řízku byl čistý. První rok jsme jezdili do plantáže cca po třech týdnech. Pomáhala mi celá rodina. Určitě toho nelituji. Snažil jsem se tomu dát, co odborníci radí. Po dvou letech mám průměry kmínků některých topolů 90mm a výšku 5m. Jinak to nedokážu srovnat. Uvádí se po pěti letech průměry 15-20cm a výška 15-20m. Zpočátku jsem tomu nevěřil, ale už jsem optimista.

Při těžbě chcete RRD zpracovávat na palivové dřevo nebo štěpku?

Chtěl bych zpracovávat topoly až po pěti až šesti letech na dřevo.  Topoly ihned rozřežu a naštípu a nechám je jeden rok vyschnout v zásobnících na dřevo. Používám  dřevníčky  z kari sítí opatřené stříškou. Ke dřevu jde vzduch dokola a velice dobře tam schne.

Už nyní, pokusíte se odhadnout, jestli hospodaříte se ziskem?

Samozřejmě jsem investoval do sadby (řízků), oplocení … ale to nejsou vysoké náklady. Políčko mám 2,5km od domu, tak je i nějaká režie na dopravu, zpočátku i sekání trávy, ale určitě se to vyplatí.  Kdybych po pěti letech vytěžil cca 80-150m3, tak ceny měkkého dřeva se dnes pohybují cca 700Kč/m3 což je cca 70 000Kč. Já odhaduji své náklady na plochu 30x30m po pěti letech na cca 8 000Kč.

Pokud by někoho při čtení rozhovoru napadlo, že si chce pořídit plantáž RRD, máte nějaký jednoduchý návod, jak na to?

zalozeni plantaze japonskych topoluZáklad je pozemek. Pokud by měl někdo louku, tak určitě na podzim zorat a sázet do uvláčeného políčka. Dále pokud to půjde, tak se opravdu věnovat odplevelení. Chápu, když někdo osází  1ha a více, tak tam nebude chodit s motyčkou. Pokud by měl ale traktor, tak udělat rozteč řádků takovou aby mohl mezi nimi jezdit traktorem a třeba plevel mulčovat.  Dále se může přihnojit ledkem. Opravdu se první rok tomu věnovat, protože když to dostatečně vyroste, tak se to korunami uzavře a tráva tam přestane růst.

Jak vidíte perspektivu RRD?

Myslím si, že rok od roku jsou nějaká ta políčka s topoly stále více vidět. Je to samozřejmě o možnostech každého.

Jaká technika lze na údržbu políčka využít?

Pokud se jedná o malá políčka, tak na sekání, či rotavátorování malé traktůrky jako Vari. Dnes se dá dokoupit spousta příslušenství, jako třeba mulčovač nebo bubnové sekačky. Pokud je to pole větší, tak traktor.

Oplotit plantáž ano či ne?

japonske topoly plantazJá jsem plantáž oplotil oborským pletivem. Jinak hrozí okusování lesní zvěří, Už jsem se s tím setkal, kdo to vysázel třeba na lesní cestu.

Rozšířit plantáž?

Ano odkoupil jsem sousední políčko a chci po cca dvou letech přisazovat. Když se plantáž po pěti letech vykácí. Z pařezů opět vyrazí výhony. Jeden silný se nechá a znovu roste.

Jak dlouho se nechá těžit dokola?

Uvádí se počet opakování 5x. Celkové stáří tedy trvá 25let. Potom topoly již degenerují a výnosy nejsou takové.

Jak zlikvidovat pařezy po vegetaci?

Je několik možností. Chemicky napustit a pařez shnije. Mechanicky odfrézovat z povrchu a zbytek také shnije.

Hrozí rozmnožení po okolí?

Když se topoly skácí do devíti let, tak to nehrozí. Po devíti letech, ale začnou kvést a nálety se rozptýlí po okolí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist