Cestování se čtyřnohým mazlíčkem
Léto klepe na dveře a většina z nás se chystá na dovolenou, jenže co když nechceme nebo nemůžeme nechat našeho čtyřnohého kamaráda doma? Pokud to začneme řešit včas, nebude problém, aby si dovolenou užili všichni včetně našeho mazlíčka.
Babička s dědečkem kolikrát nepostačí…
Ne každý má chuť a možnost nechat během dovolené svého zvířecího kamaráda doma, jenže pro zvíře, které není zvyklé cestovat, to může být velmi stresující, zvlášť pokud má s námi vyrazit na dovolenou v dalekém zahraničí. Jedna z možností je nechat mazlíčka doma, ovšem nesmíme zapomenout, že pes může bez svého pána trpět, pokud není zvyklý na ostatní členy rodiny (smečky). I tato situace se každopádně dá nacvičit pravidelnými setkáními s takzvaným náhradním chovatelem. „Pro tato období je dobré podpořit jeho organismus vitamínovými doplňky, které posílí fyzický i psychický stav zvířete“, doporučuje nutriční specialista Ing. Martin Kváš.
Druhá možnost je pak vzít pejska s sebou, přece je to právoplatný člen rodiny, teď stačí se jen pořádně připravit,…
Je to hlavně na vás!
Důležité je, abyste si cestování se zvířaty nacvičili hlavně vy. Zvíře nemá strach z cestování jako takového, ale spíše z dopravních prostředků, proto pokud se pes bojí nastoupení, nalákejte ho do vozu na pamlsek, ale rozhodně nepoužívejte „násilí“. Během cesty může pes jevit známky neklidu, v tomto případě musí jít emoce stranou a psí oči vás nesmí rozhodit. Uklidňování typu „neboj…“ vede jen ke zvýšenému stresu a jakýkoliv kontakt s vystrašeným psem ho jen utvrzuje, že jeho chování nese své plody, protože pak už přece stačí jen málo k tomu, abyste si ho vzali na klín nebo se mu více věnovali.
Co všechno s sebou?
Pes určitě musí mít svůj pas a musí být očipován. Dejte pozor na lokalizaci čipu v těle psa, často se stává, že čip pod kůží „cestuje“ a pak z toho může být při kontrole perná chvilka. V zemích Evropské unie je povinné očkování na vzteklinu, ale o cílové destinaci je dobré promluvit si se svým veterinářem, u kterého zároveň zkuste test načtení čipu.
Co se týče již samotné cesty, je nutné s sebou vzít misku a dostatečnou zásobu vody. Ideální je zhruba po dvou hodinách dělat přestávky, se psem se projít a dát mu napít. Před cestou a v průběhu cestování není vhodné, aby zvíře jedlo, to platí i pro pamlsky, potvrdil nám odborník značky Brit Ing. Martin Kváš. Pokud je zvíře náchylné k žaludečním nevolnostem v autě, můžete mu podat běžný lék jako je Kinedryl.
Jak ideálně mazlíka přepravovat?
Na to nám odpověděl odborník značky Brit Ing. Martin Kváš. „Malého psa vždy umístěte do přepravní klece, kterou lze i na zadní sedačce připoutat. Nejenže tak dostojíte dopravním předpisům, ale zároveň zajistíte maximální bezpečí i pro svého čtyřnohého mazlíka. Velkého psa převážejte v kufru vozidla, kde bude mít dostatečný prostor si lehnout“.
Na odkazu najdete zajímavý článek o přepravě psa letadlem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.