Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Červivost jablek, švestek a dalšího ovoce

Kvě 1131 Autor: Redakce

Obaleč jablečný

obalec jablecnyObaleč jablečný (Cydia pomonella) patří mezi škodlivé motýli a napadá nejenom jabloně, ale také hrušky, meruňky, kdoule, ale dokonce i vlašské ořechy. Motýl obaleče naklade vajíčka do malých plodů a my pak říkáme, že je plod červivý. Housenka totiž vyžírá vnitřek plodu, který je nevzhledný. Až 2 cm dlouhá housenka přezimuje v pevném pavučinovém zámotku na kmenech a na jaře se zakuklí. Během května se z kukly vylíhne motýl, který opět klade vajíčka na malinké plody jabloní, hrušní a ostatního ovoce. Z jednoho vajíčka se vylíhne jedna housenka, která dokáže zničit až 3 plody.

Ochrana proti obalečům

Proti obalečům můžeme bojovat biologicky-a to přirozenými nepříteli jako jsou lumíci a sýkory. Dále můžete používat lepící pásy. Možná je i chemická ochrana. Postřik se ale musí správně načasovat asi týden po nakladení vajíček. K nakladení dochází pokud teplota během některého květnových večerů přesáhne 16 stupňů. Jako postřik vybírejte insekticidy, které neškodí užitečnému hmyzu.

Mezi nejznámější postřiky proti obaleči jablečnému je Alimetrin, Biobit, Calypso, Dimilin, Insegar nebo Spintor.

Obaleč švestkový

cerv ve svestceObaleč švestkový (Cydia funebrana) je příbuzným již zmiňovaného obaleče jablečného a také ho řadíme mezi plodokazné obalečovité motýly. Tento asi centimetr velký obaleč napadá švestky, slivoně, ale i broskve nebo meruňky a způsobuje předčasný opad plodů a tím výrazně snižuje výnosy. Plody, které neopadnou jsou vyžrané, špatně dozrávají a celkově velmi oslabují celý strom, který je následně náchylnější na další choroby.

Obaleč švestkový se během sezóny rozmnožuje dvakrát, přičemž nejvíce škody napáchá jeho druhá generace, která nalétává na stromy koncem léta. Housenky se živý již skoro zralými plody a následně se kuklí na kůře nebo opadaných listech.

Jak bojovat proti obaleči švestkovému

Opět se do boje s tímto škodlivým motýlem můžeme pustit díky přirozeným nepřátelům jako jsou někteří ptáci nebo lumčíci. Pomoci si můžeme i pěstováním velmi raných odrůd slivoní či švestek. Tím se vyhneme 2.generaci obalečů v daném roce. První generace totiž zdaleka nenapáchá tolik škod.

Chemické postřiky se většinou používají jen na 2.generační stádium. Postříkejte všechny stromy několik dní po náletu, který zjistíte díky lepovým páskám (feromonové lapače CF). Mezi účinné postřiky patří insekticid Kalypso, Dimilin nebo třeba Insegar.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2022>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist