Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Červená rýže

Dub 1422 Autor: Renata Petříčková

hneda ryzeJejí obchodní název je „brown rýže“ nebo „rýže červená natural“… Ráže nazrzle hnědavé barvy má naprosto úžasnou chuť, která je lehce do oříškova. Protože se jedná o klasickou rýži, která není loupaná, zachovává si rýžovou chuť a její pevná slupka, která si i po uvaření zachovává trošku punc příjemného křupnutí, je jako příloha naprosto jedinečná.

Vyniká zajímavou strukturou, která ozvláštní každé jídlo. Navíc při vaření se už na dálku typicky rozvoní, sladkým ořechovým aroma.

Slupka navíc chrání nejen vitamíny

Díky slupce lze konzumaci hnědé rýže přirovnat ke gurmánskému zážitku při konzumaci špaldové pšenice nebo bulguru či krupek. Zachovává si svou pevnost i tehdy, když ji přepečete nebo mírně rozvaříte. Stále je na skus pevná.

Na obrázku je rýže pečená v troubě asi 30 minut. V tomto stavu ji můžete podávat jako přílohu nebo použít do salátů.  Při vaření, ale i při pečení, přidáváme zhruba třikrát více tekutiny, než je objem vařené rýže. Nasakuje o něco více než klasická loupaná rýže.

Jaké vitamíny v natural rýži najdeme?

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), dále vitamín E a velmi cenné minerální látky, které uvítají především vegetariáni: vápník, hořčík a fosfor. 

hneda ryzeMá také vyšší obsah tuku (nenasycených mastných kyselin. Důležitý je v ní hlavně obsah draslíku, který pomáhá regulovat hospodaření s tekutinami v těle – takže kdo jí hodně rýži, jeho tělo nezadržuje zbytečnou vodu. Dobrý tip pro ženy, které před menstruací trpí otoky a nafouklým břichem. Obsahuje také antokyany, což je skupina antioxidantů prokazatelně působící jako prevence proti rakovině. Slupka obsahuje veškeré tyto vitamíny a minerály, a proto je hnědá rýže natural výživově hodnotnější než rýže bílá.

Druhou výhodou je, že i po uvaření s ní můžete zhruba další den či dva nadále pracovat. Loupaná rýže má nevýhodu, že velmi brzy po uvaření ztrácí chuť, „slizne“ a stoupá riziko množení nežádoucích bakterií a následně zažívacích problémů. Hnědou slupkou chráněná hnědá rýže má v tomto ohledu delší výdrž a tak ji můžete směle uvařit den dopředu a druhý den už jenom zapéct se sýrem, se smetanou nebo prostě jen osmahnout na másle. Jako příloha bude jedinečná a vy to budete mít bez práce.

Hodí se k přípravě sladkých i slaných nákypů, jako příloha nebo jako zavářka do polévek. Tehdy ji ale uvařte zvlášť, aby nezakalila čirý vývar.

Před přípravou ji namočíme

hneda ryzeČervenou rýži před přípravou asi na jednu až tři hodiny namočíme. Poté ji propláchneme, až bude voda čistá a vaříme na mírném plameni asi půl hodiny. V receptu se praví, že poté je vhodné ji nechat v peřinách další půlhodinku dojít, ale pokud ji dále zpracováváte jiným způsobem, můžete tuto fázi klidně vynechat.

Má kratší trvanlivost než klasická rýže

Mezi jedinou nevýhodu patří to, že díky obsahu tuků rychleji žlukne než bílá rýže. Po otevření sáčku ji spotřebujte do tří měsíců, klasická trvanlivost zavřeného sáčku je asi jeden rok.

Víte, že:

  • Rýže upravuje díky obsahu slizů trávení, je přirozeně bezlepková a tak se hodí pro léčení pocuchaného žaludku i střev?
  • Jeden hrnek uvařené rýže je výživově třikrát hodnotnější než hrnek vařených brambor?
  • Pravidelná konzumace rýže pomáhá stabilizovat hodnotu glukózy v krvi (uvolňuje se pomalu) a tím pomáhá nejen diabetikům, ale i lidem, kteří mají problémy s nutkavým přejídáním a chutěmi na sladké?
  • Léčí a předchází tvorbě ledvinových kamenů na bázi vápníku.
  • Na trhu najdete ještě hybrid rýže, tzv. „červenou rýži“, která je křížencem hnědé rýže a rýže divoké a samozřejmě i divokou rýži. To ovšem není botanicky přímo rýže, ale rostlina, která je s klasickou rýží příbuzná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist