Čarodějnice jsou za dveřmi! Máme pro vás super tipy, jak je oslavit!
Jedno z nejkrásnějších období roků je tu. Oslavte pohanské čarodějnice, jak se patří – fatrou a špekáčky. V tomto článku vám prozradíme, jak si připravit buřtíky tak, aby je každý obdivoval a jak oslavit čarodějnice opravdu tak, abyste si to užili.
Posvátné ohně keltů
Za původem ohňů předmájové noci se musíme vypravit do pradávných dob Keltů. Prvním květnem začínala doba světla a tepla, vlády slunečního boha Bellena, pána ohně a vod i ochránce lidí. Na jeho počest a k oslavě světlého období roku pořádali Keltové slavnosti (Beltain), při nichž na nádvořích, posvátných místech a kopcích zapalovali ohně, které měly zahnat zimní démony a jiné škodící mocnosti. Než však byl oheň zažehnut, musely být všechny ostatní uhašeny.
Nový oheň zajišťoval plodnost, očišťoval lidi a chránil je. Kolem posvátných ohňů lidé tančili a skákali přes oheň. Kouřem se prováděl dobytek. Celý rituál řídili druidové, zasvěcení učenci či mágové. Dnes se těmto oslavám lidé věnují také, leč trochu jinak.
Pálíme čarodějnice
Dnes pálení čarodějnic doprovází především bujaré veselí a hodování, jimž vévodí špekáčky. Věděli jste, že existuje hned několik způsobů, jak si můžete chutné špekáčky připravit?
V první řadě si kupte kvalitní masové špekáčky. Zvolit můžete i dobrý točený salám. Záleží na vaší chuti. Nesmí chybět kečup, hořčice a samozřejmě pečivo. Máte-li rádi tradice připravte si klacíky. Pakliže upřednostňujete pohodlnější způsob, pořiďte si opékací vidlice.
Před samotným opékáním nezapomeňte buřtíky naříznout. Chopte se pořádně naostřeného nože a špekáček nařízněte od konce, jako byste ho chtěli rozříznout. Řez veďte však jen tak 2 cm daleko. Druhé naříznutí veďte křížem.
Další možností je ježek. Nařízněte na povrchu špekáček do mřížky. Kytici vytvoříte tak, že špekáček naříznete třemi tahy na koncích do hloubky 3 cm. Při opékání se špekáčky nádherně rozevřou.
Jak správně opékat?
Pamatujte, že byste buřtíky měli vždy opékat na dřevě, aby měli tu nejlepší chuť. Nepoužívejte lakované dřevo, ani žádné jiné materiály. Použijte nejlépe dřevo z listnatých stromů. Je kvalitní a dlouho hoří. Nikdy je neopékejte v ohni ani v kouři, ale nad ohněm a nad kouřem. Tam je největší žár vlivem proudění horkého vzduchu. Když byste špekáček pekli přímo v ohni nebo kouři, můžete jej spálit. Kdežto když buřtík budete držet 10 cm nad ohněm, pěkně se propeče zevnitř i zdravě zvenku. Oblíbenou variantou je také buřtíky ugrilovat, případně je pojídat v podobě utopenců.
Připravte si figurku
Nezapomeňte si na čarodějnice vyrobit slaměnou figurku, připomínající čarodějnici. Pakliže jste více tvořiví a chcete udělat třeba těm nejmenším skutečnou radost, můžete ji dokonce obléci do starých hadrů. Chcete-li si opravdu vyhrát, můžete si složit i vlastní zaříkadla a za jejich doprovodu figurku do ohně vhodit. Celé filipojakubské noci tak dáte úplně jiný rozměr.
O půlnoci na bylinky
V některých obcích se možná dělají i magické lampionové průvody. I to je jedna z možností, jak si můžete čarodějnice užít opravdu kouzelně a se vším všudy. Ovšem pozor, o Valpuržině noci, jak se také jinak čarodějnicím říká, mají nejsilnější moc bylinky. Proto, pokud se v nich vyznáte, se nezdráhejte s lucerničkou pro čarovné kvítí vydat. Víte snad o lepším způsobu, jak čarodějnice strávit?
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.