Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Bylinky proti migréně

Čvc 1325 Autor: Renata Petříčková

Migréna je zákeřná a jít na ni s bylinkami se někdy může zdát jako jít na mamuta se sekyrkou. Přesto, při prvních příznacích migrény, mohou mít některé bylinky doslova zázračné účinky. Mezi ty nejsilnější lze zařadit řimbabu, majoránku nebo zázvor.

Vychytejte ten pravý čas

Na silně rozjetý záchvat už bude každá bylinka krátká, pak můžete maximálně oním čajem zapít tabletku speciálně na tento bolestivý stav. Ale chvíle, kdy na vás teprve útočí náznaky aury, otupělosti, mrzutosti, únavy, lehkého mravenčení, tupé počínající bolesti nebo napětí – může zásah bylinkami účinně pomoci.

Pokud máte možnost a k léčbě přidáte ještě obklad na hlavu, klid, lehká masáž zátylku, akupresura a spánek, pomohou bylinky i v mírně pokročilejší fázi záchvatu migrény.

TIP: Jsou dobrým tipem také na prevenci, například v době premenstruačního syndromu nebo při změně počasí či jiných rizikových faktorech, o kterých už jakž takž tušíte, že by mohly znamenat zvýšené riziko, že na vás trýznivá migréna zaútočí. Řimbaba prý umí pomoci v malých dávkách preventivně až v 70 % případů!

Kopretina řimbaba

kopretina rimbabaKromě toho, že tato bylinka jinak též nazývaná Řimbaba obecná (nevhodná ale pro těhotné a kojící ženy či lidé užívající léky na ředění krve – takže ani kombinace s kyselinou acetylsalicylovou) výborně pomáhá jako preventivní přípravek na migrénu, umí zmírnit také silné revmatické bolesti kloubů a páteře (!), která je často příčinou migrén či tlakových bolestí hlavy. Je proti těmto bolestem používaná už tisíce let a pomáhá i na poměrně těžké stavy.

Při akutním záchvatu stačí prý rozžvýkat 2-3 hořké listy a do čtvrt hodiny se dostaví úleva. Nebo podle dávkování tabletky či tinkturu z lékárny.

Zázvor pravý

zazvor pravyZázvor má výraznou štiplavou chuť a žlutou barvu. Stačí si ho v začátcích bolesti nastrouhat do hrnečku, zalít horkou vodou (přidat můžete i citron nebo med) a vypít. Podporuje prokrvení a prohřátí organismu kvůli gingerolu, což je látka podobná té, jež obsahují chilli papričky. Ostatně mnoho lidí si pochvaluje i účinek palčivého jídla z papriček. I tady ale platí, že pro někoho může být chilli naopak spouštěčem migrény. Zázvorový čaj si můžete dát i několikrát po sobě, pokud žaludek snese a dá se tak udržet migrénový záchvat celkem pod kontrolou.

Majoránka zahradní

Jednoletá či dvouletá rostlina z našich bylinkových zahrádek je na migrénu doslova balzámem, protože svými účinky uvolňuje křeče a hladké svalstvo. A to jak preventivně, tak při počínajícím záchvatu. Čaj si udělejte klidně silnější a použijte spíše bylinku používanou ke kořenění, má výraznější chuť i vůni – sáček majoránky z obchodu z potravin potom použijte v poměru – půl sáčku na jeden šálek čaje. Nechte 10 minut louhovat a vypijte. Úleva by měla přijít do půlhodiny.

Potřebujete uklidnit? Pak meduňku nebo kozlík!

kozlikPokud je migréna jednoznačně stresovou záležitostí a dělají vám dobře sedativně působící bylinky jako je meduňka nebo kozlík, pak můžete vyzkoušet i tyto. Počítejte ale s určitým utlumením a uklidněním až ospalostí. Podobný jemný účinek můžete čekat i od jasmínu nebo heřmánku.

Guarana? Proč ne?

Doslova bombou pro specifické druhy migrén může být guarana. Působí silně povzbudivě, kromě toho, že je považována za afrodisiakum, opět působí na mozkové funkce, které stimuluje a podporuje prokrvení, snižuje pocit únavy a její účinek můžete přirovnat k tomu, jež má na migrénu kofein nebo tein (silná káva nebo čaj). Často pomůže znásobit a podpořit účinek běžného analgetika (paracetamol, kyselina acetylsalicylová) právě užití menší dávky kofeinu, teinu nebo guarany. V případě, že trpíte na depresivní stavy, nemáte v pořádku ledviny nebo srdce, se o tomto způsobu užívání léků a bylin současně poraďte s lékařem.

Další preventivní byliny

Pro dlouhodobé užívání se hodí jinan dvoulaločný, který obecně zlepšuje funkci a prokrvení mozku a uleví od stresu a napětí. Působí i antidepresivně laděné byliny jako je třezalka, meduňka, heřmánek nebo již zmiňovaný kozlík.

V každém případě, vše zmiňované pomáhá ve chvíli, kdy cítíme jemné záchvěvy počínající migrény. Ona je totiž opravdu silný soupeř a snad kromě řimbaby na více rozjetý záchvat nezabírá nic než úlevný spánek.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2022>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist