Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Bylinková zahrádka

Čvc 1014 Autor: Redakce

saturejkaCo se léčivých rostlin a bylinek týče, mohli bychom se od našich předků učit. Staré herbáře jsou totiž téměř shodné s našimi moderními. Docela málo známá je saturejka. Tato léčivka se používá jako kardiostimulant, ale dnes spíše jako koření do mletých mas.

Naopak levandulelevandule se objevuje na našich zahradách čim dál tím víc. Nejen jako odvar na uklidnění, ale také je velmi dekorativní. Její dřevitý keřík dorůstá výšky až 60 cm, ale lze ji zastřihovat. Takto zastřihovaný keřík je dekorativní zejména do větších skalek nebo kamenných zahrádek. Krom dekorace lze levanduli využít do vonných polštářků, koupelí a mastí. Sušenou levanduli ve svazečku snadno použijete jako odpuzovač proti šatním molům.

Routa vonná je velmi léčivá a používá se i jako koření. routa vonnáPozor, je ale velmi alergotropní a může popálit pokožku. Komu nevadí, je velmi zdravý dárce rutinolu pro pružnost a zdraví cév. Čerstvou můžete nakrájet na namazaný chleba nebo jako sušenou do červených mas.

Tato nahořklá bylina odpuzuje psy a kočky. Proto se používá zejména v okrasných zahradách jako lemovací keřík. Dobře snáší mrazy i jarní řez. Tuto léčivku ale raději používejte pouze pod odborným vedením. Uklidňuje, vyvolává spánek, zmírňuje křeče, vzbuzuje chuť k jídlu a působí močopudně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Bylinková zahrádka
  • Karel Pryt 19.7.2010 (06:48)

    Dobrý den, s manželkou bychom si chtěli založit bylinkovou zahrádku. Vždy jsme v supermarketu kopili sazenice, ale nikdy nepřežily zimu. Poraďte prosím co děláme špatně. Předem díky za odpověď, rodina Prytova, Ostravsko

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist