Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Bude tuhá zima? Příroda nám dává nápovědy

Říj 1719 Autor: Renata Petříčková

Když jsou cibule pěkně obalené mnoha vrstvami slupek nebo jsou slupky velmi tuhé a pevně přimknuté k cibulím, brali to naši předkové jako jasný důkaz toho, že se chystá tuhá zima. Tuhle pověru velmi dobře známe. Další „kultovní“ zeleninou je hlávka zelí. Mrazivou zimu věští tuhé a na sebe pěkně nahuštěné listy. Jaké jsou ale další méně známé či známější nápovědy přírody o charakteru nadcházející zimy? A zalistujeme také pranostikami.

mraz

Tahy ptáků

Tady je to asi úplně jasné. Nejdůraznější důkaz kvality následující zimy. Tuhá zima se blíží ve chvíli, kdy špačkové, vlaštovky a tažní ptáci zvednou křídla k odletu o větší řádku dnů nebo i týdnů dříve, než je pro ně obvyklé. Na druhé straně také přilétají dříve ti, kteří u nás mají přezimovat. Havrani a vrány při mírné zimě přilétají až koncem října, ale čeká-li nás zima tuhá, nebo její brzký nástup, můžeme první skupiny těchto ptáků spatřit už s přelomem září a října.

A většinou opravdu platí, že když vlaštovky odletí, odejde léto a další dny už budou o poznání studenější. A když přiletí vrány, už se neohřejeme podzimním sluníčkem, ale čekají nás první plískanice. Ptáci to mají spočítané téměř na den. Dokonalé barometry počasí.

Šípky a přezimující lesní plody

Velká úroda šípků značí také tuhou zimu.  Obecně všechny plody, které zůstávají na stromech a keřích přes zimu jako potrava pro zvířata, bývají při tuhé zimě obsypanější. Ptačí zoby, hlohy, hlohyně mívají buclatější úrodu. To samé také bukvice a žaludy a kaštany. Jestli jich je letos opravdu hodně, připravte se na pěkně ostrou zimu.

Velikost mraveniští

Lesní mravenci jsou také mistři v předvídání. Čím větší nastaví na zimu mraveniště, tím tužší může být zima. Prostě – víc zateplují. Své o tom ví stará pranostika: Jestli mravenci svá hnízda v psí dny nad obyčej vyšší a širší dělají, předznamenávají studenou a časnou zimu.

Hodně hub a vos věští také tuhé zimy…

K tomu, jak uvidíte v další části článku, se velmi kloní také pranostiky. Říká se, že když je podzim bohatý na houby, sladkou úrodu jablek, hrušek a všímáme si mnohem většího množství vos než jiné roky, může být tužší zima. Vosy, které přežívají na sklonku podzimu jsou totiž těmi, které musí zazimovat jako nové královny a na jaře založit nová hnízda. Blíží-li se tuhá zima,

Zimní srst zvířat

Mrkněte na domácí zvířata a jejich srst. I když u nich to není tak výrazné jako u divoké zvěře, i domácí zvířata na tuhou zimu narůstají do hustších kožichů. Ptactvo začíná pelichat o něco dříve, už s koncem léta, aby stihlo obrůst kvalitním peřím. Kožichy domácích zvířat se nejlépe pozorují u koní, kteří mají zimní srst na první pohled jinou než letní. Porovnejte ji s loňskou a uvidíte, jestli bude letos tužší zima!

Také včelaři ví své!

Včely se na zimu připravují zásobami a utmelením, zateplením úlů. Pokud mají velké zásoby a úly opatřené tmelem víc než jiné roky, patrně cítí tuhou zimu.

POJĎME DO PRANOSTIK

A ještě jedna houbová pranostika. Zapátrejme v paměti, protože: mnoho hub srpnových, mnoho vánic sněhových.

Ostatně v pranostikách najdete mnoho moudrosti. Tady je výběr některých z nich.

Teplé a suché léto přivádí za sebou mírný podzimek, hojnost vína a tuhou zimu.

Roky dobré na víno s sebou nesou obvykle i tužší zimu. Faktem je, že mírné podzimy vínu svědčí, víno stačí uzrát a nabrat sladkost. Zejména ledová vína mají dost času na získání parádní chuti a první mrazíky je jen došlechtí. To opakuje i další pranostika:

Je-li úrodné léto, přijde tuhá zima.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2021>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist