Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Brutnák lékařský

Dub 1610 Autor: Redakce

brutnak lekarskyBrutnák lékařský patří do čeledi brutnákovité. Jedná se o jednoletou léčivou bylinu, která dorůstá do výšky 20-80 centimetrů. Její povrch je drsný a chlupatý, kořen silný a roste hluboko do země a listy jsou na koncích zvlněné.

Léčivé účinky

Léčivé účinky zatím nejsou odborně doloženy pomocí farmakologických a lékařských testů. V tradičním léčitelství se brutnák lékařský používal k léčbě horních cest dýchacích doprovázených kašlem, pobřišnice, kloubového revmatismu a jako prevence zánětu pohrudnice. Rostlina ale bohužel obsahuje i látky, které mohou působit karcinogenně, proto je užívání jí samotné či ve formě léku značně rizikové.

Olej ze semen rostliny

brutnak lekarsky olej Ze semen rostliny získáváme mastný olej. Tento olej disponuje vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin – například kyselinou linolovou a kyselinou gama-linolenovou. Olej je určen k vnitřnímu užívání jako prevence zánětů. Při dlouhodobém užívání působí blahodárně proti revmatoidní artritidě a zánětlivým kožním onemocněním. Olej může u citlivých osob způsobit gastrointestinální potíže.

Kontraindikace

Brutnák je kontraindikován v období těhotenství a kojení. Nedoporučuje se kombinace s česnekem. Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání antidepresiv.

Pěstování a využití brutnáku lékařského

brutnak lekarsky olej Brutnák byl v době vrcholného středověku užíván jako droga. Do té doby ho lidé pěstovali k využití v kuchyni místo zeleniny a koření. Jeho okurková chuť a vůně ho určuje k dochucování smetany, omáček a polévek. Dochucujeme jím bylinkové máslo a měkké sýry.

Brutnák pěstujeme na zahrádce nebo i v květináčích. V místnostech zasejeme semena v únoru. Chceme-li brutnák pěstovat venku, vyčkáme do začátku dubna a semena zasejeme až tehdy.

Brutnák jako zelenina

Brutnák lékařský je v podstatě okurková bylina se šťavnatým stonkem. Listy a stonky, ze kterých odstraňujeme slupku plnou pichlavých trichomů, přidáváme do salátů. V Rusku listy nahrazují okurky ve studené polévce a plní se jimi pirohy. V západních kuchyních se listy dusí místo špenátu. Mladé listy se smaží na másle s cibulkou a kombinují se s octem, pepřem a olejem jako salát. Brutnák ochucuje i nápoje – přidáváme ho do vín, punčů a například i bowle z melounu.

Bylinkové máslo s brutnákem

Přísady:

150 g másla
lžíce brutnáku lékařského
lžíce kopru
lžíce pažitky
citrónová šťáva nebo jemný ocet
sůl
pepř
lžička drobně pokrájené cibulky

Postup:

Máslo utřeme a přidáme k němu brutnák lékařský, pažitku, kopr a cibulku. Směs dochutíme citronovou šťávou nebo jemnějším octem. Vše osolíme a opepříme. Máslo se výborně hodí k namazání na chlebíčky, ke grilovanému masu či rybě.

cajČaj z brutnáku

Přísady:

2-3 gramy sušeného květu nebo 10 gramů sušených listů
1 sklenice vody
cukr

Postup:

Květy nebo listy přelijeme sklenicí vroucí vody a necháme vyluhovat v uzavřené nádobě. Hotový čaj můžeme dosladit. Po dobu 3 – 4 týdnů popíjíme 1 hrnek denně.

Hovězí polévka s brutnákem

Přísady

350 gramů vařeného hovězího
400 gramů brambor
2 vejce natvrdo
160 gramů cibulové natě
400 gramů listů brutnáku
220 gramů smetany
100 gramů cukru
12 gramů hořčice
1,6 litru vývaru z hovězího masa
sůl

Postup:

Maso, vařené brambory a vejce natvrdo nakrájíme na malé kostičky. Cibulo­vou nať a brutnák nakrájíme na tenké nudličky a vše přelijeme vařícím vývarem. Přidá­me rozmíchanou kysanou smetanu a dochutíme cukrem, hořčicí a solí.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist