Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Boží hod velikonoční neboli Velikonoční neděle

Dub 1801 Autor: Redakce

Pomalu ale jistě přichází největší svátek křesťanského církevního roku a to slavnost Zmrtvýchvstání Páně. Jinak také Boží hod velikonoční, či Velikonoční neděle. Proč tento svátek řadíme mezi nejvýznamnější? V tento den se totiž slaví Kristovo Zmrtvýchvstání, tudíž jde o výhru nad smrtí a zároveň o vykoupení celého lidstva.

velikonocni nedele

Má Velikonoční neděle pevně stanovené datum?

Tento den se řadí mezi pohyblivé svátky. Slavíme ho vždy první neděli, která následuje po prvním úplňku po 21. 3. V tento den však velký půst, ještě nekončí. Konec půstu přichází až o den později a to na Velikonoční pondělí.

Název Velikonoce?

Víte, odkud pochází název Velikonoce? Toto pojmenování vzniklo právě díky noci ze soboty na naděli. Právě v tuto noc, došlo k již zmiňovanému Zmrtvýchvstání Páně. Této noci tak říkáme velká noc a právě odtud pochází název Velikonoce. V tento den končí smutné a vážné období a přichází období oslav a radosti.

Jaké tradice se pojí k tomuto dni?

Na Velikonoční neděli věřící pravidelně navštěvují kostel, kde se účastní bohoslužby. Z pravidla by kostel měli navštívit v novém oblečení a přinést s sebou beránka, či mazanec aby si ho nechali posvětit. Pokud si myslíte, že tato tradice v dnešní době již zanikla, jste na omylu. Dobrá zpráva je, že i v dnešní době se tato tradice stále dodržuje. Další tradice, která by se měla v tento den dodržovat, jistě potěší každou hospodyňku. Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.

Předcházející neděle – Květná neděle

Na Květnou neděli začíná Svatý týden, oslava Velikonoc, při které si křesťané připománají závěrečnou část Ježíšova pozemského života, jeho ukřižování a zejména vzkříšení, zmrtvýchvstání. Na Květnou neděli si připomínáme vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma a na památku toho se na začátku bohoslužby žehnají, ratolesti (u nás kočičky), kterými jeruzalémští obyvatelé nadšeně vítali Ježíše Krista. Netrvalo však dlouho a jejich nadšené vítání se proměnilo v nenávistné volání po jeho odsouzení. Při bohoslužbách jsou čteny pašije, vyprávění o Ježíšově poslední večeři, kterou slavil se svými učedníky, o jeho zatčení, soudu a ukřižování.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2019>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist