Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Begonie okrasné listem

Bře 1202 Autor: Redakce

Begónie jsou svým tvarem i barvou listů či květů krásným doplňkem interiérů nebo balkonů. Jejich rod má stovky druhů, patří do čeledi kysalovitých a doma jsou v tropech a subtropech. Od toho se samozřejmě odvíjí i podmínky, které bychom jim měli dopřát. A odkud vzaly tyto překrásné rostliny název? Jejich jméno pochází od francouzského botanika, Michaela Begona.

Dělení begonií

Základní dělení begonií je na begonie okrasné květem a listem. Begonie okrasné květem jsou hlíznaté druhy, které milovaly už naše babičky. Právě nyní je ta správná doba pro jejich rychlení. Sázíme totiž výhradně narašené hlízy, protože jen tak se včas dočkáme krásných květů.

begonie ozdobna listemBegonie okrasné listem jsou klasickými pokojovými rostlinami a řadí se většinou mezi oddenkaté begonie. Hlavním zástupcem je hybridní begónie Rex (Královská begónie), která má mnoho variet. Většina z nich má krásně barevné zubaté listy. Listy mohou být různých barev i povrchů od hladkých až po chlupaté. Třebaže se jedná o pokojovky, mají rády letnění. Ve stínu je dokonce můžeme vysadit i na záhon, kde mají půdopokryvný charakter. Pokud pokojová begonie kvete, má malé nenápadné květy, které se objevují v průběhu jara a léta, tedy v období největšího vegetačního růstu.

Květy ale doporučujeme odstranit, aby neubíraly sílu listům.

Pěstování pokojových begónií

Begónie ozdobné listem vyžadují rozptýlené světlo. Nikdy je neumisťujte přímo na okno. Velmi důležitá je také vyšší vzdušná vlhkost. Té docílíme tak, že květináč umístíme do větší misky s vodou a drenážní vrstvou. Voda se odpařuje a ovlhčuje vzduch. Květináč nesmí být přímo ve vodě. Většina pěstitelů se shoduje na tom, že begonie není vhodné rosit. Co se zálivky týče, vždy zaléváme zespoda. Zaléváme pokud možno převařenou odstátou vodou v létě dvakrát týdně (jednou za 14 dní přidejte trochu vodorozpustného hnojiva), v zimě asi jednou za 10 dní. Přemokření může způsobit kořenovou hnilobu, proto musí mezi zálivkami substrát proschnout. Begonie všeobecně nesnášejí hnojivo nebo balzám aplikovaný na listy. Begonie nasnáší průvan a teploty po 16 stupňů. Rostlina potřebuje lehčí, humózní substrát. Do květníku nezapomeňte umístit drenážní vrstvu.

Množení begonií

listovy rizek begonie rexBegonie ozdobné listem se rozmnožují velmi dobře listovými řízky. Zdravý list uřízneme bez řapíku. List po obou stranách seřízněte a následně ho rozdělte na asi 3-5 cm vysoké řízky (viz obrázek). Každý z řízků musí mít středovou cévu. Širší hranou zasuňte řízek asi z ½ do navlhčeného písku, překryjte průhledným víkem nebo igelitem a dejte na teplé místo.  Starší rostliny postupně odumírají, proto si nezapomeňte rostlinu průběžně množit.

Choroby a škůdci

Protože se nám hromadily dotazy na problémy s pěstováním, pokusíme se na všechny odpovědět v následujících řádcích. Pokud se začínají begónii svinovat listy nebo na koncích usychají (poslední obrázek), přeneste rostlinu do chladnější místnosti a více zalévejte. Pravděpodobně šlo o chybu v umístění rostliny na přímém slunci. Pokud je rostlina naopak v příliš chladné místnosti, začnou jí opadávat listy.

choroby begoniiMalé listy nebo listy nevýrazně zbarvené jsou příznakem napadení škůdci. Listy dobře prohlédněte, a pokud se na nich objevují drobné pavučinky, použijte postřik proti sviluškám. Svilušky také nesnášejí vodu, rostlinu často roste. Pokud rostlinu zrovna přesazujete a na kořenech se objevují novotvary (nádory), je rostlina napadena háďátkem. Proti tomuto škůdci neexistuje účinná obrana a rostlinu musíme zlikvidovat. Stejně tak není pomoci, pokud listy začnou žloutnout. Tento příznak je průvodním jevem nemoci s názvem virová mozaika.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Begonie okrasné listem
  • jarda 5.3.2015 (09:48)

    diky to jsem potreboval ten rez begonie protože se me to furt nejak nevedlo

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist