Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Barevné dřeviny-dekorace moderních zahrad

Lis 1423 Autor: Redakce

Chcete-li barevnou zahrádku i v zimním období, ideální volbou jsou pro vás barevné dřeviny. Asi nejčastější barvou dřevin je hnědá šedá a bílá, ale i jinými barvami si můžete rozveselit zahrádku.

Při navrhování zahrady, často úplně zapomínáme na barvu kůry. Ale i tak bychom neměli příliš barevně experimentovat, protože světlé kůry nejlépe vyniknou na tmavém podkladu, jako jsou tmavé jehličnany. Ideálními stromy pro tento podklad jsou břízy, či svídy s červenou kůrou.

brizaBílá: Typickým zástupcem stromu s bílou kůrou je bříza. Břízy vybírejte podle toho, kam je chcete umístit a také podle velikosti pozemku. Zářivou bělokorou břízou je bříza papírová a bříza Jacquemontova, která má hladkou bílou kůru odlupující se ve velkých plátech. Pro menší až malé zahrádky se hodí různé kultivary břízy bělokoré. Svůj kontrast bílé kůry na tmavém pozadí břízy ještě na podzim znásobí žlutě zbarvenými listy.

Stříbrná, šedá: Parkovým druhem stromu s barevnou kůrou je platan, avšak je to velký strom, který potřebuje dostatek místa i jeho růst je rychlejší než u jiných parkových stromů, proto bychom na tyto vlastnosti měli při výsadbě myslet. Příjemně působí i kůra buků, která je zbarvena do stříbrna, stejnou barvu mají i topol osika a topol bílý. Šedě až stříbřitě zbarvené listy má i keř hlošina úzkolistá.

Vícebarevná: Další variantou barevných kůr jsou vícebarevné kůry například u pyžamových javorů, své jméno dostali podle proužků na kůře, která evokuje proužkované pyžamo. Do této skupiny patří javor Davidův a javor pensylvánský. Dvoubarevnou kůru má i rychlerostoucí bambus.

javorZelená: Zelenou kůru mají některé javory (javor jasanolistý) a jerlín japonský, který je hojně vysazován v domovních zástavbách a v parcích. Velmi esteticky také mohou působit zakřivené a převislé větve okrasných vrb, které jsou i snadno tvarovatelné a nenáročné na své prostředí. Chcete-li mít na své zahrádce i keř se zelenou kůrou, ideální volbou je zákula japonská, která mimo jiné kvete krásnými žlutými květy. Krásným keřem se zelenými větvemi je jasmín, například jasmín křovitý i nahokvětý, který je plazivý a přes zimu kvete žlutými květy.

Žlutá: Žluté větve mají většinou kultivary vrby bílé například kultivar Vitellina. Často i mladé výhonky ostatních vrb jsou žlutě zbarvené.

vrba cervenaČervená: Červená barva na zasněžené zahradě působí opravdu velmi pěkně, avšak stromů s červenou kůrou není příliš mnoho. Do svých zahrádek můžeme zasadit například vrbu červenokřivolakou. Zářivě červené listy i mladé větve má škumpa lysá, která své listy barví už začátkem podzimu a proto je velmi vyhledávaná zahrádkáři. Velmi známým keřem s červenou kůrou je svída krvavá. Mladé větývky svídy jsou zelené, ale později zčervenají do své typické barvy. Svída kvete bílými květy a plody jsou peckovice na fialových až černých stopkách. Svída je dekorativním keřem a také vhodný prvek do okrasných zahrad.

Černá: Výrazně černé větve jsou spíše výjimkou, ale může se jimi pyšnit kultivar ´Nigra´ hortenzie velkolisté.

Péče o barevnou kůru. Kůra nepotřebuje speciální péči, aby byla barevná. Barevnost je u stromů a keřů přirozená a vytrvá celý život, avšak nejbarevnější jsou mladé rostliny a mladé výhonky. Postupně s věkem barva není tolik výrazná. Je důležité rostliny udržovat řezem a to zejména svídy a vrby, protože díky ořezu stromy vyraší nové barevné větvičky a tak se nám keř či strom zase oživí a zahrada bude hrát barvami. Tyto barevné stromy a keře je dobré sázet solitérně, vynikne tak jejich barevnost, a když je vysadíme někde poblíž laviček, či míst k odpočinku, můžeme obdivovat jejich barevnost a jedinečnost i v zimním období.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist