Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Banánová mánie

Lis 1316 Autor: Redakce

zdrave bananyBanány jsou označovány za neoblíbenější ovoce na světě. Ačkoli jsou ovocem tropickým, jsou na našem k trhu bez problémů k dostání a takzvanou „frontu na banány“ už naštěstí kvůli požitku z jejich výborné chuti stát nemusíme. Tato užitečná rostlina byla domestikována již dávno před naším letopočtem v jihovýchodní Asii a postupně se stala oblíbenou po celém světě. Pěstuje se ve všech tropických regionech, hlavně v Latinské Americe, ale i v Africe a Asii. Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny vyvážejí v současnosti nejvíce. Existuje kolem čtyř set odrůd banánů, a zejména v Jižní Americe jsou používány i nesladké škrobovité planteiny, které se zpracovávají spíše na vaření. Na evropském kontinentu je nejznámější odrůda Cavendish.

Banánovník (Musa)

Rod banánovník (Musa), patřící do čeledi banánovníkovitých (Musaceae), je bylina, která obsahuje druhy od malých zakrslých deseticentimetrových banánků po až šestnáctimetrové exempláře, které patří k nejvyšším bylinám na světě.

banányPlody rostou v trsech, které mohou vážit až 60 kilogramů. Banánovníky se pěstují na plantážích a vyžadují průměrnou roční teplotu kolem 27ºC a poměrně hodně srážek. Mimo to, že se zahnuté plody vyvážejí jako ovoce do celého světa, některé odrůdy nejsou vhodné pro export a lokálně se využívají pro jiné účely. Listy některých banánovníku poskytují pevné vlákno na výrobu rohoží nebo provazů a často se využívají jako krmivo pro zvířata.

Kupujeme a uskladňujeme banány

Málokdo ví, že když se banány sklízí, trhají se úplně zelené a uchovávají se v chladicích boxech, aby se jejich zrání zpomalilo. V těchto kontejnerech jsou transportovány na místo prodeje. Nejvíce vitamínů mají banány, které dozrály přímo na rostlině, ale ty jsou bohužel u nás nedostupné. Pokud v obchodě koupíme ještě zelené banány, v klidu je necháme na míse v pokojové teplotě dozrát.

bananyZrání můžeme urychlit tím, že na noc uložíme ovoce do hnědého papírového pytlíku. Není vhodné je skladovat v lednici, stejně jako jiné tropické ovoce (ananas, mango, kokos), v lednici nám zhnědnou a změknou a tím pádem se znehodnotí. Zralé banány tedy poznáme v obchodě nejlépe podle barvy slupky, která je pěkně žluťoučká. Můžete si na ně i sáhnout, jestli nejsou třeba příliš rozměklé. Proces zrání znamená transformaci škrobu na cukry a tím je získána typická banánová chuť. K jídlu jsou vhodné banány zralé tak akorát, nikoli nedozrálé (stále mírně zelené) a nikoli přezrálé.

Přezrálé banány se dají ale také případně zpracovat, obsahují totiž více cukru, tak je rozmixované můžeme přidat třeba do těsta na moučníky jako přírodní sladidlo nebo z nich připravit jiné sladké pochoutky. Samozřejmě pokud je banán starý nebo plesnivý, okamžitě ho vyhodíme.

Pokud máme zájem o banány s certifikací Fair trade, což znamená obchod, kde pěstitelé v rozvojových zemích pracují za spravedlivých a důstojných podmínek a i my se prostřednictvím nákupu můžeme se zapojit do snižování chudoby, dají se koupit v obchodní síti Interspar. Pokud jde o banány BIO, ty seženeme snáze, například v Bille nebo Makru.

Zdraví prospěšné banány

banan vitaminyBanány jsou zdravým zdrojem energie. Obsahují hodně vlákniny, jsou bohaté na minerály (draslík, hořčík, železo) a vitaminy skupin A, B i C. Najdeme v nich pouze zanedbatelné množství sodíku a žádný cholesterol. Energie je čerpána z jednoduchých přírodních cukrů – sacharózu, fruktózu a glukózu. Pokud nekonzumujeme více než dva banány denně, jsou vhodné i při dietě, vůbec není třeba se bát, že přibereme. Nutriční hodnota se pohybuje kolem 90 kcal na 100 gramů, obsah uhlohydrátů je okolo 22g/100g, z toho asi 12-14 gramů jsou cukry. Obsah tuků je menší než 1g/100g a bílkovin kolem jednoho gramu. Může být zařazen i do potravy pro nejmenší. Banány mohou být prospěšné při prevenci nebo i boji s některými zdravotními obtížemi.

Blahodárně působí proti depresi, díky svému obsahu železa pomáhají bojovat proti chudokrevnosti, draslík snižuje krevní tlak, vysokým obsahem vlákniny pomáhají obnovovat funkci střev a jako jediné ovoce se můžou za syrova konzumovat při zažívacích obtížích. Skvěle odvodňují, díky draslíku, který působí proti zadržování vody v těle, otokům i nadváze. Dále pak pomáhá při premenstruačním syndromu, kocovině, ranní nevolnosti, pálení žáhy, napomáhá mozkové aktivitě a zklidňuje nervy. Vnější aplikací zmírňuje účinky kousnutí hmyzem a dokonce si můžeme vlastnoručně vyrobit doma pleťovou masku z banánů. Vnitřní strana slupky se dá využít pro přírodní bělení zubů.

Dopřejte si pro vaše zdraví a sílu banán k svačině, snídani, nebo jako zdroj energie při sportu. Banány vás jednoduše nakopnou!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist