Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Babské rady, aneb jak vyzrát na škůdce pokojových rostlin

Led 1820 Autor: Redakce

Vaše překrásné pokojové rostliny jsou určitě vaší chloubou, ale občas se nevyhnete nežádoucím škůdcům, které tyto pokojovky rádi napadají a způsobují jim nemalé škody. Celá armáda nechtěných parazitů, jako jsou svilušky, mšice, puklice, štítenky, molice a další druhy roztočů a brouků, napadají vaši domácnost a vy s nimi leckdy marně bojujete. Přitom na některé z nich skvěle fungují osvědčené babské rady, u ostatních se bohužel bez chemie neobejdete.

zemina pro pokojovky

Jaké dva druhy škůdců bezpečně poznáte?

Určitě jste již slyšeli o tom, že škůdce lze vyhubit mýdlovým roztokem, olejem, sirkami, přikrytím zeminy, popelem, tabákem nebo sprchou, avšak co funguje přímo na dané druhy parazitů? Na svilušky, které se nacházejí vespod listů, vytvářejí zde drobné pavučinky a způsobují jejich usychání, skvěle zabírá sprcha a celkové zvýšení vlhkosti. Pro větší účinek si připravte roztok saponátu s trochou alkoholu, ten po chvilce působení osprchujte pod vodou. Stejně tak můžete připravit odvar z rýmovníku a rozmarýnu. Hrst listů rýmovníku krátce povaříte s několika snítkami rozmarýnu. Nálev necháte vystydnout a pravidelně jím rosíte napadené rostliny. Pozor, rostliny stříkejte i v paždí listů a také z jejich spodní strany. Stejný recept zabírá i na zelené či černé mšice, které rády sají šťávu z rostlin, některé jsou dokonce okřídlené. Případně si pořiďte slunéčka sedmitečná, ta mšice s chutí sežerou.

msice na pokojovkach

Na jaké další druhy škůdců narazíte nejčastěji?

Drobné oválné štítenky snadno setřete mýdlovým roztokem, předtím si však zakryjte květináč, aby do hlíny nenapadaly larvy. Na 2mm velké molice na spodní straně listu jsou k dostání speciální destičky s lepem, kam si ochotně nasedají. Poznáte je tak, že se po dotknutí rostliny rozletí všude kolem a po chvilce se vrátí zase zpět. Vlnatku krvavou, jež vylučuje bílé výměšky a obaluje se do bílých vatových chomáčků, zahubíte s pomocí oleje či proudem vody. Na drobné skákající chvostoskoky postačí přestat rostlinku na čas zalévat a nechat ji vyschnout.

Kde si s přírodou nevystačíte…

V případě, že babské rady nezaberou, jsou v obchodech k dostání různé přípravky zaručující okamžité výsledky. Vhodnější je však použít ty nejšetrnější a ekologické, např. Neem Azal. Tento šetrný insekticid používají zemědělci po celém světě. U nás je hojně používaný BIOOL. Vždy al platí, že prevence je nadevše, proto zkuste insekticidní tyčinky, které zapíchnete do květináče. Mají dlouhou dobu působení a občas je seženete také s obsahem hnojiv. Tím teda spojíte 2 funkce v jednom výrobku.

postrikovac maly rucni

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2022>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist