Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok

Úno 1301 Autor: Soňa Sáblíková

Axolotl mexickyJméno Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) je aztéckého původu. Původní význam slova je něco jako vodní sluha, vodní monstrum či vodní pes. Název Axolotl se váže k aztéckému bohu Xolotlovi, který byl zobrazován jako člověk s psí hlavou. Byl považován za boha dvojčat a lidí tělesně postižených. Podle báje tento bůh zabil jiné bohy, uprchnul do vyhnanství a nakonec se změnil v axolotla.

Axolotl mexický-co musíte vědět

Tento druh mloka dorůstá až 30cm. Má jemnou slizkou kůži a širokou hlavu s malýma očima a velkou tlamou. Zrak nemají příliš dobrý, více se orientují podle vyzařovaného elektrického pole kořisti a pokud připluje dostatečně blízko, pak po ní chňapnou a vcucnou ji. Přestože žije ve vodě, má dva nosní otvory pro vdechování vzdušného kyslíku a malé primitivní plíce, takže na souši dokáže přežít i dvě až tři hodiny. Za hlavou má keříčkovitá žábra. Nožky má velice slabé, používá je pouze ke stabilizaci těla, nebo k menším přesunům pod vodou. K pohybu používá hlavně ocas. Dožívají se neuvěřitelných 15-ti let.

Ambystoma mexicanumA největší zajímavost je, že celý život setrvávají v larválním stádiu a jako jediný živočich na zemi se jako larva i rozmnožuje. Tato nedospělost je způsobena chybějící genem. Pokud bychom axolotlovi uměle dodali  hormon ze štítné žlázy, nastartujeme tak jeho dospívání, postupně mu zakrní žábra a stane se z něj suchozemský živočich dýchající vzdušný kyslík. Axolotl má i další zajímavé vlastnosti. Například jeho schopnost regenerace. Pokud přijde během života o nožku, či kus žáber, v krátké době mu doroste do původní velikosti.  Z toho důvodu je často chován pro laboratorní účely, především při výzkumu tkáňové regenerace, embryí a srdečních poruch. Je také velice citlivý na čistotu vody a i tato vlastnost je v laboratořích využívána. Původní zbarvení je šedočerné, ale albinotická forma je též z přírody. Různým křížením pak vznikají další barvy, jako je zelená, zlatá, perlová apod.

Axolotl není pro každého

vodni dracekDomácí chov není tak jednoduchý jak vám leckde budou tvrdit. Zajištění vhodných podmínek bývá poměrně obtížné. Axolotl potřebuje akvárium o velikosti minimálně 50 litrů na jeden kus, lépe však větší. Vhodná je voda tvrdá o teplotě 14 – 16 oC. Teplota je velmi důležitá a v bytových podmínkách ji bývá problém udržet v těchto hodnotách.  V teplejší vodě se stává axolotl velice náchylným k infekcím a často dochází i k úhynům bez zjevné příčiny.  Chladnější vodu snáší poměrně lépe, jelikož v přírodních podmínkách voda klesá až k 6oC. V tomto případě dochází ke sníženému metabolismu a při omezení příjmu potravy vydrží hladovět i několik týdnů.

Krmit dospělého Axolotla se doporučuje 1 – 2x týdně. Podáváme různé bezobratlé, nejlépe žížaly, slimáky, červy a různý měkký hmyz i když nejlepší jsou malé rybky. V domácích podmínkách používáme kousky libového filé, avšak nevhodné je krmit svalovinou teplokrevných zvířat. Já osobně krmím ručně, čili podávám pinzetou potravu až k tlamce. Zajistím si tak, že mi nepolknutá potrava neznečistí vodu a mám přehled kolik toho snědl.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok
  • Vojtěch Pospěch 24.5.2022 (19:50)

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli není něco s Mím axolotlem cca před týdnem a dvoumi dny jsem mu dal cca 7cm rybu a axolotl
    měří na délku 26 cm a už týden nežere když něco výjimečně si dá tak tak to vyplývá prosím vás není sním něco předem děkuji za radu.

  • Někdo 30.12.2015 (20:38)

    Jak dlouho se ma krmit….??

Kategorie
<<Čvc 2021>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist