Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Anthurie (Anthurium, Toulitka)

Led 1227 Autor: Redakce

Anthurium scherzerianumZnáme ji jako řezanou rostlinu, která ve váze dělá parádu po dlouhou dobu. Již dlouhou dobu ale můžete kultivar Anthurium scherzerianum (česky Toulitka Scherzerova), pěstovat jako pokojovou rostlinu. My vám přiblížíme pěstování této impozantní rostliny, kterou pořídíte snad v každém květinářství nebo hobby marketu. Než si ji ale pořídíte, měli byste si přečíst dnešní článek, ve kterém se budeme zabývat nároky na pěstování, ale také množení těchto rostlin s toulcovitými květy. Díky křížení mohou být tyto květy v barvě od zelené, přes růžovou, až po temně červenou.

Anthurie pochází z oblasti tropické Ameriky a s tím je nutno při pěstování počítat. Co se teploty týče, vyžadují všechny komerčně pěstované hybridy 24-27 stupňů a vysokou vzdušnou vlhkost a to až 90% (v běžném bytě je vlhkost vzduchu asi 30%). V bytech této vlhkosti tedy dosáhneme obtížně, proto rostlinu několikrát denně rosíme (nestříkáme na květy) a postavíme na misku s vodou a drenáží (květináč se nesmí dotýkat vody). Krom pěstování klasicky, v květináči, lze antúrie pěstovat i jako epifytní aranžmá z drobných botanických druhů. Takový druh pěstování se hodí jako dekorace pro terária s vysokou vlhkostí. Epifyt zaléváme ponořováním do převařené zchladlé vody (nikdy k zálivce nepoužívejte studenou vodu).

Pěstování a množení anthurie

Anthurium andreanumO vhodné teplotě a vlhkosti jsme se již zmínili. Ovšem velmi důležitý je i výběr substrátu. Ten by měl být humózní, vylehčený s rašelinou, perlitem a kůrou. Můžeme přidat i látky, které zadržují vodu. Všeobecně tedy musí být substrát lehký, s vysokou schopností zadržovat vodu. Rostlina vyžaduje intenzivní světlo bez přímého slunečního záření a pravidelné hnojení vodorozpustnými hnojivy pro pokojovky jednou za 14 dní. Období vegetačního klidu je v zimním období, kdy již standardně méně zaléváme a zcela omezíme hnojení. Rostlinu není nutné zazimovat, i přes zimu vyžaduje teploty kolem 20ti stupňů.

Antúrie silně odnožují, což nám množení ulehčuje. Méně úspěšné je řízkování listů nebo dokonce výsev. Tyto dva druhy množení doporučujeme jen opravdu zkušeným pěstitelům.

Škůdci a choroby anthuriíanturie pestovani

Za některé problémy s touto rostlinou si můžeme sami. Pokud se objevují hnědé skvrny na listech, vystavili jsme rostlinu přímým slunečním paprskům, které popálily rostlinná pletiva. Pokud hnědnou špičky listů, zřejmě se jedná o důsledek nedostatku vzdušné vlhkosti a zalévání tvrdou vodou (použijte převařenou nebo dešťovou). Ovšem největším problémem jsou houbové choroby, které stejně jako anthurie potřebují k životu vlhko. Rostliny jsou často napadány puklicemi, červci, třásněnkami a sviluškami. Proti nim se účinně bráníme vhodnými insekticidy (FAST K, BIOOL).

Další kultivary vhodné pro hrnkové pěstování

  • Anthurium andreanum
  • Anthurium bakeri
  • Anthurium crystallinum
  • Anthurium magnificum
  • Anthurium forgetii
  • Anthurium veitchii
  • Anthurium warocqueanum

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Anthurie (Anthurium, Toulitka)
  • Jana 12.4.2022 (21:28)

    Dobrý den moc prosím o radu květ anthurie zůstal srolovaný nerozvinul se a hnědne prosím o info co to způsobuje moc děkuji Jana

  • Wendyy 31.10.2012 (09:24)

    Dobrý den,

    mám problém s Anthurií,dostala jsem jí minulý rok od té doby nekvetla ani jednou a listy jsou na dlouhém stonku,jako by se natahovaly za světlem,přitom jí mám na dostatečně světlém místě-u okna a občas se na listech objeví vykousané mapky,jako od nějakého hmyzu,ale na nic jsme nepřišla..Už si nevím rady..

    Předem moc děkuji za odpověď

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist