Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Anglický trávník nebo zahrada plná lučních květů?

Říj 1306 Autor: Redakce

poseceny travnikNeodmyslitelnou součástí každého domu je zahrada, kromě záhonů, stromů a vysázených rostlin je její velkou součástí zatravněná plocha. Většina lidí si představí klasický trávník, který od jara do podzimu pravidelně seká a který bývá také nejčastější součástí zahrad u nás. Vypěstování trávníku není nic náročného, po vysetí směsi trav se za pár týdnů můžeme kochat pěkným trávníkem. Následuje pak jen sekání, občasné zavlažování či pro milovníky dokonalosti také hnojení, aby trávník byl opravdu precizní.

Kromě tohoto klasického trávníku existuje ještě jedna možnost, jak vaši zahradu oživit. A tou je louka. Ano, i louka se může stát velmi příjemnou součástí vaší zahrady. V čem tedy spočívá rozdíl mezi trávníkem a loukou? Tím hlavním rozdílem je v první řadě zastoupení rostlin. U klastického trávníku jsou zde rostliny hlavně z čeledi lipnicovitých a to kostřavy, lipnice luční, psineček tenký a často také jílek vytrvalý. U luk se setkáváme s o mnoho větší druhovou rozmanitostí, kromě různých druhů trav se setkáme s typickou kopretinou bílou, čičorkou pestrou, dále s jetelem lučním, jitrocelem, sedmikráskou či řebříčkem. Všechny zmíněné rostliny jsou velmi rozšířenými druhy a také mají dlouhou dobu kvetení, takže zahrada, která obsahuje louku, bude celé léto v rozkvětu.

Jak ale takovou louku vypěstovat?

loukaOproti klasickému trávníku je vypěstování květnaté louky o něco náročnější. Po zasetí zakoupené luční směsi trvá několik měsíců, než rostliny dostatečně vyrostou. A následně trvá i několik let než se louka na vaší zahradě změní v ideál dle vašich představ, to znamená zhoustnutí a přirozený vzhled.

Hlavní výhodou květnaté louky na naší zahradě je po krásném vzhledu také údržba. Takovou louku totiž stačí jen dvakrát až třikrát do roka pokosit, pokud bychom to neudělali, postupem času by zde začali růst náletové dřeviny a z naší louky by se vlivem přírody a jejího přirozeného chodu začal stávat les. Kromě ne příliš častého sekání se o louku nemusíme starat, nevyžaduje zavlažování ani žádné hnojení, což jistě prospívá i našemu životnímu prostředí, protože šetříme vodu a nepodílíme se na zvyšování počtu chemických látek v přírodě. Nevýhodou však může být obtížné využívání plochy, na které se louka nachází, proto bývá oblíbenou variantou kombinace trávníku a louky zároveň. Jednoduše část zahrady proměníte v louku a na zbytku můžete pěstovat anglický trávník.

Jestliže váháte, zda zvolit trávník či zahradu plnou lučních květů, je důležité se rozhodovat podle celkového charakteru vašeho domu, zahrady, ale i místa na kterém se váš pozemek nachází.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2021>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist