Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Angínovník

Říj 1822 Autor: Renata Petříčková

Rýmovník všichni známe, ale už jste slyšeli o angínovníku? Oranžově kvetoucí rostlinka, tzv. „tygří lilie“ zdobí nejen letní slunná místa, ale bez skurpulí ji můžete pěstovat po celý rok i jako pokojovku. Odvděčí se výraznými léčivými účinky, které, jak už název napovídá, pomáhají především při bolestech v krku a angíně. Ale musíme s ním opravdu opatrně.

Představujeme vám ANGÍNOVNÍK ČÍNSKÝ.

anginovnik rostlina

Vážně je i na angínu?

Listy angínovníku obsahují glykosidy, flavonoidy, třísloviny, vonné silice, saponiny a alkaloidy, které ještě nejsou blíže prozkoumány. Je to tedy aromatický a svíravý až palčivý zážitek, který zatočí s viry a bakteriemi díky dalším látkám, ectorigeninu a ectoridinu. Obě tyto látky působí silně protizánětlivě a mírní částečně i bolest. Zmírňují zahlenění, takže se hodí pro léčení bolestí v krku i angín.

Ale abychom neskončili z louže pod okapem, je potřeba dodržet několik zásad při užívání angínovníku.

Pozor na to, je JEDOVATÝ!

Alkaloidy, které rostlina obsahuje jsou mírně toxické a mohou také vyvolat alergické reakce, na vině jsou také silice, na něž můžou mít některé osoby přecitlivělost. U žvýkání listů (požvýkání do kaše oddenku listu) tak platí dvě pravidla:

Nežvýkáme déle než 30 sekund (pro potlačení virů a bakterií v krku to stačí)

Nežvýkáme vícekrát než 6x denně.

Vyšší dávkování může způsobit naopak i otoky krku, bolesti a dýchací obtíže zejména pak u citlivých osob, takže nejprve začínejte s malou dávkou, abyste si účinek otestovali. Ono popravdě, díky ostré chuti se ani častěji a déle tato kúra opakovat nedá.

A asi hodinu po dožvýkání nic nepijeme a nejíme, aby se účinek palčivých látek co nejlépe rozlinul.

NÁLEV Z ANGÍNOVNÍKU JAKO KLOKTADLO

Když povaříme lžičku nasekaných listů minutku ve vodě a necháme vychladnout, získáme výborné kloktadlo, které mírní bolesti krku.

ČAJ Z ANGÍNOVNÍKU JAKO ČISTIČ LEDVIN

Drcené oddenky louhované 15 minut zase výborně působí vnitřně.  Tento čaj můžeme použít jak při nachlazení, kdy pomůže odhlenit dýchací cesty, ale také pročistí ledviny a lymfatický systém. Uvádí se také příznivý účinek na nadýmání a zácpu.

Jak se mu bude dařit V BYTĚ?

Angínovník čínský potřebuje propustnou půdu, takže stejně jako na zahrádce, tak i v květináči bude rád za zeminu spíše písčitou s dobrou drenáží. Nechte ho na slunném okně nebo na místě, kde je hodně světla. Snáší v pořádku pokojové teploty a zálivku v zimě zmírněte až na zálivku podobnou zimnímu režimu sukulentů. Nemá rád přelití a mokrou půdu, snadno mu pak zahnívají kořeny.

Jak se mu bude dařit venku?

Na jaře pak můžete angínovník rozmnožit oddenky a vysadit na zahrádce na nějakém dobře odvodněném místě, poměrně dobře snáší i skalky a úpatí kamenných zídek. Čas na množení angínovníku je také na podzim, kdy se ještě dobře uchytí a na zimu ho zakryjte mulčem. Do jara v pořádku přežije, protože je zvyklý ze svých domovin na neklesající zimní teploty pod patnáct stupňů mrazu.

Možná budete na jaře překvapeni, že promrzlá rostlinka vypadá lépe než ta, která byla hýčkána v domácnosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2019>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist