Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Americký stafordšírský teriér

Srp 1319 Autor: Redakce

Americky stafordsirsky terierTento teriér má své předky v anglických buldocích a teriérech. Díky jejich křížení vznikli jeho nejbližší příbuzní a to americký pitbulteriér a anglický stafordšírský pitbulteriér. Stafordšírský bulteriér se dostal do Ameriky z Anglie díky anglickým imigrantům asi v 19. století. V Americe byly velmi populární psí zápasy, a proto byl z tohoto teriéra vyšlechtěn mohutnější a statnější americký teriér. Jeho šlechtění šlo v té době dvěma směry. Protože však bylo nutné ustanovit standard plemene, došlo k oddělení obou dvou linií a tím vznikly dvě samostatná plemena- Americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér. Ten však ale nebyl FCI uznán. Stafordšírský byl šlechtěn hlavně pro výstavní účely a v roce 1936 byl schválen jako Americkým klubem chovatelů psů. Až v roce 1972 bylo toto plemeno uznáno i FCI. V naší zemi se tito teriéři stali známými v roce 1989.

Americky stafordsirsky terierVzhled

Americký stafordšírský teriér je menší podsaditý až zavalitý pes. Přímo z něj srší jeho síla. V kohoutku dosahuje do výšky 43-48 cm. Jeho váha se pohybuje kolem 18-23 kg. Jeho hlava je klínovitá s velmi širokou lebkou s na oko viditelnými lícními kostmi. Jeho tlama je kulatá a velice silná. Jeho oči jsou tmavé a jsou posazené široko od sebe. Uši jsou krátké, z části nebo zcela vztyčené. Dnes se uši již nekupírují. Krk má velice mohutný a také svalnatý. Žebra má dobře klenutá, ocas má krátký a nízko posazený, dnes se již také nekupíruje. Končetiny má silné a dobře osvalené. Jeho srst je krátká, lesklá, drsná a hustá. Může být buď jednobarevný, nebo skvrnitý. Nikdy by ale neměl být celý bílý. Průměrně se dožívá dvanácti let.

Povaha

I když byste to na první pohled určitě neřekli, je tento pes vhodným i k dětem nebo i do bytu. Tento pes je typický ochranář a obranář. Pokud je správně vychován, nikdy není agresivní. Pokud ale psa vychováte nedůsledně, může se lehce stát agresivní na jiné psy a může být i velice nedůvěřivý k cizím lidem. V jeho duši stále totiž přetrvávají jeho zápasnické pudy. Také je trochu tvrdohlavý, a díky tomu potřebuje disciplínu. Je velice pohyblivý a čilý a je také hodně zvídavý. V náročných situacích se dokáže rychle ale také i správně rozhodnout. V normálních situacích je klidný a mírný.
Díky tomu, že jeho výchova je náročnější, není to vhodný pes pro každého. Hlavně se nedoporučuje pro začátečníky nebo pro pohodlného člověka. Nesnáší však hrubé zacházení a křik, potřebuje pána, který má svou přirozenou autoritu. Výcvik ho bude velice bavit, pokud k němu budete přistupovat jako ke kamarádovi. Pejsek bude chtít udělat svému pánovi radost a proto bude dokonale plnit jeho povely.

Americky stafordsirsky terier cerny

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist