Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Agama vousatá

Úno 1417 Autor: Renata Petříčková

Říká se jim také „malý drak“. Ačkoliv vypadá na první pohled děsivě, mírnějšího plaza aby člověk pohledal. Oblíbené terarijní zvíře navíc není náročné na chov a tak se těší čím dál větší oblibě. Mírná povaha agam vousatých je navíc nesmírně sympatická.

agama vousataTvor, který dokáže strávit hodiny vážným prohlížením svého okolí v podstatě bez hnutí. Tvor, který vás potěší roztomilým kolébavým během po vašem bytě.  Agama vousatá ráda tráví svůj čas v teráriu, ale v pohodě snáší i mazlení a volný rozběh mezi sedačkami a židlemi.

Pogona vitticeps je latinský název tohoto obyvatele střední a východní Austrálie. Tam je agam vousatých někdy tolik, že ležívají přejeté na silnicích podobně jako u nás žabky nebo ježci. Tam doplácí na to, že se chodí ohřívat na rozpálený asfalt. Své jméno „vousatá“ získala tato ještěrka podle typických „vousů“ po stranách trojúhelníkovité hlavy, které navíc umí krásně vytrčit ve chvíli, kdy zastrašuje svého protivníka. Anebo, což chovatelé brzy zjistí, když si ráno prostě jen protahuje tlamu.

Do jisté míry dokáže měnit i své zbarvení, lehce zčerná, zejména v okolí vousů, tehdy, jež je rozladěná. Ostatně i barevné variety agam vousatých jsou různé, od okrových, po nádherně hnědookrově vybarvené až po odstíny do oranžova. Oranžové agamy patří k těm vyhledávanějším a dražším. Jinak se cena agamy pohybuje okolo 1.000,-Kč za mládě, kolem 2.000,-Kč za dospělou agamu.

TIP: Na teraristických burzách můžete pořídit kvalitní zvířata často o poznání levněji, třeba kolem 600 nebo 1.200,-Kč. A radost vám bude dělat věru dlouho, dožívá se 10-15 let.

Není velký, je akorát tak do DVOU dlaní

Agama vousatá patří mezi středně velké ještěry a dorůstá délky zhruba 60 cm, přičemž poloviny této velikosti tvoří ocas. Do ruky je tak akorát a faktem je, že tento teplomilný ještěr se při doteku někdy velmi rád přitiskne k horkým lidským dlaním.

Polopouštní terárium

agama vousata terariumPro jeho chov budeme potřebovat polopouštní typ terária. S oblibou se používá oranžový chovatelský písek, který věrně imituje jeho domovinu a také zvýrazňuje agamí barvu (která je okrová), ale skvěle mu bude i v obyčejném říčním písku. Důležité jenom je, aby terárium splnilo pár základních bodů:

  • Dobře odvětrané (větrací lišty shora a ještě ze strany, aby bylo zajištěné samovolné proudění vzduchu.
  • Mistička s vodou pro svlažení a pití, ale jinak rosení a vlhkost není žádoucí.
  • Teplota kolem 20- 35°C s nočním poklesem, lokálně (pod lampou) až 40-50°C.
  • Osvětlení musí splňovat teplo, světlo a zdroj UV záření, čili jedna lampa musí být speciální UV (jinak agama začne chřadnout a uhyne).
  • V době svlékání, slupování staré pokožky, má agama ráda vlažnou až teplou koupel nebo rosení, pomáhá to v odlučování cárů kůže.

Krmení jsou trošku jatka

Útlocitné povahy se budou poněkud ošívat. Dívat se na krmící se agamy není nic extra, na druhou stranu, člověk snese všechno.  Agamy se živí živým hmyzem, nejčastěji cvrčky (pro menší agamky), později sarančata, mouční červi, švábi či hmyz nasmýkaný z přírody. Ten milují, dokonce se říká, že bez úhony agama slupne i vosu. Větší dospělci zvládnou i myší holátka.  Rostlinnou část potravy pak tvoří klasické saláty, strouhaná zelenina, agamy milují hroznové víno, borůvky, maliny anebo listy jetelíčku, pampelišek včetně květů.  Chutě jednotlivých agam jsou rozmanité a co má ráda jedna, druhá se ani nedotkne. Je nutno experimentovat. Mláďata krmíme každý den, dospělce pak 1-2x týdně, krátkodobě vydrží až 2 týdny bez potravy. Mláďatům a občas i starším jedincům je vhodné potravu občas posypat vitamínovým přípravkem.

Rozmnožování je poměrně složité

agama vousata se svlekaPrvní m a jediným zádrhelem je sehnat vhodný pár. Nejlépe je, když už na začátku chovu si pořídíte samičku i samce stejného věku, pokud se snesou, pak i po dalším rozdělení spolu pravděpodobně založí chov. Shánět stejně starou samičku k dospělému samci a naopak už je riskantní. Za prvé cokoliv je menšího než agama, jedinec sežere (tedy i o chlup menšího partnera), a za druhé, i když budou stejně velcí, jako milostní partneři jsou agamy velmi vybíravé a málokdy se trefíte později na toho pravého. Jinak rozmnožování složité není, stačí nastavit správnou teplotu i vlhkost vzduchu a čekat na vajíčka.

Samotáři nebo společenská zvířata?

Na to se názory chovatelů různí. Nejpřijatelnější je chov jedinců samostatně, agamy jsou silně teritoriální zvířata. Pokud máte opravdu velkou nádrž s pestrým rozložením vegetace a parametry kolem 2 m do šířky, pak můžete chovat agam víc, případně je chovat společně i s jinými plazy jako jsou gekoni, anolisové nebo různé žabky. Ale je to silně indvidiuální a je to risk, protože ač je agama mírná, na své protivníky je bleskurychle útočná.

Tento vousatý společník se ale mezi chovateli těší právem velké oblibě. Je totiž tak ošklivý, až ke krásný…

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Agama vousatá
Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist