Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Africká fialka

Pro 1320 Autor: Renata Petříčková

cervena africka fialkaVíce než sto let už je na světě známá tato nádherná rostlina – saintpaulia. Z Afriky ji tehdy přivezl baron Saint Paul. Představte si, že od té doby lidstvo vyšlechtilo na 20 000 nejrůznějších odrůd! Obdivuhodné číslo a není divu, že patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Mnozí se dokonce stali nadšenými sběrateli afrických fialek, které dorůstají zhruba 15 cm do výšky a do šířky kolem 40 cm.

Fialky jsou nenáročné pokojovky, ale při jejich pěstování se musíme řídit několika základními pravidly, které se týkají zálivky. Jinak jim nevadí ani suchý vzduch panelových domů, ani nejsou náročné na světelné podmínky.

Rostlina tvoří růžice chlupatých tučných, zároveň však křehkých lístků a uprostřed potom v řídkých vidlanech vyrůstají květy. Ty jsou různobarevné podle odrůdy a kromě jednoduchých kultivarů existují i květy kadeřavé a vícebarevné. Také listy mají nové druhy fialek barevné, nejsou výjimkou nádherné kousky žíhaných lístečků, v kombinaci s krásnými květy je to velmi zajímavá podívaná! Ostatně, ono žíhání je velmi zajímavým jevem…

Mezi nabídkou nechybí i minikultivary s maličkými listy a maličkými kvítky.

Chlupaté listy nesnáší vodu

africka fialka hnednuti listuCo se afrických fialek týče, platí jediné – vodu vždy jen do misky. Nesnáší zalévání horem do květináče (hrozí riziko hniloby křehkých listů) a ani rosení, to její chlupaté lístky také odnáší ošklivými skvrnami a hnilobou. Je to v podstatě základní podmínka k úspěšnému pěstování, a pokud ji dodržíte, můžete očekávat bujný růst a záplavu různobarevných květů.

Světelné podmínky: světlo

Mají rádi světlo, chraňte je snad jen před přímým slunečním světlem, které může citlivé listy popálit. Mají rády jakékoliv rozptýlené světlo, nevadí jim jakákoliv orientace okna, krásně rostou i na severním. Na jižních oknech se ale postarejte o zastínění před prudkým letním slunečním světlem.

Teplota: stejnoměrná pokojová

africka fialka ruzovaRozmezí teplot, při kterých se fialkám krásně daří je zhruba 18-25 °C. Zajímavé je, že při vyšších teplotách se ztrácí barva listů a květina přestává růst. Na tropy to s ní prostě není.

Nepotřebuje chladný vegetační klid a tak může v klidu „přezimovat“ na svém domácím stanovišti a ještě se vám během zimy odmění květy. V zimě kvete sice méně, ale ne vždy dodržuje svůj vegetační klid tak důsledně.

Vlhkost: nízkou až vyšší

Africká fialka snáší dobře suchý vzduch a její nároky na vlhkost jsou variabilní. Chcete-li ji přece jen potěšit, postavte rostlinky na misku s vlhkým keramzitem nebo použijte domácí zvlhčovač vzduchu. Má raději vlhčí vzduch, při příliš suchém ovzduší začínají zasychat listy. Protože ale nesnáší rosení a  přímou vlhkost na listech, je třeba se postarat o vzdušnou vlhkost v jejím okolí.

Pokud saintpaulii přesazujeme, dáváme si vždy pozor na to, aby květináč byl zhruba o třetinu menší než je celková velikost rostliny. Nemá ráda příliš prostoru v nádobě, je potom náchylnější k hnilobě kořenů a hlavně, čím menší má květináč, tím lépe a radostněji kvete. Určitě nezapomeňte na její citlivé kořeny – substrát musí být propustný (lehčí a porézní substrát s přídavkem rašeliny k mírnému zvýšení kyselosti půdy) a dobré drenážní otvory.

Hnojení: 1x týdně za dva týdny speciálním hnojivem na africké fialky nebo univerzálním. Pokud rostlina málo kvete, osvědčilo se použití hnojiva na kaktusy nebo sukulenty. Podporuje květ!

Rozmnožování: listovými řízkyfialka mnozeni listy

Africké fialky se množí velmi snadno listovými řízky. Vezměte jeden ze zralých listů zhruba ve střední části rostliny tak, aby měl min. 2 cm stonek. Řapík by měl být odříznutý čistým šikmým řezem. Lístek potom řeznou ranou můžete ponořit do růstového stimulátoru (ale i bez něj koření saintpaulia dobře) a zasaďte do lehké zeminy pro množení nebo do substrátu pro pokojové fialky. Záhy se u stonku zasazeného lístečku začne tvořit malá rostlinka, kterou po několika týdnech můžeme přesadit do vlastního květináče.

Listové a květové chiméry?

Zcela ojedinělým jevem ve světě afrických fialek je pěstování listových chimér. A tady může vskutku vzniknout vášeň pro tyto rostliny. Jedná se o již zmiňované rostliny se žíhanými listy, přesněji o jeden typ. Tady bohužel neplatí, že rostlinka vypěstovaná z listového řízku bude také barevná, je to geneticky nepřenositelná informace. Rozmnožování těchto rostlinek zahaluje právě onen tajemný název – listové chiméry.

africka fialka modraKresba na listových chimérách je typická, má tmavší střed a barevné okolí a hlavně (na rozdíl od běžně žíhaných rostlin) je to kresba neměnná a nezávislá na teplotě, množství světla nebo hnojiva. Množí se malými palístky u paždí rostlin nebo tak, že matečnou rostlinu seřízneme a počkáme, až se na jejím „pařezu“ objeví množství malých rostlinek.

Právě tak existují i tzv. květové chiméry, které se pěstují z vyzrálých stonků, na kterých vyrůstají květy. Ty mají dole maličké palístky, ze kterých se poté vyvine nová rostlina. Postup pěstování je stejný jako u běžných listových řízků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Africká fialka
  • Fialka...:) 21.8.2015 (12:26)

    Chci jen říci…, že africké fialky milují rosení, i na květy – jen některým odrůdám to vadí … Fialka se může i „sprchovat“, pak ale nesmí do průvanu a chladné místnosti, ale srdíčko by se mělo pečlivě usušit.. Zalévání je lepší do květináče, a pokud není voda studená, tak nevadí, když se omylem poleje lístek.. jen pozor na srdíčko.. :)) Když se stále zalévá do misky, tak soli ze substrátu jdou nahoru, což fialky nemají rády,.. když už někdo zalévá do misky, tak je dobré čas od času zalít do květináčku, aby se nahromaděné soli dostali zase dolů :)) Většina zkušených pěstitelek a sběratelek (nejen v Česku) to takto dělá, a jak mají nádherné fialky 🙂 i já pilně rosím a fialky jsou spokojené – už jsem je i „sprchovala“ :)) Stačí, když není průvan a chladná místnost a studená voda…:)) V přírodě v některých oblastech rostou v okolí vodopádů, kde na ně neustále rosí…. Není třeba se toho obávat :))
    Co se týče množení lístečkami, dobře a rychleji koření ve vodě – není třeba se bát, když pod vodou vyraší „mimča“,.. lístek se už s kořínky zasadí do zeminy a pak už to frčí 🙂
    Tady dávám video „koupele“ africké fialky – stačí pak jen usušit srdéčko např. kapesníčkem 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=f26YvWDUVkY

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist